| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zasiłek chorobowy mundurowych

Zasiłek chorobowy mundurowych

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem przysługującym ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także mundurowym. W 2014 roku mundurowi otrzymają o 20% niższy zasiłek chorobowy.

W 2014 roku żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze otrzymają o 20% niższe uposażenie w czasie niezdolności do służby. Oznacza to, że mundurowi korzystający ze zwolnień lekarskich będą traktowani na równi z pracownikami. Zmiana dotyczy żołnierzy zawodowych, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej. Od 2014 roku będą oni otrzymywali 80% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym (dotychczas przysługiwało im 100% uposażenia). Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie wpłynie w sposób negatywny na wysokość innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz na naliczenie świadczeń emerytalnych i rentowych.

Zobacz również: Zasiłek chorobowy prokuratora/ sędziego

Kontrola zwolnień chorobowych

Główną przyczyną wprowadzonych zmian jest brak regulacji umożliwiających kontrolę tego, czy przebywający na zwolnieniu funkcjonariusz lub żołnierz faktycznie choruje. Takie prawo przysługuje pracodawcy, który zatrudnia powyżej 20 pracowników. Może on samodzielnie przeprowadzić kontrolę lub wystąpić z takim wnioskiem do ZUS. Powyższe zasady obejmą również mundurowych.

Środki zaoszczędzone na świadczeniach chorobowych mają zostać – zdaniem Sejmowej komisji ds. służb specjalnych – przekazane na nagrody i zapomogi dla osób, które zastępują nieobecnych. W aktualnym stanie prawnym przysługuje im rekompensata bądź dodatkowe dni wolne.

Wysokość zasiłku chorobowego

Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru. Wynagrodzenie rozumiane jest jako przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe. W przypadku mundurowych podstawę stanowi uposażenie, czyli stałe wynagrodzenie za pracę, którego wysokość w głównej mierze zależy od stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego.

Zasiłek chorobowy w pełnej wysokości

Wypłata świadczenia w pełnej wysokości (100% uposażenia) będzie możliwa jedynie w drodze wyjątku. Przykładem takiej szczególnej sytuacji jest nieobecność w pracy związana z wypadkiem podczas służby lub w drodze do miejsca lub z miejsca jej pełnienia, choroba przypadająca w czasie ciąży, poddanie się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów, wykonanie zabiegu ich pobrania, oddanie krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub badanie lekarskie dawców krwi, choroba związana ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby. Możliwość uzyskania pełnego uposażenia przysługuje także w czasie oddelegowania do pełnienia obowiązków poza granicami Polski, w wyniku popełnienia przez inną osobę umyślnego czynu zabronionego w czasie pełnienia służby przez poszkodowanego, służby mającej związek z czynem bohaterskim wymagającym odwagi, który został wykonany z narażeniem zdrowia i życia. Są to sytuacje enumeratywnie wskazane w ustawie. Nie ma możliwości rozszerzenia w/w katalogu. Jest to rozwiązanie analogiczne do regulacji obowiązujących ubezpieczonych pracowników.

Dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS ZLA.

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636),
  • obwieszczenie MON z dnia 9 maja 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia MON w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz.U. 2013poz. 1151).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »