reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r.

Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r.

Zasiłek macierzyński dla ojca, w sytuacji gdy matka dziecka nie żyje, porzuciła je lub jest niezdolna do samodzielnej egzystencji to pomysł zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W jego wyniku także ojcowie mają zyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem systemu ubezpieczeń społecznych przysługującym, co do zasady, kobiecie objętej ubezpieczeniem chorobowym z tytułu urodzenia lub przysposobienia dziecka bądź prowadzenia rodziny zastępczej (art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).

Ustawodawca rezerwuje pierwszą cześć urlopu macierzyńskiego dla matki. Dopiero po upływie 14 tygodniu opiekę może przejąć ojciec. Wówczas przysługuje mu również zasiłek macierzyński. 

Zadaj pytanie na Forum

Zasiłek macierzyński dla ojca

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa także ojcowie zyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał rodzicowi – ojcu tylko w wyraźnie wskazanych w projekcie okolicznościach. W sytuacji gdy żona – matka dziecka:

  • umrze,
  • porzuci dziecko,
  • będzie niezdolna do samodzielnej egzystencji,

a ojciec zrezygnuje z pracy celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, uzyska prawo do zasiłku. Aby skorzystać z tego świadczenia ojciec dziecka musi być objęty systemem ubezpieczeń społecznych. Projekt zakłada więc uniezależnienie prawa ojca do urlopu rodzicielskiego (a tym samym do zasiłku z powyższego tytułu) od prawa matki do tego urlopu.

Zapisz się na nasz newsletter

Powyższe zmiany doprowadzą do sytuacji, w której samotnemu ojcu będą przysługiwały te wszystkie uprawnienia z tytułu macierzyństwa, z których mogą obecnie korzystać matki.

Zmiany są efektem wniosku Rzecznika Praw Dziecka i obejmą rodziców dzieci urodzonych po wejściu w życie nowych regulacji, co jest prognozowane na koniec 2014 roku.

Zobacz również: Urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy – uprawnienia pracownika ojca

Świadczenia dla przedsiębiorców w 2015 r.

Rząd pracuje także nad zmianami w zakresie praw przedsiębiorców do świadczeń macierzyńskich. Mają one ulec znacznej redukcji. W obowiązującym stanie prawnym dla uzyskania zasiłku w wysokości 60 tys. zł rocznie, wystarczała jedna składka – 3 tys. zł. Zgodnie z projektem matka, która przed porodem wpłaci tylko jedną składkę ZUS, dostanie zaledwie ok. 2,2 tys. zł brutto miesięcznego zasiłku. Jeśli opłaci co najmniej trzy miesięczne składki - dostanie ok. 3,9 tys. zł. Opłacanie składek co najmniej w ciągu roku przed porodem uprawni do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego w maksymalnej wysokości, tj. 9 tys. zł brutto miesięcznie.

Zmiany wejdą w życie w 2015 roku.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama