Kategorie

Dział spadku

Łukasz Matys
Jak prawidłowo dokonać działu spadku?/ fot. Fotolia
Jak prawidłowo dokonać działu spadku?/ fot. Fotolia
inforCMS
Bardzo często spadek przypada więcej niż jednej osobie. Dlatego też po stwierdzeniu, komu przypada spadek należy go podzielić. Można to zrobić umownie lub przed sądem.  

W wyniku dziedziczenia ustawowego spadek przypada zazwyczaj kilku osobom. Po zmarłym dziedziczą bowiem najczęściej małżonek oraz dzieci. Natomiast gdy zmarły nie miał dzieci - małżonek, rodzice oraz rodzeństwo. Jak zatem widać sytuacje, w których jedna osoba będzie jedynym spadkobiercą są nader rzadkie.

Współwłasność

Do momentu działu spadku majątek spadkowy przypada kilku osobom. Zarząd majątkiem wspólnym odbywa się wtedy na zasadach przewidzianych przez kodeks cywilny dla współwłasności ułamkowej. Mówiąc prościej każdy ze spadkobierców ma udział w przedmiotach należących do masy spadkowej.

Umowa o dział spadku

Spadkobiercy mogą podzielić spadek w drodze umowy. Stronami takiej umowy muszą być wszyscy spadkobiercy. Na podstawie takiej umowy spadkobiercy dzielą się przedmiotami należącymi do spadku. W ten sposób stają się oni jedynymi właścicielami rzeczy.

Spadek po zmarłym ojcu odziedziczyła trójka dzieci: Janusz F., Krystyna J. i Filip F. Dziedziczenie odbyło się na podstawie ustawy tak więc każdemu spadkobiercy przypadła 1/3 część spadku. W skład spadku wchodziły kawalerka, działka rekreacyjny i samochód osobowy. W wyniku umowy o dział spadku Janusz F. został jedynym właścicielem kawalerki, Krystyna J. działki rekreacyjnej a Filip F. samochodu.

Umowa o dział spadku może mieć co do zasady dowolną formę. Jednakże gdy, w skład majątku spadkowego wchodzi nieruchomość, wtedy umowa o dział spadku musi mieć formę aktu notarialnego.

W podanej wyżej sytuacji umowa między Januszem F., Krystyną J. i Filipem F. powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. W skład spadku bowiem wchodzą nieruchomości (lokal i nieruchomość gruntowa).

Podział przed sądem

Działu spadku można dokonać również przed sądem. Odbywa się to w postępowaniu nieprocesowym. Sądem właściwym do rozpatrywania spraw o dział spadku jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli nie da się ustalić miejsca zamieszkania spadkodawcy sądem właściwym jest sąd miejsca położenia majątku spadkowego. Gdy i tego nie da rady ustalić, wtedy wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym dla m.st. Warszawy. Jak każde postępowanie nieprocesowe, tak i postępowanie o dział spadku, wszczynane jest na wniosek. We wniosku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu spadku oraz spis inwentarza. A gdy spis taki nie został sporządzony wtedy należy podać majątek, który ma być przedmiotem działu. Gdyby natomiast nie stwierdzono jeszcze nabycia spadku, wtedy można tego dokonać w toku postępowania o dział spadku. Wszyscy spadkobiercy powinni podać swój wiek, zawód, stan rodziny, wysokość zarobków oraz majątku a także wykształcenie. Rozstrzygnięcie w takiej sprawie następuje w drodze postanowienia.

Podsumowanie

Dział spadku kończy postępowanie spadkowe. Odbywa się ono już po ustaleniu, kto i w jakich częściach powołany jest do spadku. Ma ono na celu ułatwienie zarządu majątkiem nabytym w wyniku spadkobrania. Jedynie od woli spadkobierców zależy, czy dokonają oni tego sami w drodze umowy czy też w toku postępowania sądowego.

Polecamy naszą publikację z której dowiesz się więcej na temat darowizn, spadków i testamentów >>
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?