| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenia rehabilitacyjne > Świadczenie rahabilitacyjne Vademecum

Świadczenie rahabilitacyjne Vademecum

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby, jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9,
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10,
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w ściśle określonej przez przepisy prawa wysokości. Na wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wpływ ma okres pobierania świadczenia. Przy czym obowiązuje tu zasada, im dłuższy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, tym świadczenie wyższe. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy pobierania tego świadczenia, 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres.

Na świadczenie w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, można liczyć, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży lub jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Zobacz także: Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne a zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy i niezdolności do pracy, która powstała w czasie ciąży.

W przypadku wyczerpaniu zasiłku chorobowego, kiedy możliwe jest dalsze leczenie, ubezpieczonemu gwarantuje się prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Nie każdemu niezdolnemu do pracy będzie ono przysługiwać. Na świadczenie nie może liczyć osoba, która jest uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia.

Zobacz także: Kiedy po zasiłku chorobowym można liczyć na świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne o renta inwalidzka

Osoba niezdolna do pracy w pierwszej kolejności może liczyć na zasiłek chorobowy. W przypadku, kiedy minął okres pobierania zasiłku chorobowego, a osoba nadal nie jest zdolna do pracy, możliwe jest pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak pobieranie tego świadczenia jest ograniczone w czasie i trwa 12 miesięcy. Co jednak może zrobić osoba, która po rehabilitacji leczniczej nadal pozostaje niezdolna do pracy. Rozwiązaniem dla niej jest prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Po świadczeniu rehabilitacyjnym przysługuje renta

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK