REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Krzysztof Bogusz
Aplikant radcowski
Spadek./ Fot. Fotolia
Spadek./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Z chwilą dokonania działu spadku, odpowiedzialność solidarna ustaje.

W niniejszym artykule omówię według jakich zasad odpowiadają spadkobiercy za zobowiązania podatkowe. Jednocześnie będzie to kontynuacja wcześniejszego artykułu pt. „Zakres odpowiedzialności spadkobiercy w prawie podatkowym”.

REKLAMA

Zobacz również: Zakres odpowiedzialności spadkobiercy w prawie podatkowym

I tak symptomatyczny dla zakresu odpowiedzialności spadkobierców jest tu sposób przyjęcia spadku, który dzieli się na tzw. przyjęcie proste albo z dobrodziejstwem inwentarza. Nadto spadkobierca spadek może odrzucić. Pomijając szczegółową analizę tej materii w przybliżeniu wyjaśniam, iż:

  • w przypadku przyjęcia spadku wprost zakres odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe jest nieograniczony,
  • w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza zakres odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe jest ograniczony do wartości stanu czynnego spadku,
  • w przypadku odrzucenia spadku spadkobierca traci prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku ze skutkiem ex tunc i  jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Powyższe należy uzupełnić o zagadnienie działu spadku i związaną z tym odpowiedzialność spadkobierców. Znaczący jest tu podział na odpowiedzialność przed i po dziale spadku.

REKLAMA

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Wobec tego wierzyciel spadkowy może żądać spełnienia całości świadczenia od każdego ze współspadkobierców, od kilku spośród nich lub od wszystkich wspólnie. Przy czym spełnienie świadczenia przez jednego ze współspadkobierców zwalnia pozostałych, ale spełniającemu świadczenie w tej sytuacji przysługują roszczenia regresowe przeciwko pozostałym. Zastosowanie znajdują więc tu przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące solidarności dłużników (art. 366 i n. k.c.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wypadku, gdy współspadkobiercy przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to sytuacja nie jest już tak klarowna. Mianowice, gdy wszyscy spadkobiercy przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ich odpowiedzialność jest jednakowa i ograniczona do wartości stanu czynnego spadku. Inaczej jeżeli niektórzy tylko korzystają z dobrodziejstwa inwentarza, a pozostali odpowiadają nieograniczenie. Wówczas wspólną granicą ich odpowiedzialności solidarnej jest wartość stanu czynnego (aktywów) spadku, a ponadto pozostali spadkobiercy, którzy przyjęli spadek w sposób prosty, odpowiadają solidarnie do pełnej wysokości długów. Z kolei, jeżeli obciążony danym długiem jest tylko jeden ze spadkobierców, pozostali za ten dług nie odpowiadają.

Natomiast wraz z chwilą dokonania działu spadku, którą jest zawarcie umowy o dział spadku lub uprawomocnienie się postanowienia działowego, odpowiedzialność wcześniej solidarna między współspadkobiercami wtedy ustaje. Każdy z nich odpowiada po dziale majątku spadkowego samodzielnie w stosunku do wielkości swojego udziału. Tak więc obciąża ich część długu proporcjonalna do wielkości przypadającego im udziału w spadku. Przy czym wyjątkowo, gdy spadkobiercy zobowiązani są do spełnienia świadczenia tzw. niepodzielnego, wówczas ich odpowiedzialność pozostanie solidarna. Świadczeniem niepodzielnym będzie świadczenie, które nie może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości.  Spadkobierca, który zaś przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada do wysokości wartości otrzymanej schedy spadkowej, a więc mówiąc prościej, do wysokości odziedziczonego majątku lub jego części.

Zobacz również: Umowny dział spadku

W praktyce spadkobierca częstokroć postawiony jest w trudnej sytuacji jeżeli chodzi o podjęcie decyzji o sposobie przyjęcia spadku lub wręcz przeciwnie o odrzuceniu go. Wynika  to stąd, że nie posiada zupełnej wiedzy o uprawnieniach i zobowiązaniach spadkodawcy istniejących w chwili jego śmierci. Naprzeciw temu ustawodawca wprowadził do przepisów Ordynacji podatkowej instytucję prawną nazywaną zaświadczeniem o wysokości zobowiązań spadkodawcy. Artykuł 306f  § 1 o.p. stanowi, że organ podatkowy na wniosek osoby, która uprawdopodobni, że może być spadkobiercą, wydaje zaświadczenie o wysokości znanych temu organowi zobowiązań spadkodawcy wymienionych w art. 98 § 1 i 2 o.p. Przy czym z urzędu, bez względu na treść i zakres żądania, informuje o przybliżonej wysokości zobowiązań wynikających z niezakończonych postępowań określających lub ustalających te zobowiązania, tak § 2 art. 306f o.p.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

REKLAMA

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych – kontrowersje wokół propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska zasugerował, że myśliwi powinni przechodzić obowiązkowe badania lekarskie co 4-5 lat, podobnie jak kierowcy, żołnierze czy policjanci. Argumentował to bezpieczeństwem publicznym, przywołując niedawne tragiczne wypadki z udziałem myśliwych. Propozycję popiera również minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Pomysł jednak spotkał się ze sprzeciwem myśliwych.

Kto zapłaci za towar zniszczony w sklepie podczas zakupów? Nie zawsze będzie to klient. Czy znasz swoje prawa?

Kto zapłaci za towar zniszczony w sklepie podczas zakupów? Nie zawsze będzie to klient. Ale, czy znasz swoje prawa? Kluczowa jest wina i warunki techniczno-organizacyjne panujące w sklepie. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na kontekst.

REKLAMA

Wraca ustawa wiatrakowa. Jaka będzie odległość wiatraków od gospodarstw domowych?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało komunikat na temat projektu nowelizacji ustawy dotyczącej OZE. Resort wskazał, że odległość wiatraków od zabudowy będzie wynosić nie 300, a 500 m. i będzie ona określona w projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe.

500 zł miesięcznie przez 2 lata od 12. miesiąca do 35. miesiąca życia dziecka [Aktywnie w domu a RKO]

Świadczenie "Aktywnie w domu" działa jak RKO (Rodzinny Kapitał Opiekuńczy). Rodzice otrzymują 500 zł miesięcznie przez 2 lata, licząc od 12 miesiąca do 35 miesiąca życia dziecka. W sumie na dziecko przysługuje 12 tys. zł. Czym "Aktywnie w domu" różni się od RKO?

REKLAMA