| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy w 2011 roku będzie wyższa podstawa świadczeń chorobowych

Czy w 2011 roku będzie wyższa podstawa świadczeń chorobowych

W związku ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. z 1317 zł do 1386 zł, wyższa będzie podstawa świadczeń chorobowych. Gwarantowane minimum podstawy wymiaru zasiłku, ustalane jest bowiem w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia nie jest wartością stałą i corocznie ulega zmianie. Jest ono przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji. Wysokość minimalnego wynagrodzenia, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do dnia 15 września każdego roku. Od stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło o 69 zł i obecnie wynosi 1386 zł. Należy przy tym wyjaśnić, że wzrost minimalnego wynagrodzenia oznacza wyższą podstawę świadczeń chorobowych. Minimum podstawy wymiaru zasiłku, ustalane jest bowiem w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem wskazanego powyżej okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 % tego wynagrodzenia.

W przypadku osób w okresie ich pierwszego roku pracy - od kwoty wynagrodzenia, o którym mowa w tym przepisie, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 % tego wynagrodzenia.

Zobacz także:Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, zgodnie z podanymi wyżej regulacjami, będzie w 2011 r. wynosić:

  • 956,78 zł – w 1. roku pracy,
  • 1195,98 zł – dla pozostałych pracowników.

Zobacz także dział: Zasiłek chorobowy

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512), ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U.2002.200.1679).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK