REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r.

Aleksandra Pajewska
Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r./ fot Fotolia
Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r./ fot Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński dla ojca, w sytuacji gdy matka dziecka nie żyje, porzuciła je lub jest niezdolna do samodzielnej egzystencji to pomysł zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W jego wyniku także ojcowie mają zyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem systemu ubezpieczeń społecznych przysługującym, co do zasady, kobiecie objętej ubezpieczeniem chorobowym z tytułu urodzenia lub przysposobienia dziecka bądź prowadzenia rodziny zastępczej (art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).

REKLAMA

Ustawodawca rezerwuje pierwszą cześć urlopu macierzyńskiego dla matki. Dopiero po upływie 14 tygodniu opiekę może przejąć ojciec. Wówczas przysługuje mu również zasiłek macierzyński. 

Zadaj pytanie na Forum

Zasiłek macierzyński dla ojca

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa także ojcowie zyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał rodzicowi – ojcu tylko w wyraźnie wskazanych w projekcie okolicznościach. W sytuacji gdy żona – matka dziecka:

  • umrze,
  • porzuci dziecko,
  • będzie niezdolna do samodzielnej egzystencji,

a ojciec zrezygnuje z pracy celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, uzyska prawo do zasiłku. Aby skorzystać z tego świadczenia ojciec dziecka musi być objęty systemem ubezpieczeń społecznych. Projekt zakłada więc uniezależnienie prawa ojca do urlopu rodzicielskiego (a tym samym do zasiłku z powyższego tytułu) od prawa matki do tego urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz newsletter

Powyższe zmiany doprowadzą do sytuacji, w której samotnemu ojcu będą przysługiwały te wszystkie uprawnienia z tytułu macierzyństwa, z których mogą obecnie korzystać matki.

Zmiany są efektem wniosku Rzecznika Praw Dziecka i obejmą rodziców dzieci urodzonych po wejściu w życie nowych regulacji, co jest prognozowane na koniec 2014 roku.

Zobacz również: Urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy – uprawnienia pracownika ojca

Świadczenia dla przedsiębiorców w 2015 r.

Rząd pracuje także nad zmianami w zakresie praw przedsiębiorców do świadczeń macierzyńskich. Mają one ulec znacznej redukcji. W obowiązującym stanie prawnym dla uzyskania zasiłku w wysokości 60 tys. zł rocznie, wystarczała jedna składka – 3 tys. zł. Zgodnie z projektem matka, która przed porodem wpłaci tylko jedną składkę ZUS, dostanie zaledwie ok. 2,2 tys. zł brutto miesięcznego zasiłku. Jeśli opłaci co najmniej trzy miesięczne składki - dostanie ok. 3,9 tys. zł. Opłacanie składek co najmniej w ciągu roku przed porodem uprawni do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego w maksymalnej wysokości, tj. 9 tys. zł brutto miesięcznie.

Zmiany wejdą w życie w 2015 roku.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapłaciłeś opłatę cukrową? Dziś jest ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Termin mija i trzeba płacić. Sprawdź zasady.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? 25 dzień miesiąca to ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Czy to wspiera prozdrowotne wybory konsumentów i ogranicza spożycie słodkich napojów? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, termin mija, a płacić trzeba.

TSUE nakłada karę na Polskę - 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów będzie kosztowało Polskę 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

ZUS wypłacił ponad 15 mld zł na 13. emerytury

13. emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Trzynastki są wypłacane wraz z emeryturą i rentą, w terminie ich wypłat.

Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego. Do 15 maja 2024 r. rząd powinien określić podwyżkę. Ile będzie? 300 zł 400 zł? 500 zł?

Dziś zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie. Ile będzie po waloryzacji? Tego jeszcze nie wiemy - 300 zł? 400 zł? 500 zł?

REKLAMA

Producenci będą musieli naprawiać towary, nawet po okresie gwarancyjnym. Unia przyjęła przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”

Konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która ma im zapewnić większą możliwość przedłużania cyklu życia produktów dzięki wprowadzeniu nowych regulacji prawnych. Dla producentów nowe prawo oznacza obowiązek naprawy towarów, nawet po okresie gwarancyjnym. Decyzję Europarlamentu komentuje Mariusz Ryło, CEO Fixit 

Ksiądz aresztowany za oszustwa podatkowe na wielką skalę. Skarb Państwa mógł stracić 5 mln zł

Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali księdza z jednej z parafii warszawskich. Zatrzymanie miało miejsce w kontekście śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych i przywłaszczenia funduszy z darowizn. Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Polisa może pokryć drogie leczenie zwierzaka

Polacy kochają zwierzęta domowe. W polskich domach mieszka ok. 8 mln psów i ponad 7 mln kotów. Posiadanie czworonoga to także odpowiedzialność i często kosztowne wizyty u weterynarza. Czy ubezpieczenie dla zwierzaka do dobry pomysł? 

Wsparcie rodziców w czasie egzaminów. Jak pomóc dzieciom przebrnąć przez stresujący czas

Nawet coraz bardziej niezależne dziecko potrzebuje wsparcia rodzica w procesie kształcenia. Wybór szkoły, pomoc w obraniu właściwej ścieżki, wsparcie przy decyzji o zajęciach dodatkowych to ogromnie ważne kwestie. Jak wspierać wyrozumiale? 

REKLAMA

1,27 mld zł na bony energetyczne w 2024 r. Kto się załapie na te pieniądze?

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, które będzie przyznawane na podstawie konkretnych kryteriów dochodowych, w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Wiem już, że pula środków na wypłaty bonów energetycznych w 2024 roku wynosi 1,27 mld zł. Teraz tylko pytanie, czy jesteś w grupie, która skorzysta z tych pieniędzy.

Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

REKLAMA