Kategorie

List motywacyjny studenta

Małgorzata Czarnota
inforCMS
Osoba, która po raz pierwszy zamierza podjąć pracę, również musi przedstawić motywy, jakie kierują nią, aby tę pracę zdobyć. W przypadku, kiedy kandydat nie posiada jeszcze doświadczenia jako pracownik, powinien w inny sposób zaprezentować siebie jako osobę odpowiednią na dane stanowisko w konkretnej firmie.

Osoby studiujące, które ubiegają się o pracę, która jest zgodna z kierunkiem aktualnego wykształcenia mogą wykorzystać ten argument jako motyw do podjęcia zatrudnienia. Wiedza teoretyczna, którą nabywają w toku edukacji jest podstawą do tego, aby dobrze wykonywać obowiązki zawodowe. Brak doświadczenia jest czasem uznawana przez pracodawców jako korzyść – osoby bez doświadczenia nie posiadają jeszcze wyrobionych nawyków z poprzednich miejsc pracy, które mogą być źle spostrzegane w nowej firmie.

Reklama

Dobrze, kiedy student ma za sobą praktyki, które dają namiastkę aktywności zawodowej. Jest to bowiem moment, kiedy można skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktycznym jej zastosowaniem. Jeśli praktyki odbywały się w miejscu o podobnym obszarze działań, co firma do której aplikujemy, to pracodawca może wnioskować, że kandydat zdaje sobie sprawę ze specyfiki pracy oraz wymagań, jakie przed nim będą stawiane.

Dużym atutem są zainteresowania osoby aplikującej do pracy. Jeśli kandydat posiada zainteresowania zgodne z obowiązkami, jakie będą od niego egzekwowane w przyszłej pracy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że sobie z nimi poradzi bez trudności. Kandydat, którego pasjonuje dane zagadnienie jest lepiej przygotowany do zawodu, ponieważ bez żadnego przymusu poszerza swoją wiedzę w tym zakresie.

Nawet jeśli osoba nie posiada formalnego wykształcenia w kierunku przyszłego zawodu, a odbyła kursy czy szkolenia, które mogą być pomocne w przyszłej pracy to również można to potraktować jako motyw działający na korzyść studenta. Jest to bowiem informacja dla pracodawcy, że osoba podjęła aktywność, aby być atrakcyjniejszym kandydatem na rynku pracy.

Reklama

Można umotywować aplikację na dane stanowisko również swoją obecną sytuacją, tzn. osoby studiującej. Można zamieścić w liście motywacyjnym informacje, że jako osoba która jeszcze nie posiada formalnego wykształcenia w tym kierunku, kandydat chce poszerzyć swoją wiedzę praktyczną, nabyć doświadczenia, wykorzystać swoje umiejętności, potencjał zawodowy. Daje to pracodawcy pozytywny obraz osoby, ponieważ wskazuje na myślenie perspektywiczne, dojrzałość, świadomość siebie na rynku pracy, odpowiednim, rzetelnym przygotowaniu do wejścia na ten rynek.

Warto także wspomnieć o swoich dodatkowych umiejętnościach. Bardzo często w pierwszej pracy, istotne jest wykorzystywanie własnego potencjału, który nie jest jeszcze uformowany przez kształcenie czy doświadczenie. Osoba, która posiada jakiś talent, umiejętności, szczególne osiągnięcia w danej dziedzinie, z powodzeniem może przedstawić to pracodawcy, jako możliwość pełniejszego wywiązywania się z obowiązków. Jeśli student aplikuje na stanowisko kelnera w hotelu, który przyjmuje zagranicznych gości, znajomość języków obcych będzie jego dodatkowym atutem dla pracodawcy, a przy tym sam kandydat może nabyć nowych umiejętności, na przykład: nawiązywanie nowych kontaktów, praca indywidualna i w zespole, utrwalanie nabytych kwalifikacji językowych.

Motywacją do pracy może być także nieformalne doświadczenie. Osoba ubiegająca się o pracę opiekunki nad dziećmi może wspomnieć, że pomagała przy opiece nad własnym rodzeństwem czy dziećmi sąsiadki/siostry/koleżanki itp. W toku tej pracy nabyła umiejętności, które są niezbędne w przyszłym miejscu zatrudnienia. Daje to postawy, aby kandydat stał się atrakcyjnym pracownikiem.

Osoby młode często posiadają takie atuty, które mogą być bardzo korzystne dla danej firmy. Są to na przykład: kreatywność w działaniu, odwaga, energiczność, twórczość, dyspozycyjność, brak zobowiązań, ciekawość świata, chęć podróżowania, łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, znajomość obsługi komputera, otwartość na nowe doświadczenia, znajomość języków obcych itp. Są to elementy, które pośrednio lub bezpośrednio mogą wpływać na jakość wykonywanej pracy.

Nawet osoby, które podejmują pracę po raz pierwszy mają wiele zalet, które mogą być pomocne w przyszłej pracy zawodowej. Ważne, aby je sobie uświadomić
i przedstawić pracodawcy tak, aby uznał nas jako odpowiedniego pracownika w jego firmie.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.