REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo niemieckie a umowa sprzedaży

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Zasada rozdziału i abstrakcyjności w niemieckim Kodeksie cywilnym./ Fot. Fotolia
Zasada rozdziału i abstrakcyjności w niemieckim Kodeksie cywilnym./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W niniejszym artykule zostaną omówione zasady rozdziału i abstrakcyjności w niemieckim Kodeksie cywilnym (niem. Trennungsprinzip und Abstraktionsprinzip im Bürgerlichen Gesetzbuch, skrót BGB).

Zasady te najczęściej są wyjaśniane na następującym przykładzie:

REKLAMA

Pan A wchodzi do sklepu i kupuje kapelusz. Płaci oznaczoną cenę i wychodzi z kapeluszem.

Sprawa ta jest na pozór  bardzo prosta, ale nie dla niemieckiego prawnika. W tym przypadku prawnie wygląda to następująco:

Pan A zobowiązuje się na początku na podstawie umowy sprzedaży do zapłacenia ceny i odbioru kapelusza. Sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności kapelusza na pana A.

Umowa kupna jest już zawarta , jeżeli te dwa wzajemne  zobowiązania zostały przez strony umowy ustalone.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

§ 433 ust. 1 BGB brzmi: Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązany jest, kupującemu wydać rzecz i własność na niej na niego przenieść. Sprzedawca ma kupującemu przenieść rzecz bez wad fizycznych i prawnych.  § 433 ust. 2 BGB brzmi: Kupujący jest zobowiązany zapłacić sprzedawcy  ustaloną cenę i kupioną rzecz odebrać. Ale nie oznacza to jeszcze, że pan A nabył własność kapelusza. Jest to konsekwencją obowiązującej zasady rozdziału. Aby tą własność nabyć potrzebne jest rzeczowe wykonanie umowy.

To rzeczowe wykonanie umowy regulują nie przepisy dotyczące zobowiązań a przepisy prawa rzeczowego., w tym wypadku § 929 BGB. Następuje to przez to, że sprzedawca wręcza kapelusz panu A i strony są zgodne co do przejścia własności na pana A i odwrotnie pan A wręcza sprzedawcy pieniądze i przenosi ich własność na sprzedawcę.

Przy sprzedaży rzeczy ruchomej zawierane są trzy umowy  Rechtsgeschäft):
- umowę sprzedaży na podstawie § 433 BGB, jako zobowiązanie;
- rzeczową  umowę odnośnie sprzedanej rzeczy i
- rzeczową umowę odnośnie pieniędzy.

REKLAMA

§ 929 BGB stanowi, że do przeniesienia własności rzeczy ruchomej  wymagane jest wręczenie rzeczy przez właściciela (ustawa nie używa już pojęcia „ sprzedawca”) nabywcy (ustawa nie używa także już pojęcia „kupujący”) i ich jedność odnośnie przeniesienia własności. Jeżeli nabywca posiada już rzecz, to wystarczy jedność na przeniesienie własności.

Naturalnie te zasady przy kupowaniu kapelusza czy innych drobnych rzeczy nie odgrywaj większej roli. Ale inaczej wygląda ta sprawa przy zakupie np. drogiego jachtu. § 446 BGB stanowi, że sprzedawca ponosi ryzyko przypadkowego zaginięcia albo pogorszenia rzeczy do chwili wydania jej nabywcy. Jeżeli za tym  kupiony już jacht ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu przed wydaniem jego kupującemu, to ryzyko uszkodzenia ponosi sprzedający.

Zobacz również: Umowa sprzedaży nieruchomości na prawie niemieckim

Zasada abstrakcyjności

Zasada abstrakcyjności oznacza , że ważność czynności prawnej zobowiązującej ( umowa sprzedaży) i  ważność abstrakcyjnej czynności rozporządzającej (przeniesienie własności) są od siebie niezależne. Nieważność jednej nie pociąga za sobą nieważności drugiej czynności prawnej.  

Przykład: Pan A uchyla się z powodu błędu skutecznie od umowy sprzedaży. Pomimo to pozostaje nadal właścicielem kapelusza. W takich przypadkach stosuje się przepisy o niesłusznym wzbogaceniu, które umożliwiają przywrócenie stanu poprzedniego.

§ 812 BGB (podobnie jak art. 405 KC ) stanowi, że osoba , która otrzymała świadczenie kosztem innej osoby bez podstawy prawnej, zobowiązana jest do jej wydania.

Jeżeli nieważność umowy sprzedaży powodowałaby nieważność czynności rozporządzającej, to właściciel mógłby żądać jej wydania na podstawie § 985 BGB, który  odpowiada art.222 § 1 KC.

Pomimo tych podobnych skutków zasada abstrakcyjności służy  pewności obrotu handlowego. Pan A może sprzedać  jako właściciel kapelusz osobie trzeciej, która nie musi działać w dobrej wierze w sensie § 932 BGB (art. 169 § 1 KC). Problem  ten (dobra wiara) tutaj w ogóle nie powstaje , ponieważ pan A jest właścicielem. Zasada powyższa odgrywa też rolę przy ciężarze dowodu.

Zobacz również serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA