| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy małżonek może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Czy małżonek może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego małżonków należy m. in. pobrane wynagrodzenia za pracę. Do odbioru niewypłaconego wynagrodzenia małżonka potrzebne jest pełnomocnictwo.

W grudniu z powodu wyjazdu nie będę mógł osobiście odebrać wynagrodzenia, czy małżonka może to uczynić, czy muszę udzielić jej pełnomocnictwa?

Zobacz również: Cechy wynagrodzenia akordowego

Na wstępie warto przypomnieć, że zgodnie z art. 31 § 2 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku wspólnego należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. W związku z tym, że nie będzie Pan mógł osobiście odebrać wynagrodzenia z powodu wyjazdu, Pana żona może odebrać wynagrodzenie po przedstawieniu pełnomocnictwa udzielonego na piśmie. Należy podkreślić, że pełnomocnictwo powinno mieć formę pisemną, wskazywać, że chodzi o odbiór wynagrodzenia oraz wyraźnie określać osobę upoważnioną. Może Pan upoważnić swoją żonę do odbioru wynagrodzenia jednorazowo, przez określony czas lub bezterminowo.
Warto podkreślić, że współmałżonka może odebrać Pana wynagrodzenie bez pełnomocnictwa tylko w razie przemijającej przeszkody np. choroby.

Podstawa prawna:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Zobacz również serwis: Zarobki

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »