| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Czy strony mają obowiązek dostarczania dowodów?

Czy strony mają obowiązek dostarczania dowodów?

Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawnej – to podstawowa zasada prawa cywilnego. Co to jednak oznacza dla stron procesu?

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w Kodeksie cywilnym, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne, chyba że sama ustawa przewiduje w tym zakresie wyjątek.

Należy podkreślić, że ustawa co do zasady nie nakłada obowiązku przedstawiania dowodów, jest to jedynie Twoje prawo. Niemniej jednak, jeśli chcesz uzyskać korzystne orzeczenie, zgodnie z rozkładem ciężaru dowodu musisz przedstawić dowody na poparcie swoich twierdzeń, o ile strona przeciwna ich sama nie przyzna w toku postępowania (por. art. 229 Kodeks postępowania cywilnego).

Czy sąd musi uwzględnić mój wniosek dowodowy?

Sąd musi uwzględnić Twój wniosek dowodowy, chyba że uzna, że dana kwestia została już w sposób dostateczny udowodniona lub Twój dowód zmierza jedynie do spowodowania zwłoki w postępowaniu. Podobnie niedopuszczalne jest prowadzenie dowodów na fakt, który nie ma istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Zobacz: Czy mam możliwość odwołania się od prawomocnego orzeczenia?

Do kiedy mogę składać wnioski dowodowe?

Wnioski dowodowe można składać do końca postępowania w pierwszej instancji. Kiedy sprawa jest w drugiej instancji, zgłaszanie nowych dowodów jest co do zasady wykluczone. Możesz powołać się na nie jedynie, gdy zgłosisz je w środku odwoławczym i pod warunkiem, że wykażesz, iż wcześniejsze ich powołanie było niemożliwe lub że potrzeba ich powołania wynikła już w toku postępowania apelacyjnego.

Będąc powodem pamiętaj, że w sprawach gospodarczych (czyli między przedsiębiorcami) masz obowiązek powołać wszystkie dowody już w pozwie, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w czasie postępowania, chyba że wykażesz, że powołanie określonych dowodów w pozwie nie było możliwe lub taka potrzeba wynikła później. W takim przypadku nowe dowody możesz powołać w terminie 2 tygodni od dnia, w którym powołanie dowodu stało się możliwe lub wynikła potrzeba jego powołania.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »