reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech

Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech

W Niemczech istnieją dwa rodzaje alimentów dla żony: alimenty po rozwodzie i alimenty na czas rozłąki. Wysokość alimentów nie jest określona przepisami prawa.

Prawo niemieckie przewiduje rozróżnienie między alimentami dla żony  na czas rozłąki (tzw. Trennugsunterhalt, § 1361 BGB – niem. Kodeks cywilny) a alimentami po rozwodzie ( tzw. nachehelicher Unterhalt, § 1570 i nast. BGB).

Alimenty po rozwodzie nie są zatem identyczne  z alimentami  na czas rozłąki. Roszczenia alimentacyjne na czas rozłąki wygasają w chwili uprawomocnienia się sądowego orzeczenia rozwodowego. Nawet w notarialnej umowie małżeńskiej żona nie może zrezygnować z alimentów na czas rozłąki. Małżonka podczas rozłąki powinna się za tym troszczyć o uregulowanie alimentów jeszcze przed uprawomocnieniem się orzeczenia rozwodowego.

Wysokość alimentów ani na czas rozłąki ani na czas po rozwodzie nie jest ustalona ustawowo.

Zobacz również: Okiem eksperta: Alimenty dla rozwiedzionej żony w Niemczech

Düsseldorfer Tabelle ( zobacz niżej)  określa wysokość alimentów w następujący sposób: Na początku ustalany jest dochód dłużnika alimentacyjnego albo różnica dochodów, jeżeli uprawniony do alimentów też ma własne dochody. Następnie jest dochód albo różnica w dochodach dzielona w stosunku 4/7 do 3/7 na korzyść dłużnika alimentacyjnego. Dłużnikowi alimentacyjnemu pozostaje zatem 4/7 z jego dochodów netto, a uprawniona  do alimentów żona otrzymuje 3/7 tych dochodów.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że poszczególne wyższe sądy krajowe (Oberlandesgericht) określają w swoich wytycznych i tabelach nieco odmienne sposoby  obliczania wysokości alimentów. Odpowiadają one jednak  - przy uwzględnieniu regionalnych różnic - w zasadzie Düsseldorfer Tabelle.

Największe kłopoty sprawia ustalenie wysokości dochodów dłużnika alimentacyjnego i ich dzielenie, jeżeli – a to jest reguła – nie wystarczają one na zaspokojenie wszystkich uprawnionych do alimentów..

Alimenty dla dzieci małoletnich mają -  w pełnej wysokości - pierwszeństwo przed wszystkimi innymi uprawnionymi do alimentów.

Dłużnikowi alimentacyjnemu musi pozostać określona suma pieniędzy ( tzw Selbstbehalt).

W stosunku do małoletnich dzieci wynosi ona 950,--€, w stosunku do żony 1150,--€.

Jeżeli dłużnik alimentacyjny nie pracuje zawodowo, to następuje redukcja tych sum pieniężnych.

Düsseldorfer Tabelle jest wydawana przez Wyższy Sąd Krajowy w  Dusseldorf - już od 1962r. - w porozumieniu z innymi wyższymi krajowymi sądami i instytucjami. Ma ona przede wszystkim na celu ujednolicenie orzecznictwa sądowego odnośnie wysokości alimentów. Jest ona co drugi rok aktualizowana. W praktyce ma ona w szczególności "moc ustawy", jeżeli chodzi o ustalanie wysokości alimentów dla dzieci. Jeden z adwokatów napisał  już dawno temu, że sądy niemieckie, jeżeli miałyby określać wysokość alimentów dla dzieci Eskimosów, to też stosowałyby  Düsseldorfer Tabelle.

Zobacz również serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty dla żony po rozwodzie w Niemczech/ Fot. Fotolia
Alimenty dla żony po rozwodzie w Niemczech/ Fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama