Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy popełniane podczas rozmowy z pracodawcą

Małgorzata Czarnota
Rozmowa z pracodawcą jest jednym z elementów całego procesu rekrutacyjnego. Dla jednych jest to bardzo stresujące doświadczenie, inni natomiast z jak największym spokojem podchodzą do tego typu spotkań. Oczywiście bardzo zależy od osobowości kandydata do pracy, ale nie bez znaczenie ma również przygotowanie do takiej rozmowy. Pomimo faktu, że coraz więcej się mówi oraz pisze na temat przygotowania do spotkania z pracodawcą, to jednak wiele osób popełnia bardzo rażące błędy podczas rozmowy.

Czym zajmuje się firma?

Jednym z takich błędów jest brak jakiejkolwiek wiedzy na temat tego, czym zajmuje się firma. Wielu kandydatom do pracy wydaje się, że zawsze coś odpowie się na tego rodzaju pytania, bo przecież wiedzą, gdzie składali aplikacje i na jakie stanowiska, dlatego też nie próbują się przygotować w sposób bardziej wnikliwy. I okazuje się, że pierwsze pytania, jakie się pojawiają to: Czym konkretnie się zajmuje firma?, Jakie produkty czy usługi są proponowane klientom?, Jaka jest struktura firmy? Czy ma konkurentów? Jeśli tak to jakich na lokalnym czy krajowym rynku? itp. 

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Jeśli osoba wcześniej nie przygotowała odpowiedzi na tego rodzaju pytania, to bardzo trudno, tak „z marszu” porozmawiać na ten temat. Dlatego też, jeśli jest tylko taka możliwość, należy się jak najwięcej dowiedzieć o profilu przedsiębiorstwa. Obecnie dużym ułatwieniem jest Internet. Większość dużych firm posiada swoje strony internetowe, na których jest większość informacji nas interesujących. Im mniejsza firma, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że tego rodzaju pytania od pracodawcy padną, aczkolwiek nie zwalnia nas to od przygotowania tego obszaru rozmowy, dlatego też warto wypytać o tę firmę z innych źródeł, np. od pracowników, czy znajomych, którzy taką wiedzę mogą posiadać.

Informacje dotyczące stanowiska

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym błędem jest brak przygotowania odpowiedzi na pytania dotyczące stanowiska, jakie w tej firmie mamy objąć. Oczywiście każdy pracodawca ma trochę inne oczekiwania wobec swoich pracowników, a jest to podyktowane przede wszystkim specyfiką danej firmy, jej wielkością, zakresem usług itp., natomiast jako kandydat powinniśmy mieć wyobrażenie na temat tego, co taka osoba powinna w tej firmie robić, jaki jest zakres jej obowiązków. Zwłaszcza jeśli aplikujemy na stanowiska związane z konkretnym zawodem.

Jeśli mamy kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, to powinniśmy szczegółowo wiedzieć, czym taka osoba się zajmuje. I oczywiście w większości nie ma z tym problemu, jeśli osoba się do przygotuje. Jednak, kiedy dochodzi stres, najbardziej proste i oczywiste informacje umykają z pamięci i potrafimy wymienić jedynie kilka czynności, a jest to bardzo niewiele z punktu widzenia pracodawcy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Proszę powiedzieć coś o sobie...

Osoba rekrutująca bardzo często podczas rozmowy zadaje pytanie: proszę powiedzieć coś o sobie. I z tym większość kandydatów do pracy ma problem. Teoretycznie nie powinno być z tym trudności, ponieważ nikt inny nas nie zna tak dobrze jak my sami. Dlaczego zatem osoby blokują się przy odpowiedzi szukając gorączkowo informacji, które mógłby być przydatne i zaprezentować się jako odpowiednia osoba do pracy? Otóż jest to ten sam powód, co poprzednich trudności – brak przygotowania.

W sytuacji stresowej, jaką jest rozmowa bardzo łatwo zapomnieć podstawowe rzeczy, a jeszcze trudniej wyselekcjonować te informacje, które byłby odpowiednie dla pracodawcy. Przychodzą nam do głowy informacje, które nie są warte poruszania podczas rekrutacji, ale pod wpływem presji czasu – przecież pracodawca czeka na odpowiedź – mówimy o tym. Bardzo często po fakcie, osoba zastanawia się, dlaczego o pewnych rzeczach w ogóle mówiła albo, że pewne rzeczy mogła powiedzieć w inny sposób.

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej może skutkować jeszcze jednym niepożądanym zjawiskiem. Odpowiedzi są chaotyczne i nieprzemyślane, a co za tym idzie, mogą stać się niekorzystne dla kandydata do pracy. Pracodawcy, widząc brak przygotowania, często próbują zagonić swojego rozmówcę w „kozi róg”, a to jest sytuacja już prawie bez wyjścia dla osoby, która się tego nie spodziewa.

Nieodpowiedni strój

Kolejnym błędem może być również brak odpowiedniego stroju. Nie przywiązywanie do tego elementu żadnej uwagi może spowodować, że wywrzemy na pracodawcy niekorzystne dla nas pierwsze wrażenie. Należy zwrócić na szczególną uwagę, ponieważ od pierwszych chwil naszego spotkania bardzo wiele zależy. Bardzo trudne zatrzeć pierwsze wrażenie, jeśli było ono niekorzystne. A warto pamiętać, że pracodawca zwraca uwagę na wszystko, ponieważ wiele elementów składa się na ogólny wizerunek kandydata do pracy.

Również wiele można stracić poprzez przywitanie się z pracodawcą jako pierwsza osoba lub też zajęcie miejsca bez zaproszenia. Takie drobne rzeczy, mimo że nie powinny mieć wpływu na jakość wykonywanej przez nas pracy, to jednak wiele mówi o nas jako o człowieku, a pamiętajmy, że pracodawca zatrudnia nas jako osobę nie tylko mającą wykonywać określone działania, lecz także jako współpracownika, koleżankę, kolegę z pracy. Dlatego też tak ważne są kompetencje społeczne, którymi się posługujemy w pracy jako środowisku społecznym.

Zabierz dokumenty!

Kandydaci do pracy często także zapominają zabrać na rozmowę z pracodawcą dokumentów, które mogą okazać się potrzebne, np. świadectwa pracy z poprzednich miejsc, certyfikaty i zaświadczenia ze szkoleń czy dyplomy ukończonych szkół. Nie jest nigdzie zaznaczone, że powinno się je mieć przy sobie i pracodawca o nie poprosi, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, aby je pokazać, wówczas warto je mieć.

Większość problemów z atrakcyjnym przedstawieniem się podczas rozmowy kwalifikacyjnej jako odpowiedni kandydat do pracy tkwi w braku przygotowania się do tego spotkania. Osoba, która w sposób rzetelny i sumienny poszukuje zatrudnienia, wie, że bez przygotowania bardzo trudno jest zaprezentować się zgodnie ze swoimi własnymi oczekiwaniami. Warto pamiętać, że od tej rozmowy bardzo wiele zależy. Jeśli nie zadbamy, aby wypaść jak najlepiej, to może kolejna szansa podjęcia pracy zostanie zaprzepaszczona.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Udział w marszu 4 czerwca. Co myślą Polacy? SONDAŻ

  54 proc. ankietowanych wątpi w to, że marsz organizowany 4 czerwca przez opozycję będzie sukcesem - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie "Super Expressu”. Przeciwnego zdania jest 46 proc. badanych.

  Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla pijanych kierowców

  Ochrona bezpieczeństwa na drogach i zwalczanie groźnych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. To cel, który Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje, zaostrzając kary dla przestępców drogowych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Wiadomo, kiedy będą wypłaty 800 plus

  800 plus. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

  Rodzicu, pamiętaj o złożeniu wniosku na nowe 500+

  Pierwsze 600 mln zł zostało przelanych na konta rodziców. 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia Rodzina 500+. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat. Zdecydowana większość rodziców i opiekunów zachowała dotychczasowy termin wypłat, co ułatwia planowanie domowego budżetu. 

  Wyzwania nefrologii dziecięcej. Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej

  Wyzwania nefrologii dziecięcej – co stanowi problem?  W Polsce jest jedynie 120 lekarzy ze specjalizacją nefrologii dziecięcej. Największą bolączką w tej dziedzinie jest dostęp do świadczeń w lecznictwie otwartym, zwłaszcza poza ośrodkami akademickimi. 

  Marsz 4 czerwca. Gdzie i o której? Trasa i utrudnienia [MAPA]

  4 czerwca 2023 roku w 34. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Warszawie odbędzie Wielki Marsz, tzw. marsz 4 czerwca. O której się rozpocznie? Którędy będzie przebiegała trasa? Mamy dla was najważniejsze informacje na temat Marszu 4 czerwca.

  Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej

  Niedrożność porażenna jelit, znana również jako niedrożność paraliżująca, to stan, w którym mięśnie jelit tracą zdolność do skurczów i prawidłowego poruszania pokarmem. Jest to poważny problem, który prowadzi do zahamowania ruchów perystaltycznych jelit, co uniemożliwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

  800+ od 2024 roku - ruszyły konsultacje projektu ustawy. Kto dostanie wyższe świadczenie wychowawcze?

  1 czerwca 2023 r. w przedszkolu w Żabiej Woli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie konsultacji dotyczących ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 zł miesięcznie.

  „Dyrektywa plastikowa” od 1 lipca 2024 r. Zniknie wiele produktów jednorazowych!

  Polska wdraża „dyrektywę plastikową”. Z półek zniknie wiele produktów jednorazowych. Zmiany od 1 lipca 2024 roku.

  Umył psa w myjni samochodowej. Stanie przed sądem

  Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 45-letni oświęcimianin, który umył psa w myjni samochodowej przy użyciu znajdujących się tam detergentów i lancy z wodą pod ciśnieniem – podała w środę oświęcimska policja. Zatrzymany stanie przed sądem.

  500 plus 2023 - wniosek, terminy, wypłata. Kiedy złożyć wniosek i jakich błędów nie można popełnić?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że gdy rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja 2023 r., otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 roku. Błędów we wnioskach jest mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

  Dzień Dziecka. Roduś nauczy dzieci chronić dane osobowe

  Z Rodusiem chronimy dane osobowe – to tytuł e-lekcji, na którą uczniów klas 1–3 zaprosił Urząd Ochrony Danych Osobowych. Lekcja ma na celu m.in. nauczenie dzieci ochrony swoich danych osobowych. Wydarzenie odbędzie się w Dzień Dziecka.

  1 czerwca - XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

  W Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych.

  Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

  Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

  Zachowek po zmianach w 2023 r.

  Czym jest zachowek i komu przysługuje? Jakie zmiany weszły w życie 22 maja 2023 r.? Oto najważniejsze informacje.

  Jak podróżować z dzieckiem po Unii Europejskiej?

  O czym warto pamiętać, gdy podróżujemy z dzieckiem samolotem, autem lub pociągiem? Jakie dokumenty są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel?

  Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

  Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

  Dzień Dziecka 2023. 10 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

  Dzień Dziecka coraz bliżej, a to doskonała okazja na prezent w postaci wspólnie spędzonego czasu. Oto 10 propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

  Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

  Obecne regulacje sprawiają, że zatrudnieni w służbie cywilnej otrzymują za nadgodziny czas wolny, a nie wynagrodzenie. Jednak planowane zmiany w prawie zakładają większą elastyczność w tym zakresie i umożliwienie zapłaty za nadgodziny dla urzędników.

  Stan klęski żywiołowej

  Stan klęski żywiołowej – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.

  Stan wyjątkowy

  Stan wyjątkowy – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

  Stan wojenny

  Stan wojenny – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa, agresji zbrojnej lub zobowiązań sojuszniczych do wspólnej obrony.

  Fiskus sprawdza podatników w social mediach

  Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

  II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

  Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

  4200 złotych płacy minimalnej pułapką dla przedsiębiorców?

  Przedsiębiorcy nie dyskutują z koniecznością podnoszenia płac pracownikom, ale mają realne obawy, że kolejny skok może być dla wielu branż trudny do udźwignięcia. Czy pracodawcy będą stawiać na automatyzację?