| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego

Jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego

Na utrzymanie dziecka może zostać przyznany zasiłek rodzinny. Prawo do otrzymania zasiłku uzależnione jest od dochodu rodziny na jedną osobę.

Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka lub osobie uczącej się.

Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. Natomiast w razie, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,00 zł.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku rodzinnego brane są pod uwagę dochody członków rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy oraz zmiany w sytuacji dochodowej rodziny, czyli utrata i uzyskanie dochodu.

W przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na wniosek uprawnionego, na podstawie dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej się pomniejszonego o utracony dochód.

Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego

W razie przekroczenia kwoty uprawniającej daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego, o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje.

Jakie dochody są brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych:

  • przychody podlegające opodatkowaniu, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
  • inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (zasiłki chorobowe, alimenty na rzecz dzieci, wypłacone zaliczki alimentacyjne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego, stypendia szkolne, należności otrzymywane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych).

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:

  • 68,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
  • 91,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia
  • 98,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz także:Jakie są dodatki do zasiłku rodzinnego

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

avatar

2014-02-14 16:16 Zgłoś

Życzyłbym sobie, żeby ta banda pasożytów przyjmujących takie, a nie inne kryteria, sama utrzymała rodzinę za najniższą krajową (plus jakieś premie uznaniowe za to, że nie szło się na chorobowe itd., które powodują przekroczenie kryterium o parę złotych). Pomijając już w ogóle kwotę (paczka pieluch) czy sposób załatwiania tej jałmużny (więcej zaświadczeń/oświadczeń/wniosków niż do kredytu). Poza tym chciałbym wiedzieć, co za idiota wymyślił, że do wniosku (składałem go w styczniu 2014 r.) należy załączyć PIT za...2012 r.? Nóż się w kieszeni otwiera! Co ma bieżąca sytuacja finansowa danej rodziny do sytuacji sprzed 2 lat, skoro dziecko trzeba ubierać, żywić, pielęgnować i wychowywać tu i teraz! Mam nadzieję, że - choć z dzieckiem trudniej - uda mi się w końcu wyjechać z tego pięknego kraju, z którego banda pasożytów zrobiła takie dziadostwo i osiedlić w cywilizowanym kraju, w którym jedna minimalna pensja z etatu wystarcza na to, by normalnie żyć, a nie wegetować i popadać w długi. Mam nadzieję, że wszystkim będącym w takiej sytuacji uda się wyjechać i zostaną tylko te pasożyty, które w końcu same zdechną z głodu nie mając już swoich żywicieli.

avatar

2013-04-02 16:25 Zgłoś

to jest smieszcne grosze sypna na dziecko wiecej zalatwiania i wszystkiego! chca zeby wiecej rodzic dzieci a gowno daja bo ludzie nie maja za co zyc!!!!

avatar

2012-11-20 09:43 Zgłoś

to jes smieszne panstwo muwi ze rodzi sie coraz mniejn dzieci a rodzinne na 3 dzieci jest smieszne i zato maja dziec sie najesc i chodzic ubrane i sie uczyc a potem sa samobujstwa bo niewiadomo jak sobie radzic i nigdzie pomocy niema

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Agata Kowalska

Radca Prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »