| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia na życie > Polisa rentowa, czyli sposób na spokojną starość?

Polisa rentowa, czyli sposób na spokojną starość?

Przezorny zawsze ubezpieczony – mówi stara maksyma. Ubezpieczony dostanie rentę – odpowiadają ubezpieczyciele i oferują specjalne ubezpieczenie rentowe. Jest to jeszcze jedna forma oszczędzania, która może zapewnić nam spokojniejszą starość.

Ubezpieczenie rentowe, jakie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, to sposób na powiększenie naszych przyszłych świadczeń emerytalnych. Od składek, które pracodawca obowiązkowo odprowadza z naszego wynagrodzenia różni się przede wszystkim elastycznością, możliwością zdecydowania co do wysokości składki czy renty oraz ich częstotliwości. Takie ubezpieczenie może również podlegać wcześniejszemu wykupieniu.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Ubezpieczenie rentowe?

W wielkim skrócie takie ubezpieczenie rentowe, polega na tym, iż ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty nam renty (przeważnie na starość), której kapitał będzie przez nas zasilany systematyczne w postaci składek lub też poprzez składkę jednorazową.

Taka forma oszczędzania jest skierowana do osób, które chcą zadbać o powiększenie swoich świadczeń, które będą otrzymywać w przyszłości. Zawierając umowę ubezpieczyciela zobowiązujemy się zapłaty składek, które będą gromadzone i inwestowane. Ubezpieczyciele względem swoich klientów są elastyczni i dają możliwość wyboru sposobu opłacania składki (co oczywiście wpływa na jej minimalną wysokość). Składkę taką można opłacać co miesiąc, co pół roku lub też raz do roku. Istnieje możliwość wpłacenia jednorazowe składki, co jednak będzie wiązać się z koniecznością znacznego wkładu finansowego.

Zobacz: Co zrobić gdy sprzedawca nas oszukał?

W zamian za to ubezpieczyciel zobowiązuje się na przyszłość do wypłaty nam renty. Sam ubezpieczony może określić w jaki sposób renta ta będzie wypłacana, jak również przez jaki okres.

I tak możemy określić, iż ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku. Samą długość wypłacania renty możemy ustalić na dany okres (np. 25 lat), dożywotnio (czyli na czas życia rentobiorcy). Obie różnią się tym, że przy rencie okresowej, śmierć rentobiorcy w trakcie okresu, powoduje że uprawnienia będą przechodzić na jego spadkobierców. Z kolei przy rencie dożywotniej obowiązek ubezpieczyciela do wypłaty renty gaśnie wraz ze śmiercią ubezpieczonego.

Istnieje możliwość określenia renty dożywotniej z okresem gwarantowanym, w którym renta będzie wypłacana niezależnie od tego, czy rentobiorca żyje.

Wysokość renty

Wybór wariantu rentowe będzie miał wpływ na jej wysokość. Niezmiernie ważny będzie również zgromadzony kapitał. Co do zasady im mniejszy kapitał, dłuższa przewidywana długość życia oraz dłuższy obowiązek wypłaty renty, tym mniejsze będą nasze świadczenia rentowe z tego ubezpieczenia.

Niemniej jednak dzięki swobodzie wyboru można dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb. Osoby, dla których jest to sposób na podwyższenie świadczeń emerytalnych, powinny wybrać rentę dożywotnią. Z kolei dla osób, dla których ubezpieczenie jest przede wszystkim formą zabezpieczenia bliskich na wypadek śmierci, najlepszym wariantem będzie wybranie dożywotniej z okresem gwarantowanym. 

Zadaj pytanie: Forum prawne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK