REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak prawidłowo dokonać działu spadku?/ fot. Fotolia
Jak prawidłowo dokonać działu spadku?/ fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często spadek przypada więcej niż jednej osobie. Dlatego też po stwierdzeniu, komu przypada spadek należy go podzielić. Można to zrobić umownie lub przed sądem.  

W wyniku dziedziczenia ustawowego spadek przypada zazwyczaj kilku osobom. Po zmarłym dziedziczą bowiem najczęściej małżonek oraz dzieci. Natomiast gdy zmarły nie miał dzieci - małżonek, rodzice oraz rodzeństwo. Jak zatem widać sytuacje, w których jedna osoba będzie jedynym spadkobiercą są nader rzadkie.

REKLAMA

Współwłasność

Do momentu działu spadku majątek spadkowy przypada kilku osobom. Zarząd majątkiem wspólnym odbywa się wtedy na zasadach przewidzianych przez kodeks cywilny dla współwłasności ułamkowej. Mówiąc prościej każdy ze spadkobierców ma udział w przedmiotach należących do masy spadkowej.

Umowa o dział spadku

REKLAMA

Spadkobiercy mogą podzielić spadek w drodze umowy. Stronami takiej umowy muszą być wszyscy spadkobiercy. Na podstawie takiej umowy spadkobiercy dzielą się przedmiotami należącymi do spadku. W ten sposób stają się oni jedynymi właścicielami rzeczy.

Spadek po zmarłym ojcu odziedziczyła trójka dzieci: Janusz F., Krystyna J. i Filip F. Dziedziczenie odbyło się na podstawie ustawy tak więc każdemu spadkobiercy przypadła 1/3 część spadku. W skład spadku wchodziły kawalerka, działka rekreacyjny i samochód osobowy. W wyniku umowy o dział spadku Janusz F. został jedynym właścicielem kawalerki, Krystyna J. działki rekreacyjnej a Filip F. samochodu.

Umowa o dział spadku może mieć co do zasady dowolną formę. Jednakże gdy, w skład majątku spadkowego wchodzi nieruchomość, wtedy umowa o dział spadku musi mieć formę aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W podanej wyżej sytuacji umowa między Januszem F., Krystyną J. i Filipem F. powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. W skład spadku bowiem wchodzą nieruchomości (lokal i nieruchomość gruntowa).

Podział przed sądem

Działu spadku można dokonać również przed sądem. Odbywa się to w postępowaniu nieprocesowym. Sądem właściwym do rozpatrywania spraw o dział spadku jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli nie da się ustalić miejsca zamieszkania spadkodawcy sądem właściwym jest sąd miejsca położenia majątku spadkowego. Gdy i tego nie da rady ustalić, wtedy wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym dla m.st. Warszawy. Jak każde postępowanie nieprocesowe, tak i postępowanie o dział spadku, wszczynane jest na wniosek. We wniosku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu spadku oraz spis inwentarza. A gdy spis taki nie został sporządzony wtedy należy podać majątek, który ma być przedmiotem działu. Gdyby natomiast nie stwierdzono jeszcze nabycia spadku, wtedy można tego dokonać w toku postępowania o dział spadku. Wszyscy spadkobiercy powinni podać swój wiek, zawód, stan rodziny, wysokość zarobków oraz majątku a także wykształcenie. Rozstrzygnięcie w takiej sprawie następuje w drodze postanowienia.

Podsumowanie

Dział spadku kończy postępowanie spadkowe. Odbywa się ono już po ustaleniu, kto i w jakich częściach powołany jest do spadku. Ma ono na celu ułatwienie zarządu majątkiem nabytym w wyniku spadkobrania. Jedynie od woli spadkobierców zależy, czy dokonają oni tego sami w drodze umowy czy też w toku postępowania sądowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo ważne jest oznakowanie opakowania, nie otrzymasz zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Co z niezdolnością do pracy? Podpowiadamy czym jest zachowek i ile wynosi.

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

REKLAMA

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA