REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dział spadku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Matys
Jak prawidłowo dokonać działu spadku?/ fot. Fotolia
Jak prawidłowo dokonać działu spadku?/ fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często spadek przypada więcej niż jednej osobie. Dlatego też po stwierdzeniu, komu przypada spadek należy go podzielić. Można to zrobić umownie lub przed sądem.  

W wyniku dziedziczenia ustawowego spadek przypada zazwyczaj kilku osobom. Po zmarłym dziedziczą bowiem najczęściej małżonek oraz dzieci. Natomiast gdy zmarły nie miał dzieci - małżonek, rodzice oraz rodzeństwo. Jak zatem widać sytuacje, w których jedna osoba będzie jedynym spadkobiercą są nader rzadkie.

REKLAMA

Współwłasność

Do momentu działu spadku majątek spadkowy przypada kilku osobom. Zarząd majątkiem wspólnym odbywa się wtedy na zasadach przewidzianych przez kodeks cywilny dla współwłasności ułamkowej. Mówiąc prościej każdy ze spadkobierców ma udział w przedmiotach należących do masy spadkowej.

Umowa o dział spadku

REKLAMA

Spadkobiercy mogą podzielić spadek w drodze umowy. Stronami takiej umowy muszą być wszyscy spadkobiercy. Na podstawie takiej umowy spadkobiercy dzielą się przedmiotami należącymi do spadku. W ten sposób stają się oni jedynymi właścicielami rzeczy.

Spadek po zmarłym ojcu odziedziczyła trójka dzieci: Janusz F., Krystyna J. i Filip F. Dziedziczenie odbyło się na podstawie ustawy tak więc każdemu spadkobiercy przypadła 1/3 część spadku. W skład spadku wchodziły kawalerka, działka rekreacyjny i samochód osobowy. W wyniku umowy o dział spadku Janusz F. został jedynym właścicielem kawalerki, Krystyna J. działki rekreacyjnej a Filip F. samochodu.

Umowa o dział spadku może mieć co do zasady dowolną formę. Jednakże gdy, w skład majątku spadkowego wchodzi nieruchomość, wtedy umowa o dział spadku musi mieć formę aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W podanej wyżej sytuacji umowa między Januszem F., Krystyną J. i Filipem F. powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. W skład spadku bowiem wchodzą nieruchomości (lokal i nieruchomość gruntowa).

Podział przed sądem

Działu spadku można dokonać również przed sądem. Odbywa się to w postępowaniu nieprocesowym. Sądem właściwym do rozpatrywania spraw o dział spadku jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli nie da się ustalić miejsca zamieszkania spadkodawcy sądem właściwym jest sąd miejsca położenia majątku spadkowego. Gdy i tego nie da rady ustalić, wtedy wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym dla m.st. Warszawy. Jak każde postępowanie nieprocesowe, tak i postępowanie o dział spadku, wszczynane jest na wniosek. We wniosku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu spadku oraz spis inwentarza. A gdy spis taki nie został sporządzony wtedy należy podać majątek, który ma być przedmiotem działu. Gdyby natomiast nie stwierdzono jeszcze nabycia spadku, wtedy można tego dokonać w toku postępowania o dział spadku. Wszyscy spadkobiercy powinni podać swój wiek, zawód, stan rodziny, wysokość zarobków oraz majątku a także wykształcenie. Rozstrzygnięcie w takiej sprawie następuje w drodze postanowienia.

Podsumowanie

Dział spadku kończy postępowanie spadkowe. Odbywa się ono już po ustaleniu, kto i w jakich częściach powołany jest do spadku. Ma ono na celu ułatwienie zarządu majątkiem nabytym w wyniku spadkobrania. Jedynie od woli spadkobierców zależy, czy dokonają oni tego sami w drodze umowy czy też w toku postępowania sądowego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

REKLAMA

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

REKLAMA

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA