REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy mundurowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Zasiłek chorobowy mundurowych zostanie w 2014 roku obniżony o 20%. /Fot. Fotolia
Zasiłek chorobowy mundurowych zostanie w 2014 roku obniżony o 20%. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem przysługującym ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także mundurowym. W 2014 roku mundurowi otrzymają o 20% niższy zasiłek chorobowy.

W 2014 roku żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze otrzymają o 20% niższe uposażenie w czasie niezdolności do służby. Oznacza to, że mundurowi korzystający ze zwolnień lekarskich będą traktowani na równi z pracownikami. Zmiana dotyczy żołnierzy zawodowych, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej. Od 2014 roku będą oni otrzymywali 80% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym (dotychczas przysługiwało im 100% uposażenia). Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie wpłynie w sposób negatywny na wysokość innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz na naliczenie świadczeń emerytalnych i rentowych.

REKLAMA

Zobacz również: Zasiłek chorobowy prokuratora/ sędziego

Kontrola zwolnień chorobowych

REKLAMA

Główną przyczyną wprowadzonych zmian jest brak regulacji umożliwiających kontrolę tego, czy przebywający na zwolnieniu funkcjonariusz lub żołnierz faktycznie choruje. Takie prawo przysługuje pracodawcy, który zatrudnia powyżej 20 pracowników. Może on samodzielnie przeprowadzić kontrolę lub wystąpić z takim wnioskiem do ZUS. Powyższe zasady obejmą również mundurowych.

Środki zaoszczędzone na świadczeniach chorobowych mają zostać – zdaniem Sejmowej komisji ds. służb specjalnych – przekazane na nagrody i zapomogi dla osób, które zastępują nieobecnych. W aktualnym stanie prawnym przysługuje im rekompensata bądź dodatkowe dni wolne.

Wysokość zasiłku chorobowego

Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru. Wynagrodzenie rozumiane jest jako przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe. W przypadku mundurowych podstawę stanowi uposażenie, czyli stałe wynagrodzenie za pracę, którego wysokość w głównej mierze zależy od stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek chorobowy w pełnej wysokości

Wypłata świadczenia w pełnej wysokości (100% uposażenia) będzie możliwa jedynie w drodze wyjątku. Przykładem takiej szczególnej sytuacji jest nieobecność w pracy związana z wypadkiem podczas służby lub w drodze do miejsca lub z miejsca jej pełnienia, choroba przypadająca w czasie ciąży, poddanie się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów, wykonanie zabiegu ich pobrania, oddanie krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub badanie lekarskie dawców krwi, choroba związana ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby. Możliwość uzyskania pełnego uposażenia przysługuje także w czasie oddelegowania do pełnienia obowiązków poza granicami Polski, w wyniku popełnienia przez inną osobę umyślnego czynu zabronionego w czasie pełnienia służby przez poszkodowanego, służby mającej związek z czynem bohaterskim wymagającym odwagi, który został wykonany z narażeniem zdrowia i życia. Są to sytuacje enumeratywnie wskazane w ustawie. Nie ma możliwości rozszerzenia w/w katalogu. Jest to rozwiązanie analogiczne do regulacji obowiązujących ubezpieczonych pracowników.

Dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS ZLA.

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636),
  • obwieszczenie MON z dnia 9 maja 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia MON w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz.U. 2013poz. 1151).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO: Sąd pominął apelację oskarżonego – rażące naruszenie prawa do obrony

Sąd odwoławczy rozpoznał jedynie apelację obrońcy, ignorując osobisty środek odwoławczy oskarżonego skazanego za przywłaszczenie – alarmuje zastępca RPO Stanisław Trociuk. Wniósł on kasację do Sądu Najwyższego, wskazując na poważne naruszenie prawa do rzetelnego procesu i domagając się ponownego rozpoznania sprawy.

Sejm na żywo 23 kwietnia [Transmisja online]

33. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś obrady zostaną zdominowane przez informację ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r.

Nie chcesz mieć przerwy w wypłacie 800+? Złóż wniosek do 30 kwietnia 2025 r.

1 lutego 2025 r. ZUS rozpoczął zbieranie wniosków na nowy okres świadczeniowy. Obecny okres świadczeniowy zakończy się 31 maja 2025 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 800 zł miesięcznie na dziecko.

Policja ruszyła z masowymi kontrolami rowerzystów. Wielu z nich nie jest świadomych, że grozi im 3560 zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Są już pierwsi ukarani

Coraz popularniejsze rowery elektryczne – bo o nie chodzi, mogą przysporzyć ich nieświadomym właścicielom niemałych problemów. Określone parametry pojazdu, mogą bowiem przesądzić o tym, że tak naprawdę ma się do czynienia z motorowerem, a nie z rowerem wyposażonym w pomocniczy napęd elektryczny. Z tymi pierwszymi natomiast – wiąże się cały szereg obowiązków formalno-prawnych, za których niedopełnienie grożą surowe konsekwencje. W kwietniu br., ruszyły pierwsze kontrole i zostały wystawione pierwsze mandaty w tym zakresie, przez krakowską drogówkę.

REKLAMA

Jakie świadczenia na dziecko w Polsce? Kwoty i terminy w 2025 r. [LISTA]

W Polsce działają różne formy wsparcia rodzin z dziećmi. Część dostępnych świadczeń przysługuje bez względu na dochód, w przypadku innych trzeba spełnić określone wymogi. Jakie zasiłki można dostać? Kiedy składać wnioski w 2025 r.?

Tylko oni mają osobną ustawę z przywilejami: I grupa inwalidzka - stopień znaczny. Co w 2025 roku?

Nie wiele osób wie, ale w stosunku do osób z tzw. I grupą - z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym, obowiązuje specjalna ustawa. Jest to ustawa szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zawiera ona szereg uprawnień i przywilejów. Jej przepisy obowiązują również w 2025 r.

Teraz w Polsce prawie tak jak we Włoszech z mieszkaniami za jedno euro. Ruszył program mieszkanie za remont: można składać wnioski na 2025 r.

Już od wielu, wielu lat w UE, ale szczególnie we Włoszech, funkcjonują całkiem sprawnie programy: mieszkanie za symboliczne euro - wyremontuj i zamieszkaj a nieruchomość będzie Twoja. Czyżby Polska inspirowała się Sycylią, gdzie w szczególnie mało zaludnionych miasteczkach chce na nowo zbudować się społeczność, a tym samym odbudować wygląd starych i zniszczonych kamienic? Być może. Taki podobny program ruszył w kilku miastach w Polsce. Oczywiście są pewne warunki do spełnienia, poniżej odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania w tej tematyce.

Zmiany w ustawie o trzeźwości w 2025 r. Producenci alkoholu będą mieli trudniej [UWAGI]

Szykują się zmiany dla producentów alkoholu. Co przewiduje rządowy projekt zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych? W obronie przedsiębiorców Rzecznik MŚP zgłasza kilka ważnych uwag do projektu.

REKLAMA

Kamizelka kuloodporna i hełm dla każdego obywatela. Już wkrótce będzie można uzupełnić swój plecak ewakuacyjny. Trwają prace w sejmie

Do sejmu trafił poselski projekt zmiany ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Projekt ten, ma na celu umożliwienie dostępu do pasywnych środków ochrony osobistej, takich jak kamizelki kuloodporne oraz nowoczesne hełmy wojskowe. Zmiana ma podnieść poziom bezpieczeństwa obywateli ze względu na trwający konflikt na Ukrainie. Wnioskodawcą jest grupa posłów Konfederacji.

Przy braku aktywności na rachunku bank sprawdzi w bazie PESEL, czy klient jeszcze żyje [projekt]

Rząd chce wprowadzić do Prawa bankowego obowiązek pozyskiwania przez banki informacji, czy posiadacz rachunku nadal żyje, jeśli na rachunku nie odnotowano aktywności w ciągu pięciu lat. Tak wynika z założeń projektu nowelizacji Prawa bankowego, opublikowanego 22 kwietnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA