REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, gdy sprzedawca nas oszukał? cz. 1

Redakcja
Wprowadzanie w błąd konsumentów stanowi zakazaną praktykę rynkową.
Wprowadzanie w błąd konsumentów stanowi zakazaną praktykę rynkową.

REKLAMA

REKLAMA

Przypadki oszukiwania przy sprzedaży są dość częste. Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca przedstawił nieprawdziwe informacje? Jakimi prawami dysponujemy i na co się powołać?

Nieprawdziwe informacje

REKLAMA

Aby zachęcić  konsumentów do zakupu towaru sprzedawcy często sięgają po nie do końca uczciwe argumenty. Podwyższona jakość, dodatkowe zabezpieczenia, wieloletnia możliwość korzystania z serwisu reklamacyjnego, czy też korzystna finansowo oferta – to zachęty które mają nas skłonić do zakupu konkretnego produktu.

REKLAMA

Problem powstaje wtedy, gdy część z zapewnień sprzedawcy okazuje się nieprawdą. Takich historii można znaleźć mnóstwo na stronach naszego forum. „Sprzedawca reklamował swój produkt jako najtańszą ofertę na rynku, która będzie aktualna jeszcze tylko przez kilka dni. Po zakupie okazało się to nieprawdą” pisze jeden z użytkowników. W innym wypadku z kolei sprzedawcy obiecują dodatkowe usługi związane z produktem, które w rzeczywistości nie mają miejsca. „Sprzedawca reklamował, iż sprzedaje produkt zabezpieczony kilkuletnią gwarancją producenta. Po zakupie okazało się, że gwarancji nie ma. Sam sprzedawca utrzymuje, iż w moim przypadku gwarancja nie obowiązuje” żali się z kolei inna użytkowniczka.

Zobacz serwis: Sprzedaż towarów

Co zrobić, gdy sprzedawca oszukuje?

W takiej sytuacji rodzi się pytanie co można zrobić z nieuczciwym sprzedawcą? Z jakich uprawnień skorzystać i na jakie przepisy się powołać?
Odpowiedzi udziela ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Art. 3 tej ustawy zakazuje stosowania takich praktyk rynkowych, które są nieuczciwe. Dość ogólne stwierdzenie jest precyzowane w dalszej części ustawy. Zgodnie z art. 4 praktyka rynkowa jest nieuczciwa, jeżeli jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i w istotny sposób zniekształca lub może zniekształcić zachowanie rynkowe konsumenta.

Ze zniekształceniem zachowania klienta będziemy mieli do czynienia, gdy pod wpływem sprzecznego z dobrymi obyczajami działania lub zaniechania sprzedawcy poweźmie decyzję o zakupie, czego inaczej by nie uczynił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazuje nam art. 4 ust. 2 tej ustawy nieuczciwą praktyką rynkową będzie w szczególności działanie lub zaniechanie wprowadzające w błąd.

Zobacz: Co zrobić, gdy sprzedawca nas oszukał? cz. 2

Kiedy sprzedawca wprowadza w błąd?

REKLAMA

Z powyższego wynika, iż wprowadzanie w błąd konsumentów stanowi zakazaną praktykę rynkową. Kiedy jednak należy uznać dany przypadek za wprowadzenie w błąd? Odpowiedzi dostarcza art.5 ustawy, zgodnie z którym praktykę rynkową uznaje się za działanie wprowadzające w błąd, jeżeli działanie to w jakikolwiek sposób powoduje lub może powodować podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której inaczej by nie podjął.

Wśród typowych praktyk wprowadzających w błąd ustawa wymienia m.in. rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, czy nawet rozpowszechnianie prawdziwych informacji ale w sposób, który może wprowadzi w błąd.

Podsumowanie

Wprowadzenie w błąd konsumenta będzie nieuczciwą praktyką rynkową. W takiej sytuacji poszkodowani konsumenci mogą powoływać się na ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Jakie jednak uprawnienia przysługują konsumentom na podstawie tej ustawy? O tym czytaj w części drugiej.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • zyga53
    2024-01-11 10:14:34
    w dniu 10,01,2024r zakupiłem na OLX narzedzie do obróbki drewna,Sprzedajaca zaznaczyła w ofercie ze przedmiot jest NOWYPo otwarciu paczki okazało sieże urzadzenie jest używane,swiadcza o tym otarcia na korpusie jak tez tabliczce znamionowej,Napisalem do sprzedajacej że wprowadziła mnioe w bład i zarzadałem zwrptu pieniedzy na podane jej moje konto bankowe,Sprzedajaca odpisała mi,że muszę jej odeslac towar a ona przeleje mi pieniadzeJa powiedziałem.że jest osoba nieuczciwą gdyz sprzedała mi uzywany sprzet oraz do madania przesyłki podała inny adres zamieszkania a do mnie inny adresNie wiem co mam zrobic.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyciek danych pacjentów wrocławskiej kliniki. Prezes UODO monitoruje sprawę

Wyciekły dane pacjentów jednej z wrocławskich klinik. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zna sprawę i podejmie odpowiednie działania w ramach przysługujących mu uprawnień i zadań.

Rada Ministrów: Rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie sygnalistów

Po świętach rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli tzw. sygnalistów. Projekt przewiduje, że sygnaliści będą mieli prawo do pełnego odszkodowania w razie dopuszczenia się wobec nich działań odwetowych.

Rodzicom kończy się czas na skorzystanie z ważnego uprawnienia. Pozostał już tylko kilka tygodni. Sprawdź, czy o tym pamiętasz.

Katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem w ostatnich latach systematycznie się powiększa. Jednak im starsze jest dziecko, tym mniej uprawnień przysługuje rodzicom. Warto więc pamiętać o tych niewielu, z których rodzice mogą skorzystać także na starsze dzieci.

Rząd: Premie i wszelkie dodatki zostaną wyjęte z pensji minimalnej? Czy to oznacza podwyżki?

Dajemy pytajniki w tytule bo jest to propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Płaca minimalna nie ma zawierać żadnych dodatków i premii. Musi to zaakceptować premier Donald Tusk.

REKLAMA

Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

REKLAMA

Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

REKLAMA