reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenia rehabilitacyjne > Przez jaki okres można pobierać świadczenie rehabilitacyjne

Przez jaki okres można pobierać świadczenie rehabilitacyjne

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje osobie, która po wyczerpaniu możliwości dalszego pobierania zasiłku chorobowego nadal jest niezdolna do pracy. Jednak leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Chory, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, ma prawo ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje jednak osobie uprawnionej do:

Zobacz także: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy, czyli 360 dni. Bowiem przy ustalaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których chory zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto świadczenie nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie: urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.
Chory wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do świadczenia rehabilitacyjnego za cały okres tego zwolnienia. Podobnie dzieje się, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje choremu za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność ta spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez chorego. Przy czym musi zostać to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

W celu uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego chory musi złożyć wniosek o świadczenie. Prawo przewiduje formularz wniosku o świadczenie rehabilitacyjne ZUS Np-7. Do przyznania i wypłaty przez ZUS świadczenia rehabilitacyjnego niezbędne są ponadto:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9,
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10,
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 w przypadku pracownika albo ZUS Z-3a w przypadku innego ubezpieczonego niż pracownik.

Wszystkie te dokumenty wraz z wypełnionym wnioskiem należy złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń, właściwym ze względu na siedzibę płatnika składek.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama