REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

List motywacyjny studenta

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która po raz pierwszy zamierza podjąć pracę, również musi przedstawić motywy, jakie kierują nią, aby tę pracę zdobyć. W przypadku, kiedy kandydat nie posiada jeszcze doświadczenia jako pracownik, powinien w inny sposób zaprezentować siebie jako osobę odpowiednią na dane stanowisko w konkretnej firmie.

Osoby studiujące, które ubiegają się o pracę, która jest zgodna z kierunkiem aktualnego wykształcenia mogą wykorzystać ten argument jako motyw do podjęcia zatrudnienia. Wiedza teoretyczna, którą nabywają w toku edukacji jest podstawą do tego, aby dobrze wykonywać obowiązki zawodowe. Brak doświadczenia jest czasem uznawana przez pracodawców jako korzyść – osoby bez doświadczenia nie posiadają jeszcze wyrobionych nawyków z poprzednich miejsc pracy, które mogą być źle spostrzegane w nowej firmie.

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze, kiedy student ma za sobą praktyki, które dają namiastkę aktywności zawodowej. Jest to bowiem moment, kiedy można skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktycznym jej zastosowaniem. Jeśli praktyki odbywały się w miejscu o podobnym obszarze działań, co firma do której aplikujemy, to pracodawca może wnioskować, że kandydat zdaje sobie sprawę ze specyfiki pracy oraz wymagań, jakie przed nim będą stawiane.

Dużym atutem są zainteresowania osoby aplikującej do pracy. Jeśli kandydat posiada zainteresowania zgodne z obowiązkami, jakie będą od niego egzekwowane w przyszłej pracy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że sobie z nimi poradzi bez trudności. Kandydat, którego pasjonuje dane zagadnienie jest lepiej przygotowany do zawodu, ponieważ bez żadnego przymusu poszerza swoją wiedzę w tym zakresie.

Nawet jeśli osoba nie posiada formalnego wykształcenia w kierunku przyszłego zawodu, a odbyła kursy czy szkolenia, które mogą być pomocne w przyszłej pracy to również można to potraktować jako motyw działający na korzyść studenta. Jest to bowiem informacja dla pracodawcy, że osoba podjęła aktywność, aby być atrakcyjniejszym kandydatem na rynku pracy.

REKLAMA

Można umotywować aplikację na dane stanowisko również swoją obecną sytuacją, tzn. osoby studiującej. Można zamieścić w liście motywacyjnym informacje, że jako osoba która jeszcze nie posiada formalnego wykształcenia w tym kierunku, kandydat chce poszerzyć swoją wiedzę praktyczną, nabyć doświadczenia, wykorzystać swoje umiejętności, potencjał zawodowy. Daje to pracodawcy pozytywny obraz osoby, ponieważ wskazuje na myślenie perspektywiczne, dojrzałość, świadomość siebie na rynku pracy, odpowiednim, rzetelnym przygotowaniu do wejścia na ten rynek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto także wspomnieć o swoich dodatkowych umiejętnościach. Bardzo często w pierwszej pracy, istotne jest wykorzystywanie własnego potencjału, który nie jest jeszcze uformowany przez kształcenie czy doświadczenie. Osoba, która posiada jakiś talent, umiejętności, szczególne osiągnięcia w danej dziedzinie, z powodzeniem może przedstawić to pracodawcy, jako możliwość pełniejszego wywiązywania się z obowiązków. Jeśli student aplikuje na stanowisko kelnera w hotelu, który przyjmuje zagranicznych gości, znajomość języków obcych będzie jego dodatkowym atutem dla pracodawcy, a przy tym sam kandydat może nabyć nowych umiejętności, na przykład: nawiązywanie nowych kontaktów, praca indywidualna i w zespole, utrwalanie nabytych kwalifikacji językowych.

Motywacją do pracy może być także nieformalne doświadczenie. Osoba ubiegająca się o pracę opiekunki nad dziećmi może wspomnieć, że pomagała przy opiece nad własnym rodzeństwem czy dziećmi sąsiadki/siostry/koleżanki itp. W toku tej pracy nabyła umiejętności, które są niezbędne w przyszłym miejscu zatrudnienia. Daje to postawy, aby kandydat stał się atrakcyjnym pracownikiem.

Osoby młode często posiadają takie atuty, które mogą być bardzo korzystne dla danej firmy. Są to na przykład: kreatywność w działaniu, odwaga, energiczność, twórczość, dyspozycyjność, brak zobowiązań, ciekawość świata, chęć podróżowania, łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, znajomość obsługi komputera, otwartość na nowe doświadczenia, znajomość języków obcych itp. Są to elementy, które pośrednio lub bezpośrednio mogą wpływać na jakość wykonywanej pracy.

Nawet osoby, które podejmują pracę po raz pierwszy mają wiele zalet, które mogą być pomocne w przyszłej pracy zawodowej. Ważne, aby je sobie uświadomić
i przedstawić pracodawcy tak, aby uznał nas jako odpowiedniego pracownika w jego firmie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

    W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

    REKLAMA