| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Obniżony zasiłek chorobowy

Obniżony zasiłek chorobowy

Obniżony zasiłek chorobowy przysługujący mundurowym oraz sędziom i prokuratorom nastąpiło z dniem 1 czerwca 2014 roku na mocy nowelizacji odpowiednich ustaw. Wysokość zasiłku chorobowego została obniżona o 20%.

Zasiłek chorobowy sędziów i prokuratorów

Także zasady wynagradzania sędziów i prokuratorów przebywających na zwolnieniu lekarskim uległy zmianie. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2014 r. poz. 504) zasiłek chorobowy przyznawany jest sędziom i prokuratorom na takich zasadach, jak pozostałym ubezpieczonym osobom.

Od 1 czerwca 2014 roku otrzymają więc oni jedynie 80 proc. wynagrodzenia. Dotychczas zarówno sędzia jak i prokurator przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymywał zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Zmiany objęły prokuratorów i sędziów: sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, sądów wojskowych, wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz asesorów prokuratury.

Ograniczony został również czas przebywania na zwolnieniu lekarskim, tym samym korzystania z zasiłku chorobowego. Z tego świadczenia można korzystać maksymalnie przez rok.

Wysokość zasiłku chorobowego sędziego i prokuratora

Ustawodawca zdecydował się jednak na wskazanie wyjątkowych sytuacji, w których świadczenie będzie wypłacane w wysokości pełnego wynagrodzenia. Do takich nietypowych przypadków należy: choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności prokuratora lub sędziego. Zaistnienie wyjątkowej sytuacji będzie potwierdzało orzeczenie lekarza orzecznika ZUS a ostatecznie komisja lekarska ZUS (w drodze odwołania).

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

Ustawa z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 502).

Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2014 r. poz. 504).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK