| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Kiedy można odstąpić od umowy zlecenia?

Kiedy można odstąpić od umowy zlecenia?

Od umowy zlecenia jak od większości umów można odstąpić. Ważne jest jednak aby pamiętać o tym jakie konsekwencje wiążą się z takim posunięciem. Sytuacje te opisane są w przepisach kodeksu cywilnego.

Każda ze stron umowy może być niezadowolona. Dlatego też każdej z nich przyznaje się prawo do wypowiedzenia umowy. Decyzja o wypowiedzeniu musi być jednak dokładnie przemyślana gdyż wiążą się z nią określone skutki prawne

Wypowiedzenie

Wypowiedzenia umowy może dokonać każda ze stron umowy. Wypowiedzenie jest czynnością jednostronną oznacza to, że nie jest potrzebna zgoda drugiej strony do jego dokonania. Kodeks cywilny w art. 746 uprawnia obydwie strony umowy zlecenia do wypowiadania umowy z ważnych przyczyn.

Czas wypowiedzenia

Zgodnie z przepisami prawa zarówno przyjmujący zlecenie jak i dający je mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie. To znaczy zarówno na początku jej obowiązywania jak i w trakcie. Kodeks cywilny nie nakłada w tym zakresie na strony umowy żadnych ograniczeń. Oczywiście strony mogą w umowie uregulować to inaczej.

Okres wypowiedzenia

Kodeks cywilny nie przewiduje żadnego okresu wypowiedzenia. Można zatem rozwiązać umowę z dnia na dzień i będzie to zgodne z prawem.

Obowiązki dającego zlecenie

Dający zlecenie, co już zostało stwierdzone, może wypowiedzieć umowę zlecenia i może dokonać tego w każdym czasie. Powinien jednak w takiej sytuacji zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.

Powinien również zapłacić przyjmującemu zlecenie odpowiednią część jego wynagrodzenia. Część ta ma odpowiadać wykonanej pracy.

Jeżeli natomiast wypowiedzenie umowy nastąpiło bez ważnej przyczyny to w takiej sytuacji dający zlecenie powinien pokryć nie tylko stosowną część wynagrodzenia ale również naprawić szkodę.

Obowiązki przyjmującego zlecenie

Przyjmujący zlecenie podobnie jak dający zlecenie, może wypowiedzieć umowę w każdym czasie. W sytuacji gdy wypowiedzenie nastąpiło bez ważnej przyczyny wtedy to przyjmujący zlecenie odpowiedzialny jest za pokrycie szkody. Przepisy te dotyczą jednak tylko odpłatnego zlecenia.

Każda ze stron może wypowiedzieć umowę. Jednak strony nie mogą z góry zrzec się uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK