| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Nakłady przy umowie użyczenia

Nakłady przy umowie użyczenia

Zawarłem umowę użyczenia lokalu mieszkalnego. Ponieważ liczyłem na to, iż będę tam mieszkał przez dłuższy okres, dokonałem licznych napraw, które pozwoliły mi na normalne korzystanie z mieszkania. Po kilku miesiącach użyczający zażądał zwrotu rzeczy. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów remontu?

Charakter umowy użyczenia

Zgodnie z kodeksem cywilnym przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Umowa użyczenia co do zasady ma charakter nieodpłatny, jednakże art. 713 kodeksu cywilnego stanowi, iż biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Poprzez zwykłe koszty utrzymania należy rozumieć wydatki i nakłady pozwalające zachować rzecz w stanie nie pogorszonym, utrwalającym jej właściwości i przeznaczenie. Chodzi więc o takie koszty, których poniesienie narzuca niezbędna potrzeba zachowania określonego stanu rzeczy. Za takie uważa się przykładowo koszty konserwacji, bieżących remontów czy drobnych napraw.

Zatem przeprowadzony remont będzie mieścił się w kodeksowym sformułowaniu zwykłych kosztów utrzymania rzeczy, jeżeli poczynione przez Pana naprawy były niezbędne i umożliwiły normalne korzystanie z lokalu. W tej sytuacji nie będzie Pan mógł domagać się ich zwrotu.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

W niektórych sytuacjach biorący rzecz w użyczenie może domagać się zwrotu poczynionych wydatków lub nakładów wykraczających poza zwykłe koszty utrzymania rzeczy. Takie uprawnienie kształtuje druga część przytoczonego wcześniej art. 713 KC, odsyłająca do przepisów o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Przesłankami żądania zwrotu poczynionych wydatków jest ich zasadność, przysporzenie określonej korzyści osobie, której sprawy są prowadzone, działanie zgodnie z wolą tej osoby, jak również zachowanie należytej staranności.

Jeżeli zatem biorący, dokonał remontu i w ten sposób przyczynił się do uzyskania korzyści przez użyczającego może domagać się zwrotu uzasadnionych wydatków. Warunkiem jest jednak uprzednie zawiadomienie osoby, której sprawę Pan prowadził, jeżeli było to możliwe. Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenie nie może bowiem sprzeciwiać się woli tej osoby. W przeciwnym wypadku nie może on nie tylko domagać się zwrotu wydatków, ale również będzie odpowiedzialny na wyrządzoną szkodę.

Podstawa prawna: art. 710, 713 oraz 752-756 kodeksu cywilnego

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »