reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Kupując mieszkanie powinniśmy sprawdzić dokładnie jego stan od strony prawnej. Należy m.in. sprawdzić, czy na nabywanej nieruchomości nie ciążą żadne długi.

Jednym z kroków, które powinniśmy podjąć, przy kupnie mieszkania jest sprawdzenie, czy nie ciążą na nim żadne długi. Należy zatem sprawdź czy nieruchomość nie jest zadłużona u dostawców mediów oraz czy nie ciążą na niej należności publicznoprawne w postaci podatku od nieruchomości.

Oprócz tego należy sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone długiem czynszowym wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

W większości jako osoby trzecie nie będziemy mieli dostępu do tych informacji. Można jednak poprosić właściciela o dostarczenie odpowiednich zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami. Leży to w naszym interesie. Jeżeli nie ma nic do ukrycia to nie powinien odmówić.

W umowie sprzedaży, która będzie sporządzona w formie aktu notarialnego, można zawrzeć oświadczenie sprzedającego, iż mieszkanie to nie jest obciążone tego typu długami. W przypadku, gdyby jednak okazało się to nieprawdą, będzie on ponosił odpowiedzialność cywilną względem nas.

Zobacz: Zakup mieszkania

Gros informacji na temat sytuacji prawnej mieszkania uzyskamy z lektury jego księgi wieczystej. Pamiętajmy, że mieszkanie jako składnik majątku sprzedającego może podlegać egzekucji. Na mieszkaniu może być ustanowiona hipoteka, jako zabezpieczenie wierzytelności względem dłużnika. Kupując mieszkanie obciążone hipoteką po części nabywamy odpowiedzialność za spłatę wierzytelności przez dłużnika. Jeżeli bowiem nie spłaci on wierzyciela, ten będzie mógł zaspokoić się z nieruchomości, niezależnie od tego, kto jest jej obecnym właścicielem.

Oczywiście w takiej sytuacji mogą przysługiwać nam określone roszczenia w postaci rękojmi, co jednak nie oznacza, że odzyskamy utracone pieniądze.

W księdze wieczystej znajdą się informacje dotyczące obciążenia nieruchomości hipoteką (np. w przypadku zakupu mieszkania za kredyt hipoteczny). 

Zobacz serwis: Księgi wieczyste

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed zakupem sprawdź, czy nieruchomość nie jest zadłużona / Fot. Fotolia
Przed zakupem sprawdź, czy nieruchomość nie jest zadłużona / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Rosińska Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama