| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Błędy popełniane podczas rozmowy z pracodawcą

Błędy popełniane podczas rozmowy z pracodawcą

Rozmowa z pracodawcą jest jednym z elementów całego procesu rekrutacyjnego. Dla jednych jest to bardzo stresujące doświadczenie, inni natomiast z jak największym spokojem podchodzą do tego typu spotkań. Oczywiście bardzo zależy od osobowości kandydata do pracy, ale nie bez znaczenie ma również przygotowanie do takiej rozmowy. Pomimo faktu, że coraz więcej się mówi oraz pisze na temat przygotowania do spotkania z pracodawcą, to jednak wiele osób popełnia bardzo rażące błędy podczas rozmowy.

Jednym z takich błędów jest brak jakiejkolwiek wiedzy na temat tego, czym zajmuje się firma. Wielu kandydatom do pracy wydaje się, że zawsze coś odpowie się na tego rodzaju pytania, bo przecież wiedzą, gdzie składali aplikacje i na jakie stanowiska, dlatego też nie próbują się przygotować w sposób bardziej wnikliwy. I okazuje się, że pierwsze pytania, jakie się pojawiają to: Czym konkretnie się zajmuje firma?, Jakie produkty czy usługi są proponowane klientom?, Jaka jest struktura firmy? Czy ma konkurentów? Jeśli tak to jakich na lokalnym czy krajowym rynku? itp. 

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Jeśli osoba wcześniej nie przygotowała odpowiedzi na tego rodzaju pytania, to bardzo trudno, tak „z marszu” porozmawiać na ten temat. Dlatego też, jeśli jest tylko taka możliwość, należy się jak najwięcej dowiedzieć o profilu przedsiębiorstwa. Obecnie dużym ułatwieniem jest Internet. Większość dużych firm posiada swoje strony internetowe, na których jest większość informacji nas interesujących. Im mniejsza firma, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że tego rodzaju pytania od pracodawcy padną, aczkolwiek nie zwalnia nas to od przygotowania tego obszaru rozmowy, dlatego też warto wypytać o tę firmę z innych źródeł, np. od pracowników, czy znajomych, którzy taką wiedzę mogą posiadać.

Kolejnym błędem jest brak przygotowania odpowiedzi na pytania dotyczące stanowiska, jakie w tej firmie mamy objąć. Oczywiście każdy pracodawca ma trochę inne oczekiwania wobec swoich pracowników, a jest to podyktowane przede wszystkim specyfiką danej firmy, jej wielkością, zakresem usług itp., natomiast jako kandydat powinniśmy mieć wyobrażenie na temat tego, co taka osoba powinna w tej firmie robić, jaki jest zakres jej obowiązków. Zwłaszcza jeśli aplikujemy na stanowiska związane z konkretnym zawodem.

Jeśli mamy kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, to powinniśmy szczegółowo wiedzieć, czym taka osoba się zajmuje. I oczywiście w większości nie ma z tym problemu, jeśli osoba się do przygotuje. Jednak, kiedy dochodzi stres, najbardziej proste i oczywiste informacje umykają z pamięci i potrafimy wymienić jedynie kilka czynności, a jest to bardzo niewiele z punktu widzenia pracodawcy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Osoba rekrutująca bardzo często podczas rozmowy zadaje pytanie: proszę powiedzieć coś o sobie. I z tym większość kandydatów do pracy ma problem. Teoretycznie nie powinno być z tym trudności, ponieważ nikt inny nas nie zna tak dobrze jak my sami. Dlaczego zatem osoby blokują się przy odpowiedzi szukając gorączkowo informacji, które mógłby być przydatne i zaprezentować się jako odpowiednia osoba do pracy? Otóż jest to ten sam powód, co poprzednich trudności – brak przygotowania.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »