REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Vademecum: Jak dobrze kupić mieszkanie?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
O czym warto wiedzieć przy zakupie mieszkania? Fot. Fotolia
O czym warto wiedzieć przy zakupie mieszkania? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania to poważna transakcja. Aby uniknąć niespodzianek warto przy zakupie nieruchomości zwrócić uwagę na jej stan prawny.

Sprawdź księgę wieczystą

REKLAMA

Kupując mieszkanie nie możemy obyć się bez aktualnego odpisu z księgi wieczystej. W niej zapisana będzie swoista historia nieruchomości. Tam sprawdzimy, jaki jest rzeczywisty wymiar nieruchomości, kto jest właścicielem, czy mieszkanie jest obciążone prawami osób trzecich.

Wszystkich tych informacji dowiemy się z księgi wieczystej. Na dodatek w większości kwestii będziemy chronieni rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Nawet jeżeli dane ujawnione w księdze okażą się niezgodne z rzeczywistością będziemy chronieni.

Czytaj: Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Księga wieczysta jest nam niezbędna. Z niej dowiemy się, czy mieszkanie jest objęte współwłasnością małżonków. Jest to istotne zwłaszcza przy nabywaniu nieruchomości. Dlaczego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj: Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Czytaj: Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Przy zakupie mieszkania może pojawić się pytanie jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej. Czy wystarczy odpis sprzed pół roku, który przedstawił nam właściciel nieruchomości?

Czytaj: Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?

Umowa dożywocia

Jedną z kwestii, które powinniśmy sprawdzić są prawa osób trzecich do nieruchomości. Nie chodzi tutaj tylko o prawo własności, ale wszelkie uprawnienia, które osoby trzecie mają w stosunku do nieruchomości. Warto pamiętać, iż w wielu przypadkach uprawnienie takie nie wygasa z chwilą przeniesienia własności, ale podążą za nieruchomością, co oznacza, że nowy właściciel będzie obowiązany znosić te uprawnienia. Przykładem tego może być m.in. umowa dożywocia.

Czytaj: Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dożywotnikach

Sprawdź zadłużenie mieszkania

REKLAMA

Kupując mieszkanie powinniśmy również sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone długami. Nie chodzi tu tylko o długi hipoteczne. Należy zatem sprawdź czy nieruchomość nie jest zadłużona u dostawców mediów oraz czy nie ciążą na niej należności publicznoprawne w postaci podatku od nieruchomości.

Oprócz tego należy sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone długiem czynszowym wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jak jednak tego dokonać? Czy można sprawdzić te informacje na własną rękę?

Czytaj: Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

REKLAMA

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

REKLAMA

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

REKLAMA