| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czym jest wynagrodzenie brutto

Czym jest wynagrodzenie brutto

Osoby podejmujące zatrudnienie często zastanawiają się, jakie tak naprawdę będą otrzymywały wynagrodzenie. Wiadomo bowiem, że to co znajdziemy w umowie o pracę nie odpowiada rzeczywistości. Jaka jest tak naprawdę definicja wynagrodzenia i skąd wynikają wspomniane różnice?

Po pierwsze należy wskazać, że wynagrodzenie brutto to wynagrodzenie które zawiera w sobie nie tylko realnie zarabiane przez nas pieniądze, ale także różnego rodzaju składki, zaliczki na podatek i potrącenia, które są odliczane przez naszego pracodawcę i które zostaną omówione poniżej. Oznacza to, że nie należy sugerować się kwotą wynagrodzenia podaną np. w umowie o pracę, gdyż jest ona myląca – nasze wynagrodzenie w rzeczywistości będzie mniejsze.

Pan Tomek podpisał umowę o pracę, w której jego wynagrodzenie zostało określone jako kwota 3.000zł miesięcznie. Była to dla Pana Tomka satysfakcjonująca kwota, gdyż myślał, że tyle właśnie będzie co miesiąc otrzymywał. Niestety nie wziął od pod uwagę faktu, że kwota wskazana w umowie jest kwotą brutto, a zatem należy odliczyć od niej odprowadzane przez pracodawcę różnego rodzaju składki, korzystając np. z kalkulatora wynagrodzeń. W dniu wypłaty Pan Tomek otrzymał zatem nie 3.000zł, a jedynie 2156.72.

Po pierwsze należy podkreślić, że polski kodeks pracy w ogóle nie zawiera rozróżnienia na wynagrodzenie brutto czy netto. W artykułach kodeksu jest mowa wyłącznie o wynagrodzeniu w ogólnym tego słowa znaczeniu i może powstać problem, co ono tak naprawdę oznacza.

Zasadniczo przyjmuje się, że wskazywane w kodeksie wynagrodzenie jest wynagrodzeniem brutto. Pomimo iż kodeks nie mówi tego wprost to jednak przyjmuje się, że wynagrodzeniem pracownika jest także np. odprowadzana przez pracodawcę składka na ubezpieczenie zdrowotne dzięki której pracownik może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej – co również jest pewnego rodzaju gratyfikacją i wynagrodzeniem za codzienne świadczenie pracy.

Skoro już ustaliliśmy, że wynagrodzenie brutto zawiera w sobie pewne odprowadzane przez pracodawcę składki, to warto wiedzieć, gdzie konkretnie są one odprowadzane i czy są obowiązkowe.

Otóż niestety tak, składki (które odprowadza za nas pracodawca) są obowiązkowe i nie możemy z nich zrezygnować i w zamian otrzymywać większe wynagrodzenie. Zasada ta dotyczy oczywiście umowy o pracę i zatrudnienia na etat, przy umowie zleceniu czy umowie dziele rozliczanie składek wygląda trochę inaczej, niektóre z nich nie są bowiem obowiązkowe.

Skupmy się jednak na składkach obowiązkowych przy umowie o pracę. A zatem, nasz pracodawca odprowadza od naszego wynagrodzenia brutto następujące kwoty:

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »