Kategorie

List motywacyjny studenta

Małgorzata Czarnota
inforCMS
Osoba, która po raz pierwszy zamierza podjąć pracę, również musi przedstawić motywy, jakie kierują nią, aby tę pracę zdobyć. W przypadku, kiedy kandydat nie posiada jeszcze doświadczenia jako pracownik, powinien w inny sposób zaprezentować siebie jako osobę odpowiednią na dane stanowisko w konkretnej firmie.

Osoby studiujące, które ubiegają się o pracę, która jest zgodna z kierunkiem aktualnego wykształcenia mogą wykorzystać ten argument jako motyw do podjęcia zatrudnienia. Wiedza teoretyczna, którą nabywają w toku edukacji jest podstawą do tego, aby dobrze wykonywać obowiązki zawodowe. Brak doświadczenia jest czasem uznawana przez pracodawców jako korzyść – osoby bez doświadczenia nie posiadają jeszcze wyrobionych nawyków z poprzednich miejsc pracy, które mogą być źle spostrzegane w nowej firmie.

Dobrze, kiedy student ma za sobą praktyki, które dają namiastkę aktywności zawodowej. Jest to bowiem moment, kiedy można skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktycznym jej zastosowaniem. Jeśli praktyki odbywały się w miejscu o podobnym obszarze działań, co firma do której aplikujemy, to pracodawca może wnioskować, że kandydat zdaje sobie sprawę ze specyfiki pracy oraz wymagań, jakie przed nim będą stawiane.

Dużym atutem są zainteresowania osoby aplikującej do pracy. Jeśli kandydat posiada zainteresowania zgodne z obowiązkami, jakie będą od niego egzekwowane w przyszłej pracy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że sobie z nimi poradzi bez trudności. Kandydat, którego pasjonuje dane zagadnienie jest lepiej przygotowany do zawodu, ponieważ bez żadnego przymusu poszerza swoją wiedzę w tym zakresie.

Nawet jeśli osoba nie posiada formalnego wykształcenia w kierunku przyszłego zawodu, a odbyła kursy czy szkolenia, które mogą być pomocne w przyszłej pracy to również można to potraktować jako motyw działający na korzyść studenta. Jest to bowiem informacja dla pracodawcy, że osoba podjęła aktywność, aby być atrakcyjniejszym kandydatem na rynku pracy.

Można umotywować aplikację na dane stanowisko również swoją obecną sytuacją, tzn. osoby studiującej. Można zamieścić w liście motywacyjnym informacje, że jako osoba która jeszcze nie posiada formalnego wykształcenia w tym kierunku, kandydat chce poszerzyć swoją wiedzę praktyczną, nabyć doświadczenia, wykorzystać swoje umiejętności, potencjał zawodowy. Daje to pracodawcy pozytywny obraz osoby, ponieważ wskazuje na myślenie perspektywiczne, dojrzałość, świadomość siebie na rynku pracy, odpowiednim, rzetelnym przygotowaniu do wejścia na ten rynek.

Warto także wspomnieć o swoich dodatkowych umiejętnościach. Bardzo często w pierwszej pracy, istotne jest wykorzystywanie własnego potencjału, który nie jest jeszcze uformowany przez kształcenie czy doświadczenie. Osoba, która posiada jakiś talent, umiejętności, szczególne osiągnięcia w danej dziedzinie, z powodzeniem może przedstawić to pracodawcy, jako możliwość pełniejszego wywiązywania się z obowiązków. Jeśli student aplikuje na stanowisko kelnera w hotelu, który przyjmuje zagranicznych gości, znajomość języków obcych będzie jego dodatkowym atutem dla pracodawcy, a przy tym sam kandydat może nabyć nowych umiejętności, na przykład: nawiązywanie nowych kontaktów, praca indywidualna i w zespole, utrwalanie nabytych kwalifikacji językowych.

Motywacją do pracy może być także nieformalne doświadczenie. Osoba ubiegająca się o pracę opiekunki nad dziećmi może wspomnieć, że pomagała przy opiece nad własnym rodzeństwem czy dziećmi sąsiadki/siostry/koleżanki itp. W toku tej pracy nabyła umiejętności, które są niezbędne w przyszłym miejscu zatrudnienia. Daje to postawy, aby kandydat stał się atrakcyjnym pracownikiem.

Osoby młode często posiadają takie atuty, które mogą być bardzo korzystne dla danej firmy. Są to na przykład: kreatywność w działaniu, odwaga, energiczność, twórczość, dyspozycyjność, brak zobowiązań, ciekawość świata, chęć podróżowania, łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, znajomość obsługi komputera, otwartość na nowe doświadczenia, znajomość języków obcych itp. Są to elementy, które pośrednio lub bezpośrednio mogą wpływać na jakość wykonywanej pracy.

Nawet osoby, które podejmują pracę po raz pierwszy mają wiele zalet, które mogą być pomocne w przyszłej pracy zawodowej. Ważne, aby je sobie uświadomić
i przedstawić pracodawcy tak, aby uznał nas jako odpowiedniego pracownika w jego firmie.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.