REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polisa rentowa, czyli sposób na spokojną starość?

Ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku.
Ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku.

REKLAMA

REKLAMA

Przezorny zawsze ubezpieczony – mówi stara maksyma. Ubezpieczony dostanie rentę – odpowiadają ubezpieczyciele i oferują specjalne ubezpieczenie rentowe. Jest to jeszcze jedna forma oszczędzania, która może zapewnić nam spokojniejszą starość.

Ubezpieczenie rentowe, jakie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, to sposób na powiększenie naszych przyszłych świadczeń emerytalnych. Od składek, które pracodawca obowiązkowo odprowadza z naszego wynagrodzenia różni się przede wszystkim elastycznością, możliwością zdecydowania co do wysokości składki czy renty oraz ich częstotliwości. Takie ubezpieczenie może również podlegać wcześniejszemu wykupieniu.

REKLAMA

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Ubezpieczenie rentowe?

REKLAMA

W wielkim skrócie takie ubezpieczenie rentowe, polega na tym, iż ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty nam renty (przeważnie na starość), której kapitał będzie przez nas zasilany systematyczne w postaci składek lub też poprzez składkę jednorazową.

Taka forma oszczędzania jest skierowana do osób, które chcą zadbać o powiększenie swoich świadczeń, które będą otrzymywać w przyszłości. Zawierając umowę ubezpieczyciela zobowiązujemy się zapłaty składek, które będą gromadzone i inwestowane. Ubezpieczyciele względem swoich klientów są elastyczni i dają możliwość wyboru sposobu opłacania składki (co oczywiście wpływa na jej minimalną wysokość). Składkę taką można opłacać co miesiąc, co pół roku lub też raz do roku. Istnieje możliwość wpłacenia jednorazowe składki, co jednak będzie wiązać się z koniecznością znacznego wkładu finansowego.

Zobacz: Co zrobić gdy sprzedawca nas oszukał?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zamian za to ubezpieczyciel zobowiązuje się na przyszłość do wypłaty nam renty. Sam ubezpieczony może określić w jaki sposób renta ta będzie wypłacana, jak również przez jaki okres.

I tak możemy określić, iż ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku. Samą długość wypłacania renty możemy ustalić na dany okres (np. 25 lat), dożywotnio (czyli na czas życia rentobiorcy). Obie różnią się tym, że przy rencie okresowej, śmierć rentobiorcy w trakcie okresu, powoduje że uprawnienia będą przechodzić na jego spadkobierców. Z kolei przy rencie dożywotniej obowiązek ubezpieczyciela do wypłaty renty gaśnie wraz ze śmiercią ubezpieczonego.

Istnieje możliwość określenia renty dożywotniej z okresem gwarantowanym, w którym renta będzie wypłacana niezależnie od tego, czy rentobiorca żyje.

Wysokość renty

REKLAMA

Wybór wariantu rentowe będzie miał wpływ na jej wysokość. Niezmiernie ważny będzie również zgromadzony kapitał. Co do zasady im mniejszy kapitał, dłuższa przewidywana długość życia oraz dłuższy obowiązek wypłaty renty, tym mniejsze będą nasze świadczenia rentowe z tego ubezpieczenia.

Niemniej jednak dzięki swobodzie wyboru można dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb. Osoby, dla których jest to sposób na podwyższenie świadczeń emerytalnych, powinny wybrać rentę dożywotnią. Z kolei dla osób, dla których ubezpieczenie jest przede wszystkim formą zabezpieczenia bliskich na wypadek śmierci, najlepszym wariantem będzie wybranie dożywotniej z okresem gwarantowanym. 

Zadaj pytanie: Forum prawne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko zaświadczenie. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA