| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Jak sporządzić powództwo o wyłączenie małżonka od dziedziczenia?

Jak sporządzić powództwo o wyłączenie małżonka od dziedziczenia?

W relacjach małżeńskich nie zawsze układa się prawidłowo. Jednak wiele skłóconych małżeństw nie zdąży rozwieść się przed śmiercią. Spadkobiercy zmarłego mogą wystąpić z pozwem o wyłączenie od dziedziczenia małżonka osoby zmarłej. Kiedy może mieć to miejsce oraz co należy zawrzeć w powództwie o wyłącznie małżonka od dziedziczenia?

Podstawą prawną wyłączenia małżonka od dziedziczenia jest artykuł 940 Kodeksu cywilnego, który stwierdza, że małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem.

Elementy pozwu

Pozew o wyłączenie małżonka od dziedziczenia musi spełniać wymogi pisma procesowego. W takim pozwie należy oznaczyć:
1.    Miejsce i datę sporządzenia pozwu,
2.    Oznaczenie właściwego sądu, wydziału cywilnego,
3.    Wskazanie powoda lub powodów
4.    Wskazanie pozwanego
5.    Tytuł: Pozew o wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Zobacz: Porady prawne: spadki

6.    Treść. W treści należy wnieść o wyłączenie pozwanego od dziedziczenia po zmarłym, który był małżonkiem pozwanego. Aby ułatwić i przyspieszyć postępowanie można zwrócić się osądu o zasądzenie kosztów postępowania od pozwanego na rzecz powodów, rozpoznanie sprawy również pod nieobecność pozwanego, jak i możliwe jest wnioskowanie o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.
7.    Uzasadnienie. W uzasadnieniu należy wskazać jakie okoliczności uzasadniają wniesienie pozwu o rozwód lub separację. Może być to na przykład znęcanie się fizyczne i psychiczne nad spadkobiercą, zdrada, związanie się z inną osobą, czy też faktyczna, długotrwała separacja. Na przedstawione uzasadnienie należy przedstawić dowody. Mogą być to dokumenty lub zeznania świadków.
8.    Należy również określić wartość udziału pozwanego w spadku, który to będzie równocześnie wartość przedmiotu sporu.
9.    Pozew należy podpisać.

Termin na wniesienie pozwu

Termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczało brak możliwości wyłączenia od dziedziczenia małżonka zmarłego.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK