reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenia rehabilitacyjne > W jaki sposób starać się o rehabilitacje leczniczą

W jaki sposób starać się o rehabilitacje leczniczą

Jeżeli jesteś niezdolny do pracy ponad 30 dni, lekarz prowadzący może wystawić Ci wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej. Jest ona przeprowadzana w ramach prewencji rentowej.  

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie może być sporządzony na dowolnym formularzu i powinien zawierać:

  • imię i nazwisko chorego,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania i numer telefonu,
  • rozpoznanie medyczne w języku polskim,
  • opinię, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Wniosek ten stanowi podstawę do wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o potrzebie rehabilitacji. Składasz go w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania

Skierowanie na rehabilitację

Podstawą skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego jest wydane przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej

Lekarz orzecznik ZUS orzeka o potrzebie rehabilitacji leczniczej na wniosek lekarza prowadzącego leczenie:

  • wykonując kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • wykonując kontrolę wystawiania zaświadczeń lekarskich,
  • orzekając o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego,
  • orzekając w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych.

ZUS wyznaczy Ci termin badania, podczas którego lekarz orzecznik ostatecznie decyduje o potrzebie takiej rehabilitacji. Do podjęcia decyzji będzie głównie brany pod uwagę: stan zdrowia, wiek, płeć, zawód, charakter wykonywanej pracy, stopień przystosowania organizmu do funkcjonowania w pracy, bądź w domu, dotychczasowe leczenie.

Po badaniu lekarz wydaje orzeczenie odmowne bądź pozytywne o skierowaniu na rehabilitację. Od orzeczenia lekarza orzecznika przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Komisja lekarska nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie. W uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek osoby zainteresowanej, może przywrócić termin na wniesienie sprzeciwu.

Skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego zostanie do Ciebie przesłane po sporządzeniu przez komórkę prewencji, rehabilitacji i świadczeń rzeczowych oddziału ZUS.

Rehabilitacja lecznicza odbywa się we wskazanych ośrodkach (sanatoriach pobytowych bądź stacjonarnych) i trwa przeciętnie 24 dni. W niektórych przypadkach można się ubiegać o przedłużenie tego okresu, jeżeli stan zdrowia pacjenta wskazuje na taką potrzebę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponosi całkowity koszt rehabilitacji leczniczej ubezpieczonego, łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz koszt przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem, do wysokości kosztu przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (Dz. U. Nr 131 poz. 1457)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama