REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać instytucję zarządzającą PPK

REKLAMA

Decydując o wyborze instytucji, która będzie zarządzać pieniędzmi gromadzonymi przez pracowników, należy kierować się starannością i zadbać o interes pracowników. Trzeba wziąć pod uwagę jej solidność, stabilność, doświadczenie, niskie koszty i efektywność w inwestowaniu.

Takie kryteria wyznacza ustawa o PPK. W praktyce ważne jest także wsparcie organizacyjne i techniczne, jakie zaproponuje potencjalny zarządzający oraz jego potencjał, np. liczbę doradców i placówek.

Sprawdź wiarygodność i doświadczenie

W myśl ustawy zarządzający PPK musi dysponować kapitałem własnym w wysokości co najmniej 25 mln zł (w tym 10 mln zł w środkach płynnych) i udokumentować co najmniej trzyletnie doświadczenie w zarządzaniu aktywami długoterminowymi.

REKLAMA

Każda z instytucji prowadzących PPK musi oferować osiem funduszy zdefiniowanej daty. Opierają się na zasadzie, że im starszy pracownik, tym pewniejsze inwestycje. Pieniądze odkładane przez młodego pracownika są inwestowane bardziej agresywnie, przede wszystkim w akcje, a wraz z jego wiekiem sposób inwestowania zmienia się na korzyć bezpieczniejszych instrumentów finansowych, jak bony skarbowe czy obligacje.

Ważna jest wiarygodność zarządzającego. Jej wyznacznikiem może być rating, a więc ocena przyznawana przez niezależną wyspecjalizowaną instytucję. Wśród polskich spółek najwyższą ocenę ratingową, przyznaną przez międzynarodową agencję S&P Global Ratings, ma PZU.

Porównaj wyniki

Liczby nie kłamią. Dlatego decydując o wyborze instytucji mającej prowadzić PPK, warto sprawdzić, jaką pozycję zajmuje w prestiżowych rankingach i jakie zyski przynoszą zarządzane przez nią fundusze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównaniu wyników poszczególnych funduszy mogą służyć profesjonalne serwisy internetowe, np. Analizy Online. Z danych tego serwisu wynika, że funkcjonujące od października 2018 r. niskokosztowe fundusze pasywne inPZU osiągnęły rekordowe wyniki już po pierwszym półroczu działania. Zyskowność inPZU Obligacje Polskie prawie pięciokrotnie przewyższyła w tym okresie średnią dla porównawczej grupy ponad 20 takich produktów.

Zapytaj o wsparcie

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę na udogodnienia oferowane przez zarządzającego PPK. W przypadku pracodawców to ekspercka pomoc przy wprowadzaniu PPK, a także możliwość wygodnej obsługi planów na co dzień, np. poprzez serwis internetowy. W przypadku pracowników - możliwość kontrolowania online swoich rachunków w PPK i składania w ten sposób dyspozycji.

W przypadku jednych i drugich ważny jest też potencjał, jakim dysponuje instytucja zarządzająca PPK: liczba oddziałów i doradców, którzy mogą służyć bieżącą radą i pomocą. Bezpośredni kontakt z doradcą bywa w wielu sytuacjach nieodzowny.

Sprawdź opłaty

Istotne znaczenie przy wyborze instytucji prowadzącej PPK ma też wysokość opłat za zarządzanie. Ustawa o PPK określa ich górny limit na 0,5 proc. wartości aktywów netto funduszu w skali roku, dopuszcza także premię za dobre wyniki w wysokości 0,1 proc.

Ważny w tym kontekście jest udział instytucji zarządzającej w całym rynku PPK. Ustawa ogranicza zyski zarządzających.

Jeśli instytucją zarządzająca planami przekroczy 15-proc. udział w aktywach wszystkich funduszy PPK, nie może pobierać dalszych opłat za zarządzanie. Może je rozłożyć między wszystkich klientów, co w praktyce oznacza, że im większy rynkowy udział zarządzającego, tym mniejsze opłaty za zarządzanie.

Grupa PZU, która jest jednym z liderów rynku PPK, w pierwszym roku funkcjonowania planów w ogóle zrezygnowała z pobierania opłat za zarządzanie i zapowiada, że w kolejnych latach zaoferuje stawki nawet o połowę niższe od ustawowego maksimum.

…i wybieraj

Obowiązek terminowego zawarcia umów o zarządzanie i prowadzenie PPK ciąży na przedsiębiorstwie albo osobie upoważnionej do działania w jego imieniu. Najogólniej chodzi o zarząd albo wspólników spółki, którzy mogą upoważnić do podpisania umowy także inne osoby.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

Praca w handlu w niedzielę powinna być hojnie wynagradzana. Czy zakaz zostanie rozszerzony na branżę gastronomiczną?

Zdaniem szefa PIP Marcina Staneckiego jeżeli praca w handlu miałaby być przywrócona, to powinna być hojnie wynagradzana. Czy taki zakaz jak w handlu powinien dotyczyć także innych branż?

Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

REKLAMA