| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy w 2011 roku będzie wyższa podstawa świadczeń chorobowych

Czy w 2011 roku będzie wyższa podstawa świadczeń chorobowych

W związku ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. z 1317 zł do 1386 zł, wyższa będzie podstawa świadczeń chorobowych. Gwarantowane minimum podstawy wymiaru zasiłku, ustalane jest bowiem w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia nie jest wartością stałą i corocznie ulega zmianie. Jest ono przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji. Wysokość minimalnego wynagrodzenia, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do dnia 15 września każdego roku. Od stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło o 69 zł i obecnie wynosi 1386 zł. Należy przy tym wyjaśnić, że wzrost minimalnego wynagrodzenia oznacza wyższą podstawę świadczeń chorobowych. Minimum podstawy wymiaru zasiłku, ustalane jest bowiem w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem wskazanego powyżej okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 % tego wynagrodzenia.

W przypadku osób w okresie ich pierwszego roku pracy - od kwoty wynagrodzenia, o którym mowa w tym przepisie, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 % tego wynagrodzenia.

Zobacz także:Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, zgodnie z podanymi wyżej regulacjami, będzie w 2011 r. wynosić:

  • 956,78 zł – w 1. roku pracy,
  • 1195,98 zł – dla pozostałych pracowników.

Zobacz także dział: Zasiłek chorobowy

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512), ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U.2002.200.1679).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK