| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Wybory parlamentarne 2015 – poradnik wyborcy

Wybory parlamentarne 2015 – poradnik wyborcy

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Poniżej porady i informacje dla wyborców. Sprawdź jak oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu.

Jak głosować za granicą?

Za granicą mogą zagłosować osoby osoby stale tam zamieszkujące lub przebywające jedynie czasowo. Do wyboru mają dwie formy głosowania: w zagranicznych obwodach głosowania lub korespondencyjnie.

W przypadku głosowania w obwodach za granicą konieczne jest wcześniejsze złożenie u konsula wniosku o wpisanie do spisu rejestru wyborców. Można to uczynić pisemnie bądź telefonicznie. We wniosku należy podać: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania lub pobytu za granicą, adres zamieszkania w kraju oraz numer ważnego polskiego paszportu i datę jego wydania.

Zobacz również: Czy można głosować poza terytorium kraju?

Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłaszamy u konsula w dowolnej formie.

Rodacy, którzy stale mieszkają w kraju, a chcą oddać swój głos poza jego granicami, powinni wcześniej w urzędzie gminy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak głosują osoby niepełnosprawne?

Niepełnosprawni wyborcy mogą głosować używając nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a powinien być zgłoszony przez wyborcę niepełnosprawnego wójtowi do 14 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca obowiązany jest wskazać właściwy dla niego obwód głosowania.

Osoba niepełnosprawna podczas głosowania może korzystać z pomocy innej osoby, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania.

Niepełnosprawni wyborcy mają prawo do uzyskania informacji o właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania oraz o lokalach wyborczych dostosowanych do ich potrzeb znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy. Uzyskanie tych wiadomości możliwe jest w urzędzie gminy, telefonicznie lub w przesłanych do wyborcy materiałach informacyjnych drogą pocztową lub mailową. Osoby niepełnosprawne mogą w ten sposób zasięgnąć informacji o terminie wyborów, komitetach wyborczych biorących udział w głosowaniu oraz o warunkach głosowania. Na prośbę wyborcy niepełnosprawnego członek obwodowej komisji wyborczej jest obowiązany przekazać ustnie treść obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

Zobacz również: Czy będzie możliwe głosowanie korespondencyjne?

Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą zagłosować przez pełnomocnika.

Prawo głosowania przez pełnomocnika przysługuje także wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby, chyba że co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Zobacz również: Jak głosować przez pełnomocnika?

Wyborcy niepełnosprawni mogą również oddać swój głos korespondencyjnie. Zamiar takiego głosowania należy zgłosić wójtowi.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK