reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Pierwsza praca > List motywacyjny studenta

List motywacyjny studenta

Osoba, która po raz pierwszy zamierza podjąć pracę, również musi przedstawić motywy, jakie kierują nią, aby tę pracę zdobyć. W przypadku, kiedy kandydat nie posiada jeszcze doświadczenia jako pracownik, powinien w inny sposób zaprezentować siebie jako osobę odpowiednią na dane stanowisko w konkretnej firmie.

Osoby studiujące, które ubiegają się o pracę, która jest zgodna z kierunkiem aktualnego wykształcenia mogą wykorzystać ten argument jako motyw do podjęcia zatrudnienia. Wiedza teoretyczna, którą nabywają w toku edukacji jest podstawą do tego, aby dobrze wykonywać obowiązki zawodowe. Brak doświadczenia jest czasem uznawana przez pracodawców jako korzyść – osoby bez doświadczenia nie posiadają jeszcze wyrobionych nawyków z poprzednich miejsc pracy, które mogą być źle spostrzegane w nowej firmie.

Dobrze, kiedy student ma za sobą praktyki, które dają namiastkę aktywności zawodowej. Jest to bowiem moment, kiedy można skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktycznym jej zastosowaniem. Jeśli praktyki odbywały się w miejscu o podobnym obszarze działań, co firma do której aplikujemy, to pracodawca może wnioskować, że kandydat zdaje sobie sprawę ze specyfiki pracy oraz wymagań, jakie przed nim będą stawiane.

Dużym atutem są zainteresowania osoby aplikującej do pracy. Jeśli kandydat posiada zainteresowania zgodne z obowiązkami, jakie będą od niego egzekwowane w przyszłej pracy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że sobie z nimi poradzi bez trudności. Kandydat, którego pasjonuje dane zagadnienie jest lepiej przygotowany do zawodu, ponieważ bez żadnego przymusu poszerza swoją wiedzę w tym zakresie.

Nawet jeśli osoba nie posiada formalnego wykształcenia w kierunku przyszłego zawodu, a odbyła kursy czy szkolenia, które mogą być pomocne w przyszłej pracy to również można to potraktować jako motyw działający na korzyść studenta. Jest to bowiem informacja dla pracodawcy, że osoba podjęła aktywność, aby być atrakcyjniejszym kandydatem na rynku pracy.

Można umotywować aplikację na dane stanowisko również swoją obecną sytuacją, tzn. osoby studiującej. Można zamieścić w liście motywacyjnym informacje, że jako osoba która jeszcze nie posiada formalnego wykształcenia w tym kierunku, kandydat chce poszerzyć swoją wiedzę praktyczną, nabyć doświadczenia, wykorzystać swoje umiejętności, potencjał zawodowy. Daje to pracodawcy pozytywny obraz osoby, ponieważ wskazuje na myślenie perspektywiczne, dojrzałość, świadomość siebie na rynku pracy, odpowiednim, rzetelnym przygotowaniu do wejścia na ten rynek.

Warto także wspomnieć o swoich dodatkowych umiejętnościach. Bardzo często w pierwszej pracy, istotne jest wykorzystywanie własnego potencjału, który nie jest jeszcze uformowany przez kształcenie czy doświadczenie. Osoba, która posiada jakiś talent, umiejętności, szczególne osiągnięcia w danej dziedzinie, z powodzeniem może przedstawić to pracodawcy, jako możliwość pełniejszego wywiązywania się z obowiązków. Jeśli student aplikuje na stanowisko kelnera w hotelu, który przyjmuje zagranicznych gości, znajomość języków obcych będzie jego dodatkowym atutem dla pracodawcy, a przy tym sam kandydat może nabyć nowych umiejętności, na przykład: nawiązywanie nowych kontaktów, praca indywidualna i w zespole, utrwalanie nabytych kwalifikacji językowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama