Czy ściągając alimenty komornik zajmie całą pensję?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie za pracę daje niemalże gwarancję, że alimenty zostaną ściągnięte prawidłowo. Jeżeli dłużnik ma stałe zatrudnienie, pracodawca będzie potrącał mu należne alimenty właśnie z wynagrodzenia, a następnie przekazywał je komornikowi. Komornik nie ma jednak prawa zając dłużnikowi całego wynagrodzenia za pracę. Jest ono bowiem chronione przez kodeks pracy, jako podstawowe i należne pracownikowi za wykonaną pracę.
REKLAMA
Z wynagrodzenia za pracę mogą zostać potrącone zarówno należności alimentacyjne, jak i inne. W zależności od rodzaju długu, inna jest kwota, do jakiej pracodawca może dokonać potrącenia. A zatem, w przypadku alimentów, pracodawca może potrącić maksymalnie 60% wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenie i podatku, czyli tak naprawdę 60% wynagrodzenia netto. Ważne jest, że nie ma znaczenia w jakiej wysokości jest to wynagrodzenie. Zatem nawet, jeżeli dłużnik pobiera wynagrodzenie minimalne, to i tak 60% zostanie potrącone.
Zobacz też: Alimenty na dziecko - poradnik
W Pani przypadku pracodawca będzie mógł potrącić tylko 600zł, pozostałe 400zł komornik będzie musiał uzyskać z innych źródeł, np. sprzedaży rzeczy ruchomych należących do męża, takich jak samochód itp.
Jeżeli egzekwowane są inne należności niż alimenty, to można potrącić pracownikowi maksymalnie połowę wynagrodzenia. Dodatkowym ograniczeniem w przypadku należności innych niż alimenty jest kwota wolna od potrąceń. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- 75% wynagrodzenia obliczonego jak w pkt 1) - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
- 90% wynagrodzenia obliczonego jak w pkt 1) - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w Kodeksie pracy.
Zobacz serwis: Alimenty na dziecko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat