reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Alimenty dla dziecka w Niemczech

Alimenty dla dziecka w Niemczech

Wysokość alimentów dla małoletnich dzieci określa tzw. Düsseldorfer Tabelle. Miarodajna jest przy tym miesięczna wysokość dochodu osoby zobowiązanej do alimentacji netto i wiek dziecka. Chodzi tutaj tylko o rodzica, który zobowiązany jest do płacenia alimentów. Rodzic, który opiekuje się i wychowuje małoletnie dziecko jest zwolniony od płacenia alimentów.

Opiekę nad dzieckiem i jego wychowanie traktuje się jako równorzędne z płaceniem alimentów.

Ale uwaga! Jeżeli rodzice wspólnie opiekują się i wychowują dziecko (tzw. Wechselmodell), niejako pół na pół ( ½ do ½) , to zarówno matka jak i ojciec zobowiązani są do świadczeń pieniężnych, ale już nie przy stosunku 1/3 do 2/3, w ostatnim przypadku wychowujący dziecko rodzic otrzymuje pełne alimenty dla dziecka.

Ta sytuacja zmienia się z chwilą osiągnięcia pełnoletniości dziecka. Od pełnoletniości dziecka  rodzice zobowiązani są  do płacenia alimentów w zależności od wysokości ich dochodów.   Reforma prawa rodzinnego, która weszła w życie już z 1.01.2008r. wprowadziła wiele zmian, które są mało znane. Zasiłek na dziecko (Kindergeld) nie jest już dochodem rodziców ale jest traktowany jako własny dochód dziecka, który zmniejsza obowiązek alimentacyjny dłużnika alimentacyjnego o połowę, obecnie o 92,--EUR. Pełny zasiłek na dziecko wynosi obecnie 184 EUR.

Małoletnie i tzw. uprzywilejowane dzieci (pełnoletnie dzieci, które uczęszczają jeszcze do szkoły; tzw. Klauzula maturalna) stoją na pierwszym miejscu (tzw. pierwsza ranga) w hierarchii uprawnionych do alimentów osób. Powoduje to, że ich roszczenia alimentacyjne muszą być na początku w pełni spełnione. Dzieci te mają pierwszeństwo przed własną matką i rozwiedzioną albo aktualną żoną dłużnika alimentacyjnego. Proporcjonalne zmniejszanie alimentów dla dzieci wchodzi  tylko wtedy w rachubę, jeżeli dochód dłużnika, po potrąceniu kwoty , która przysługuje na pokrycie kosztów własnego życia notwendiger Selbstbehalt), nie wystarcza dla wszystkich dzieci.

W stosunku do tych dzieci odpowiedzialność dłużnika jest zaostrzona. Dłużnik może dla siebie z własnych dochodów zachować tylko określoną kwotę dla zapewnienia własnej egzystencji   (tzw. notwendiger Selbstbehalt).  Düsseldorfer Tabelle przewiduje dla pracującego dłużnika kwotę w wys. 950,--€ miesięcznie.  Jeżeli dłużnik alimentacyjny nie jest w stanie płacić w ogóle albo niepełnych  alimentów, to uwzględnia się też dochody jego nowej żony albo konkubiny. Dłużnik alimentacyjny  musi też na żądanie dziecka podać  wysokość dochodów nowej żony. ale tylko wtedy, jeżeli jego dochody są niższe od tzw. notwendiger Selbstbehalt. Uzasadnione jest to tym, że dłużnik ma w stosunku do nowej żony własne roszczenia do płacenia alimentów.

Jeżeli dochody  dłużnika alimentacyjnego wystarczają na pełne pokrycie obowiązków alimentacyjnych małoletnich dzieci , to dopiero wtedy  dłużnik alimentacyjny zobowiązany jest do płacenia alimentów dla innych uprawnionych osób. § 1609 niemieckiego Kodeksu cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch; BGB) przewiduje – włącznie z dziećmi – 7 rang osób uprawnionych do alimentów. Przewidziane § 1609 BGB kolejności ( rangi) stosowane są tylko wtedy, jeżeli dochody dłużnika alimentacyjnego nie wystarczają na pokrycie

Kto musi płacić koszta przedszkola ?

Na podstawie nowych orzeczeń Trybunału Związkowego koszta te pokrywają rodzice w stosunku do swoich dochodów. Wcześniej Trybunał Związkowy wychodził z założenia , że koszta te ponosi rodzic, który wychowuje i opiekuje się dzieckiem i te koszta zawarte są już w stawkach alimentacyjnych przewidzianych w Düsseldorfer Tabelle.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama