reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dożywotnikach

Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dożywotnikach

Kupując mieszkanie powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy osoby trzecie mają jakieś prawa do nieruchomości. Jedno z takich praw może wynikać z umowy dożywocia.

Zgodnie z art. 908 ust. 1 Kodeksu cywilnego umowa dożywocia polega na tym, iż nabywca własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. W braku odmiennej umowy powinien on przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyży

Zgodnie z art. 908 ust. 2 Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

Umowa dożywocia służy alimentacji. W zamyśle dożywotnikiem, czyli osobą będącą na utrzymaniu może być osoba fizyczna. Z drugiej strony może występować osoba prawna.

Umowa dożywocia jest wykorzystywana przez fundusze hipoteczne oferujące tzw. odwróconą hipotekę.

Zobacz serwis: Odwrócona hipoteka

Uprawnienia dożywotnika są niezbywalne, a przy tym obciążają one nieruchomość, co zbliża je do praw rzeczowych. Oznacza to, że uprawnienie dożywotnika do użytkowania nieruchomości nie wygasa w sytuacji, gdy następuje przeniesienie własności. W takiej sytuacji nabywca nieruchomości nabędzie nieruchomość wraz z dożywotnikiem. Będzie musiał znosić korzystanie przez dożywotnika ze swoich uprawnień.

Aby zatem po nabyciu nieruchomości nie spotkała nas niespodzianka należy uważnie zapoznać się z księgą wieczystą. Prawa dożywotnika powinny być ujawnione w III dziale Księgi Wieczystej. Wynika to z art. 16 ustawy o księgach wieczystych.

Niemniej jednak może zdarzyć się, że prawo to nie będzie wpisane. W innych przypadkach w takiej sytuacji decydowałby stan księgi wieczystej. Zgodnie bowiem z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece działa rękojmia wiary publicznej akt wieczystych. Ta zasada nie ma jednak znaczenia przy prawie dożywocia. Prawo to jest skuteczne wobec każdorazowego nabywcy danej nieruchomości nawet wtedy, gdy nie jest ujawnione w księdze wieczystej.

Zobacz serwis: Księga wieczysta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Oliwia Walentynowicz

Aplikant Radcowski, prawnik w dziale prawnym spółki AmRest

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama