reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Jak wygląda obowiązek alimentacyjny w Belgii?

Jak wygląda obowiązek alimentacyjny w Belgii?

Regulacja prawna dotycząca alimentów zawarta jest w belgijskim kodeksie cywilnym. Obowiązek alimentacyjny jest narzucony z mocy samego obowiązującego prawa. Polega na tym, że jedna osoba ma obowiązek dostarczać drugiej osobie pomoc niezbędną do życia.

Osoba, której pomagamy musi znajdować się w potrzebie i być związaną z pomagającym więzami pokrewieństwa. Do alimentów zaliczamy pomoc co do wszystkich niezbędnych czynników np.: jedzenie, ubrania, mieszkanie, opiekę medyczną itd.

Aby mówić o obowiązku alimentacyjnym pomiędzy uczestniczącymi osobami muszą występować więzi pokrewieństwa lub powinowactwa.

Podstawowym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek rodziców wobec dzieci. Ojciec i matka zobowiązani są, proporcjonalnie do swoich możliwości, pokrywać koszty mieszkania, utrzymania, nadzorowania, wychowywania i kształcenia swoich dzieci. 

Zobacz: Kto posiada obowiązek alimentacyjny we Francji?

Obowiązek ten przedłużany jest w razie kontynuacji przez dziecko nauki po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

Kolejnym obowiązkiem alimentacyjny jest obowiązek dzieci wobec rodziców. Polega on na tym, że dzieci są zobowiązane płacić alimenty swoim rodzicom, będącym w potrzebie.

Obowiązki alimentacyjne między małżonkami oparte są na obowiązku udzielania pomocy i wsparcia oraz na obowiązku wspólnego ponoszenia kosztów w małżeństwie. Możliwe są również przypadki alimentów pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami.

W niektórych przypadkach małżonek ma obowiązek alimentacyjny wobec dzieci swojego małżonka, nie będącymi jego dziećmi. Te niektóre przypadki są dokładnie określone i ich lista znajduje się w belgijskim kodeksie cywilnym.

Obowiązek alimentacyjny posiadają również zięciowie i synowe wobec swoich teściów, jak również teściowie wobec synowych i zięciów. Taki obowiązek alimentacyjny ustaje gdy któraś ze stron takiego obowiązku wstąpi w nowy związek małżeński, jeżeli małżonek, z którego strony jest powinowactwo oraz dzieci z tego związku zmarli.

Zobacz serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najistotniejszym elementem obowiązku alimentacyjnego sa więzi pokrewieństwa lub powinowactwa.
Najistotniejszym elementem obowiązku alimentacyjnego sa więzi pokrewieństwa lub powinowactwa.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama