| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jak zaprzestanie wypłaty ryczałtu za nadgodziny wpływa na wysokość wynagrodzenia urlopowego

Jak zaprzestanie wypłaty ryczałtu za nadgodziny wpływa na wysokość wynagrodzenia urlopowego

Dotychczas niektórym pracownikom wypłacaliśmy ryczałt za nadgodziny. Od 1 stycznia 2015 r. zre­zygnowaliśmy z wypłaty tego ryczałtu. Czy rezygnacja z tej wypłaty wpływa na ustalanie wynagrodze­nia za urlop dla tych osób?

Tak. W tej sytuacji powinni Państwo przeliczyć wynagrodzenie za urlop z uwzględnieniem tej zmiany.

Pozbawienie pracownika składnika wynagrodzenia, który podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wy­nagrodzenia za urlop wypoczynkowy, skutkuje koniecznością ponownego ustalenia wysokości tej pod­stawy, z uwzględnieniem nowych warunków płacowych (§ 10 rozporządzenia urlopowego). Zasada ta ma na celu zbliżenie wysokości wynagrodzenia za czas urlopu do wysokości wynagrodzenia, które pracow­nik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

W stosunku do pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy, których kontrola czasu pracy jest przez to utrudniona lub niemożliwa, pracodawca może podjąć decyzję o wypłacie ryczałtu za nadgodziny (art. 1511 § 4 Kodeksu pracy).

Zobacz serwis: Czas pracy

Ryczałt za godziny nadliczbowe jest wypłacany za czas przepracowany, co oznacza, że jego wyso­kość w pewnych okolicznościach może ulec obniżeniu proporcjonalnie do dni nieświadczenia pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawnego GIP z 29 maja 2009 r. (nr GPP-110-4560-14/09/ PE/RP), mimo ustalenia miesięcznej kwoty ryczałtu, pracownik, który nie przepracuje pełnego miesiąca, nie zachowa do niego prawa w pełnej wysokości. W zależności od rodzaju nieobecności kwotę ryczałtu należy obliczać proporcjonalnie do liczby przepracowanych dni, z zastosowaniem zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Zobacz serwis: Urlopy

Sposób ustalania wysokości ryczałtu w przypadku nieobecności pracownika w pracy

Rodzaj nieobecności

Sposób ustalania wysokości ryczałtu za czas przepracowany

Nieobecność z powodu choroby (w tym z powodu wypadku) lub macierzyństwa

Miesięczną kwotę ryczałtu należy podzielić przez 30, a wynik pomnożyć przez liczbę dni nieobecności. Otrzymaną kwotę należy odjąć od ryczałtu należnego za cały przepracowany miesiąc.

Nieobecność z innych przyczyn niż choro­ba (w tym z powodu wypadku) lub macie­rzyństwo

Miesięczną kwotę ryczałtu należy podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu, a otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności. Otrzymaną kwotę należy odjąć od ryczałtu należnego za cały przepracowany miesiąc.

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »