REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - aspekty praktyczne

Adwokat Michał Jaszewski
Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.
Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu karnego stanową o odpowiedzialności karnej nie tylko za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, regulują także odpowiedzialność za prowadzenie w stanie nietrzeźwości innych pojazdów.

By zagłębić się w kwestie praktyczne dotyczące tego przestępstwa niezbędne jest jednak poczynienie kilku uwag o charakterze wprowadzającym.

REKLAMA

Pojazd mechaniczny

Pojazdem mechanicznym w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest każdy pojazd wprowadzany w ruch za pomocą własnego silnika. Nie ma tu znaczenia zasadniczo konstrukcja tego pojazdu, może to być bowiem pojazd kołowy, szynowy, poruszający się na płozach, czy też poduszce powietrznej.
Pod pojęciem innych pojazdów rozumieć natomiast należy te pojazdy, które nie są wprowadzane w ruch za pomocą stanowiącego ich integralną część silnika, tj. np. rowery.

Sposoby oznaczania stanu nietrzeźwości

Stan nietrzeźwości określony może być poprzez badanie stężenia alkoholu we krwi, bądź też stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
Jeśli chodzi o stężenie alkoholu we krwi to o stanie nietrzeźwości mówimy wówczas gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego te wartkość .
Natomiast w przypadku badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu o stanie nietrzeźwości mówimy gdy stężenie przekracza 0, 25 mg / dm³ albo prowadzi do stężenia przekraczającego te wartość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Droga publiczna

Warunkiem odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest ustalenie, iż pojazd poruszał się po drodze publicznej. W praktyce ustalenie do jakiej kategorii dróg zaliczana jest dana droga odbywa się na podstawie ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 roku(Dz. U. Nr 14, poz 60 ze zm.).
W przypadku wątpliwości jaki status ma dana droga, organy ścigania zwracają się do właściwych urzędów gmin, w celu potwierdzenia czy jest to droga publiczna prywatna, droga dojazdowa do pól uprawnych czy też droga polna.

Zobacz: Oskarżony - podejrzany

Czynności policji na miejscu zdarzenia

REKLAMA

W przypadku zatrzymania przez policję, w związku z podejrzeniem prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości podstawową czynnością przeprowadzoną przez funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia jest poddanie osoby zatrzymanej badaniu urządzeniem kontrolo - pomiarowym do ilościowego oznaczania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu zwanym potocznie alkomatem lub alkotestem.
Istotnym jest sprawdzenie czy urządzenie to posiada, w momencie badania aktualne świadectwo legalizacji. W przypadku braku takiego dokumentu istnieje bowiem możliwość późniejszego zakwestionowania wyniku badania.

Warto zwrócić uwagę na ilość przeprowadzonych badań alkomatem po zatrzymaniu. By wynik badania był wiarygodny funkcjonariusze winni przeprowadzić dwie próby, uzyskane w odstępach 15 - 20 minut. Tak przeprowadzone badanie pozwala bowiem wykazać czy stężenie alkoholu rośnie czy też maleje. Ma to szczególnie istotne znaczenie gdy pierwsze badanie wykaże wartość graniczną , tj. 0, 25 mg/dm³, drugie zaś badanie wartość niższą. Wówczas bowiem kierujący nie ponosi odpowiedzialności z art. 178a kodeksu karnego, a może odpowiadać jedynie za wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Mówimy wówczas, że kierujący znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, który zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi 0,2 do 0,5 promila albo do obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg/dm³.

Skutki odmowy dobrowolnego poddaniu się badaniu

W przypadku odmowy dobrowolnego poddania się badaniu alkomatem funkcjonariuszom policji przysługuje uprawnienie do użycia środków przymusu w celu pobrania krwi do badania. W praktyce oznacza to przewiezienie do najbliższej placówki służby zdrowia, gdzie fizycznie następuje pobranie i zabezpieczenie krwi, a następnie przekazanie do laboratorium w celu zbadania stężenia alkoholu.

Pojęcie prowadzenia pojazdu

Jednocześnie zauważyć należy, iż pod pojęciem prowadzenia pojazdu rozumieć trzeba wprowadzenie w ruch, kierowanie nim, nadawanie prędkości i hamowanie. Przy czym bez znaczenia jest wówczas pokonana odległość. Odpowiadać z tego przepisu będzie zarówno ten kto przejechał kilka kilometrów, jaki i ten kto jedynie przepakował samochód, podjechał pod dystrybutor na stacji benzynowej.

Odpowiedzialność z tego przepisu może także ponieść osoba, która prowadzi holowany pojazd mechaniczny.

Zobacz także serwis: Kodeks karny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

REKLAMA