| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przez kierowców jest negatywnym, lecz bardzo częstym zjawiskiem. Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od poziomu alkoholu u kierującej pojazdem osoby czyn ten może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Natomiast zawsze jego popełnienie jest związane z zastosowaniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Rodzaj prowadzonego pojazdu

Pod pojęciem pojazdu należy rozumieć: urządzenie przystosowane do poruszania się na lądzie, w wodzie lub w powietrzu. Są to urządzenia nie tylko przeznaczone do przewozu osób lub rzeczy, ale również spełniające inne cele, takie, jak wykonywanie prac, np. koparka.

Tak zdefiniowane pojazdy dzielą się na mechaniczne, czyli wprawiane w ruch za pomocą silnika i niemechaniczne, takie jak deskorolka czy rower. Zasadniczo łagodniej traktuje się sprawców wykroczenia, którzy popełniają je za pomocą pojazdu niemechanicznego.

Zobacz także: Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - aspekty praktyczne

Miejsce prowadzenia pojazdu

Jednym z elementów warunkujących wykroczenie z przepisu art. 87 kodeksu wykroczeń jest to, że kierujący pojazdem prowadził go w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.

Najczęściej wątpliwości budzi następująca sytuacja: kiedy kierując pojazdem uczestniczę w ruchu lądowym, a kiedy nie.

Powszechnie przyjmuje się (m.in. Prawo o ruchu drogowym), że prowadząc pojazd po drodze publicznej uczestniczy się w ruchu lądowym. Twierdzenie to nie budzi wątpliwości.

Natomiast w sytuacji, gdy pojazd jest prowadzony po drodze nie będącej drogą publiczną sprawca może również uczestniczyć w ruchu lądowym, pomimo „niepubliczności” tej drogi. Sąd Najwyższy wypowiedział się w tej sprawie,uznając, że ruch lądowy obejmuje również np. tereny budowlane czy przemysłowe, lotniska itp., a więc wszystkie tereny, w obrębie których, odbywa się ruch pojazdów ogólny lub lokalny, np. parkingi przed marketami.

Tym samym ruch morski obejmuje nie tylko wody będące wodami ogólnodostępnymi (powszechnego dostępu i użytku, np. jeziora), ale również i te cieki wodne, które stanowią własność prywatną, bądź oddane są we władanie prywatne. Podsumowując: wszystkie wody, na których odbywa się ogólnie ruch pojazdów wodnych.

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

Sprawca wykroczenia z art. 87 kodeksu wykroczeń podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 złotych ( od 50 zł do 5 000 zł), jeśli prowadził pojazd mechaniczny.

W przypadku, gdy był to pojazd inny niż mechaniczny sprawca podlega karze aresztu do 14 dni (od 5 do 14 dni) albo grzywny (od 20 do 5 000 zł).

Dodatkowo należy podkreślić, iż wobec sprawcy tego wykroczenia zawsze orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów (art. 87 § 3 kodeksu wykroczeń) jako środek karny. Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat (wymierza się w miesiącach lub latach) i połączony jest z obowiązkiem zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia określonego pojazdu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »