| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak

Kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego w nadchodzących wyborach prezydenckich jest Waldemar Pawlak. Przed katastrofą smoleńską władze PSL zapowiadały, że w walce o najwyższy urząd w państwie wystawią kobietę. Wszystko jednak się zmieniło po wydarzeniach z 10 kwietnia tego roku.

Waldemar Pawlak jest doświadczonym politykiem. Od lat angażuje się w działalność państwową. Jest on posłem (sprawuje mandat nieprzerwanie od 1989 r.) oraz wicepremierem i ministrem gospodarki. Wcześniej dwukrotnie był premierem. 

Waldemar Pawlak urodził się 5 września 1959 r. w Modelu. Ukończył on Politechnikę Warszawską, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera (1984). W politykę zaangażował się jeszcze na studiach biorąc udział w strajkach studencki w 1981 r. 

W 1985 r. wstępuje do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Z ramienia tej partii znajduje się w sejmie kontraktowym. Wtedy też zaczyna się jego prawdziwa działalność państwowa. 

Zasiada we władzach odrodzonego PSL. W czerwcu 1992 roku zostaje desygnowany przez prezydenta Lecha Wałęsę na Prezesa Rady Ministrów. Próba stworzenia rządu kończy się fiaskiem. Czas ten określa się jako 33 dni Pawlaka. W tym też czasie powstaje piosenka zespołu Kult „Lewy czerwcowy”. Opowiada ona o tym jak Waldemarowi Pawlakowi została powierzona funkcja szefa rządu. 

Ponownie wybrany na urząd premiera w 1993 r. Staje wtedy na czele koalicyjnego gabinetu Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na skutek przegłosowania wotum nieufności musi zrzec się urzędu w 1995 r.
W tym samym roku startuje w wyborach prezydenckich. Zajmuje w nich jednak odległe, piąte miejsce. Po wyborach 1997 roku znika z wielkiej polityki. Co prawda jest posłem ale nie zajmuje innych eksponowanych stanowisk. W tym czasie angażuje się w działalność Ochotniczych Straży pożarnych oraz kieruje Warszawską Giełdą Towarową. 

Waldemar Pawlak do polityki wraca w 2004 r. najpierw zostaje przewodniczącym klubu parlamentarnego PSL. A rok później zostaje prezesem partii, zastępując Janusza Wojciechowskiego. 

Po wyborach 2007r. wchodzi w skład Rady Ministrów. Zostaje wicepremierem oraz obejmuje tekę ministra gospodarki.
W wyborach 10.04.2010 r. po raz drugi ubiegać będzie się o najwyższy urząd w państwie. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Zobacz też: Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »