| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Zmiana zasad doręczania pism

Zmiana zasad doręczania pism

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym. Proponowane zmiany są związane przede wszystkim z rozszerzeniem kręgu osób uprawnionych do dokonywania doręczeń w postępowaniu cywilnym oraz dotyczą zasad dostarczania pisma adresatowi w sytuacji, gdy doręczyciel nie zastanie go w domu.

Propozycje zmian

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości przesyłkę doręcza się wskazanemu na niej adresatowi (doręczenie właściwe), a innemu odbiorcy w przypadkach, o których mowa w art. 138 Kodeksu postępowania cywilnego (doręczenie zastępcze).

Doręczenie zastępcze

Zgodnie z art. 138 Kodeks postępowania cywilnego jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było – administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma.

Doręczenie adresatowi za pośrednictwem dorosłego domownika, administracji domu, dozorcy domu lub sołtysa, nie może być stosowane, jeżeli sąd wysyłający umieścił na stronie adresowej przesyłki napis wyłączający taki sposób doręczenia w ogóle lub w stosunku do oznaczonych osób.

Zobacz również serwis: W sądzie

Firma adresata

Jeżeli adresatem przesyłki jest osoba prawna lub organizacja nieposiadająca osobowości prawnej doręczenia dokonuje się:

  1. któremukolwiek z członków organu uprawnionego do reprezentowania adresata przed sądem;
  2. pracownikowi adresata upoważnionemu do odbioru przesyłek pod adresem wskazanym na przesyłce (recepcjonistka, pracownik administracji).

Potwierdzenie odbioru

Odbierający przesyłkę potwierdza jej odbiór na formularzu potwierdzenia odbioru przez wpisanie daty otrzymania przesyłki i umieszczenie czytelnego podpisu zawierającego imię i nazwisko. Jeżeli odbierającym przesyłkę jest pracownik upoważniony do odbioru przesyłek, odebranie przesyłki potwierdza dodatkowo przez odcisk stempla firmowego lub wpisanie numeru upoważnienia do odbioru przesyłek.

Podmioty uprawnione do doręczania pism

W związku ze zmianą przepisów postępowania cywilnego i rozszerzeniem kręgu osób uprawnionych do dokonywania doręczeń w postępowaniu cywilnym, zmieniony został zakres podmiotowy rozporządzenia. Będzie miało ono zastosowanie do doręczeń dokonywanych przez operatora publicznego, lub innego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe, osoby zatrudnione w sądzie, komornika lub sądową służbę doręczeniową.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK