| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Sprawa o alimenty krok po kroku

Sprawa o alimenty krok po kroku

W sprawie o alimenty sąd zasądzi je, uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przeciwnym razie powództwo w jego imieniu wnosi rodzic.

Do pozwu dołączyć należy jego kopię (oraz kopię załączników) dla pozwanego.

Zobacz także:Jak przygotować pozew o alimenty?

Pozew o alimenty zwolniony jest od opłat sądowych.

Zasądzenie alimentów

Sąd zasądzi alimenty uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego do świadczenia alimentacyjnego. Istotnym jest, iż takie świadczenie może ulec zmianie – możesz żądać podwyższenia kwoty zasądzonych alimentów (z wiekiem potrzeby dziecka zwiększają się!). Także zobowiązany, na podstawie art. 138 k.c. może domagać się obniżenia albo uchylenia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli jego sytuacja majątkowa uległa zmianie.

Co jeśli zobowiązany uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

W takim przypadku przysługują Ci świadczenia z funduszu alimentacyjnego w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.

Polecamy serwis: Fundusz alimentacyjny

Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

Prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustala się, na okres świadczeniowy tj. od dnia 01 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Warunkiem przyznania świadczenia jest tzw. bezskuteczna egzekucja alimentów. A za taką uznaje się sytuację, w której komornik w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku nie ściągnie pełnej kwoty alimentów.

Zobacz również serwis: Alimenty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »