reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Porady prawne: spadki

Porady prawne: spadki

Nasze porady prawne z prawa spadkowego dotyczą wszelkich zagadnień związanych z dziedziczeniem. Korzystając z nich, dowiesz się jak sporządzić niezbędne pisma procesowe oraz jakie przysługują ci prawa.

Dziedziczenie: kiedy z ustawy, a kiedy z testamentu?

Jeżeli spadkodawca nie pozostawił ważnego testamentu albo żadna z powołanych do dziedziczenia na podstawie testamentu osób nie chce lub nie może być spadkobiercą, do dziedziczenia powołani są spadkobiercy ustawowi. W pierwszej kolejności dziedziczą (w częściach równych) dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta. Jeżeli spadkodawca nie pozostawił dzieci, do spadku powołani są jego małżonek oraz rodzice.

Więcej informacji na temat kolejności dziedziczenia oraz wszelkich spraw związanych z prawem spadkowym uzyskasz w naszym serwisie Spadki.

Jak przyjąć i odrzucić spadek?

Spadkobierca może przyjąć spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub przypadającą mu schedę spadkową odrzucić. Powinien to zrobić w terminie sześciu miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania. Po upływie tego czasu nabywa spadek wprost. Wyjątkiem są małoletni, którzy w braku innego oświadczenia nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Zobacz również: Odrzucenie spadku przez małoletnie dzieci

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone w sądzie lub u notariusza.

Testament i zachowek

Zachowek jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem najbliższych spadkodawcy przed całkowitym usunięciem ich od dziedziczenia w sytuacji, gdy spadkodawca w testamencie ustanawia spadkobiercą inną osobę. Przysługuje on zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Przy obliczaniu należnego zachowku bierze się pod uwagę darowizny poczynione przez spadkodawcę. Sprawdź jakie darowizny doliczane są do spadku, a jakie do wartości zachowku.

Zobacz również: Darowizna a zachowek

Trudne prawo spadkowe

Jeżeli nie wiesz jak spisać testament, jak dochodzić zachowku, jak skorzystać ze zwolnień z podatku od spadku, zadaj pytanie na naszym forum i skorzystaj z bezpłatnych porad prawników.

Zobacz: Forum prawne z prawa spadkowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezpłatne porady prawne z prawa spadkowego./ Fot. Fotolia
Bezpłatne porady prawne z prawa spadkowego./ Fot. Fotolia

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama