| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czym jest wynagrodzenie netto

Czym jest wynagrodzenie netto


Osoby podejmujące zatrudnienie często zastanawiają się, jakie tak naprawdę będą otrzymywały wynagrodzenie. Wiadomo bowiem, że to co znajdziemy w umowie o pracę nie odpowiada rzeczywistości. Jaka jest tak naprawdę definicja wynagrodzenia i skąd wynikają wspomniane różnice?

Po pierwsze należy wskazać, że wynagrodzenie netto to wynagrodzenie które otrzymamy w dniu wypłaty, czyli realnie zarabiane przez nas pieniądze. Na umowie o pracę niestety zawsze wskazane jest wynagrodzenie brutto. Oznacza to, że nie należy sugerować się kwotą wynagrodzenia podaną np. w umowie o pracę, gdyż jest ona myląca – nasze wynagrodzenie w rzeczywistości będzie mniejsze.

Pan Tomek podpisał umowę o pracę, w której jego wynagrodzenie zostało określone jako kwota 3.000zł miesięcznie. Była to dla Pana Tomka satysfakcjonująca kwota, gdyż myślał, że tyle właśnie będzie co miesiąc otrzymywał. Niestety nie wziął od pod uwagę faktu, że kwota wskazana w umowie jest kwotą brutto, a zatem należy odliczyć od niej odprowadzane przez pracodawcę różnego rodzaju składki, korzystając np. z kalkulatora wynagrodzeń. W dniu wypłaty Pan Tomek otrzymał zatem nie 3.000zł, a jedynie 2156.72 – co stanowi kwotę wynagrodzenia netto.

Po pierwsze należy podkreślić, że polski kodeks pracy w ogóle nie zawiera rozróżnienia na wynagrodzenie brutto czy netto. W artykułach kodeksu jest mowa wyłącznie o wynagrodzeniu w ogólnym tego słowa znaczeniu i może powstać problem, co ono tak naprawdę oznacza.

Zasadniczo przyjmuje się, że wskazywane w kodeksie wynagrodzenie jest wynagrodzeniem brutto. Pomimo iż kodeks nie mówi tego wprost to jednak przyjmuje się, że wynagrodzeniem pracownika jest także np. odprowadzana przez pracodawcę składka na ubezpieczenie zdrowotne dzięki której pracownik może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej – co również jest pewnego rodzaju gratyfikacją i wynagrodzeniem za codzienne świadczenie pracy.

Skoro już ustaliliśmy, że wynagrodzenie podane na umowie, czyli wynagrodzenie brutto nie jest tym, co dostaniemy „na rękę” – czyli wynagrodzenie netto, to warto wiedzieć, co dzieje się z resztą naszego wynagrodzenia.

Otóż reszta kwoty wynagrodzenia to odprowadzane przez pracodawcę składki. Są one obowiązkowe i nie możemy z nich zrezygnować i w zamian otrzymywać większe wynagrodzenie. Zasada ta dotyczy oczywiście umowy o pracę i zatrudnienia na etat, przy umowie zleceniu czy umowie dziele rozliczanie składek wygląda trochę inaczej, niektóre z nich nie są bowiem obowiązkowe.

Skupmy się jednak na składkach obowiązkowych przy umowie o pracę. A zatem, nasz pracodawca odprowadza od naszego wynagrodzenia brutto następujące kwoty:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK