| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Urlop rodzicielski dla bezrobotnych

Urlop rodzicielski dla bezrobotnych

Urlop rodzicielski także dla osób bezrobotnych, rolników, studentów oraz osób zatrudnionych na podstawie umów o dzieło to tylko jedna z propozycji zmian w Kodeksie pracy, jaką wysunęła premier Ewa Kopacz. W jakich sytuacjach i po spełnieniu jakich warunków urlop i zasiłek rodzicielski będą przysługiwały bezrobotnym?

Urlop rodzicielski dla bezrobotnej - w praktyce

Warto wskazać, że pracodawcy mają prawo pytać kandydatów do pracy tylko o enumeratywnie wyliczone w art. 22 kodeksu pracy zagadnienia. Nie budzi żadnych wątpliwości fakt, że nie ma wśród nich pytania dotyczącego posiadania dzieci. Zagrożeniem dla rynku pracy może być jednak praktyka pracodawców polegająca na unikaniu zatrudniania kobiet w wieku, w którym najczęściej rodzą. Zatrudnienie osoby, która w niedługim czasie po rozpoczęciu pracy wystąpi z wnioskiem o udzielenie urlopu jest z pewnością niekorzystne z punktu widzenia firmy.

Zobacz również: Ochrona danych osobowych a proces rekrutacji

Kolejne trudne zagadnienie związane z urlopami rodzicielskimi to ryzyko nadużyć (tzw,. fikcyjne zatrudnienie). Już teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych boryka się z wątpliwościami co do zasadności prawa kobiet do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego, jeśli zostaną one zatrudnione w okresie ciąży. ZUS często odmawia wypłaty świadczeń, argumentując, że zatrudnienie ma pozorny charakter i służy jedynie uzyskaniu prawa do zasiłków.

Przyznanie prawa do rodzicielskiego nowym grupom osobom będzie - zdaniem ministerstwa pracy i polityki społecznej - kosztować 1,3-1,5 mld zł rocznie.

Urlop wychowawczy bezrobotnych

Dla porównania warto wskazać, że na analogicznych zasadach funkcjonuje ubezpieczenie społeczne podczas urlopu wychowawczego. Od 2013 roku państwo opłaca bowiem to ubezpieczenie bezrobotnym, studentom, pracującym na umowach o dzieło i zleceniach oraz samozatrudnionym i rolnikom. Przyjęcie systemu w powyższym kształcie pozwala na opłacanie składek rodziców, a w dłuższej perspektywie czasowej na ich prawo do wyższej emerytury.

Polecamy serwis: Prawo pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK