Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto negocjować warunki pracy

Małgorzata Czarnota
Praca zawodowa wiąże się z bardzo wieloma czynnikami, które można uznać za niezbędne do optymalnego funkcjonowania w środowisku pracowniczym. Czy zatem można i czy w ogóle wypada próbować negocjować warunki pracy? Jeśli tak, to kiedy jest na to odpowiedni moment – podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy już jesteśmy pewni, że zostaniemy zatrudnieni?

Jakie warunki pracy można negocjować

Oczywiście warunki pracy można negocjować i nie ma w tym nic złego, natomiast należy robić to w taktowny i nienarzucający sposób, tak aby pracodawca nie poczuł, że dyktujemy mu warunki jeszcze przed ostateczną decyzją o naszym zatrudnieniu.

Warunkami pracy mogą być: wynagrodzenie – co jest najczęstszym powodem negocjacji, warunki socjalne – ubrania służbowe, pomieszczenie, w którym będzie się pracę wykonywało, opieka zdrowotna – jeśli jest możliwość zapewnienia jej przez pracodawcę, godziny pracy, zakres obowiązków, możliwości awansu i rozwoju zawodowego, możliwości dofinansowania do urlopu wypoczynkowego oraz, w razie trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny, do wyprawki szkolnej dla dzieci itp.

Specjaliści

W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które są specjalistami i pracodawca zabiega o ich zatrudnienie w swojej firmie. Takie osoby często są „przechwytywane” z firm konkurencyjnych, a zatem, aby zgodziły się na pracę, należy im zapewnić lepsze warunki niż było to w poprzednim miejscu. Są to wysoko wyspecjalizowani pracownicy, eksperci w danej dziedzinie, którzy mogą być wymierną korzyścią dla firmy oraz podnieść jej wiarygodność czy prestiż. Ci kandydaci do pracy mogą sami stawiać warunki, gdyż to pracodawcy bardziej zależy na ich pozyskaniu.

Takich przypadków jest stosunkowo niewiele i większość kandydatów do pracy ma bardzo duże opory przez jakimkolwiek negocjowaniem z pracodawcą. Na obecnym runku pracy jest dość trudno, dlatego też duża część osób stawia sobie za cel samo podjęcie zatrudnienia, nie myśląc w ogóle o tym czy będzie to spełniało ich oczekiwania. Oczywiście są również takie osoby, których wymagania są wygórowane i zupełnie nieadekwatne do ich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Takie osoby często nie mogą przez długi okres czasu zaleźć stałej pracy, ponieważ pracodawca nie jest skłonny zapewnić na samym początku tak dużego kredytu zaufania.

Wiedza na temat pracodawcy

Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze zorientować się, jakie warunki pracy i płacy oferuje dana firma, aby mieć punkt odniesienia do swoich ewentualnych negocjacji. Jeśli nawet wykwalifikowani pracownicy na wysokich stanowiskach nie zarabiają określonej kwoty, to mało prawdopodobne, że pracodawca zaproponuje ją nowej osobie. Jeśli już posiadamy taką wiedzę, wówczas mamy większą szansę na realne próby rozmowy w celu ustalenia najkorzystniejszej dla nas umowy o pracę.

Zobacz również serwis: Praca

Jak negocjować

Podczas rozmowy należy przedstawić pracodawcy swój punkt widzenia danego stanowiska. Jeśli zakres obowiązków znacznie się różni od naszych przypuszczeń, wówczas warto o tym porozmawiać.

Należy również jasno określić swoje oczekiwania wobec czasu pracy, zwłaszcza jeśli nie jest to pełen etat. Wówczas należy zapytać konkretnie będzie wyglądać praca, czy jest możliwa tylko z pewne dni w tygodniu czy codziennie. Warto przy tej okazji poruszyć również kwestię urlopu. Pracodawca będzie widział, że jesteśmy zorientowani w temacie i gotowi do współpracy.

Kwestie negocjowania wynagrodzenia i innych świadczeń socjalnych warto poruszyć dopiero wtedy, jeśli mamy pewność, że pracodawca jest bardzo zainteresowany naszą kandydaturą. Jeśli na samym początku zaczniemy wspominać o tym, że chcielibyśmy dostać dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego czy opieki zdrowotnej, wówczas możemy stworzyć wizerunek niezbyt kompetentnej osoby, która za wszelką cenę chce zapewnić sobie korzyści.

W pierwszej kolejności powinniśmy przedstawić siebie jako osobę, której pracodawca bardzo potrzebuje w swojej firmie. Swoje umiejętności, zdolności oraz kwalifikacje i doświadczenie zawodowe należy tak zaprezentować, aby przełożony widział potrzebę wykorzystania tych zasobów dla dobra firmy.

Warto pamiętać, że negocjacje z założenia są próbą uzyskania korzyści, jednak nie należy zapominać, ze nasz rozmówca również zamierza uzyskać jakieś profity dla siebie. Potrzeba zawsze mieć świadomość, że trzeba będzie z niektórych oczekiwań zrezygnować na rzecz pracodawcy.

Nie należy się upierać co do wynagrodzenia, jeśli jest możliwość innych możliwości finansowych w firmie, np. dodatkowe szkolenia, możliwość wyjazdów integracyjnych, dodatkowe świadczenia zdrowotne dla pracownika i jego rodziny itp. Trzeba mieć świadomość, że to również są pieniądze, które należałoby by wydać, a poprzez zapewnienie przez pracodawcę, zostaną w budżecie domowy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to należy je rozwiać jeszcze przed podpisaniem umowy. Może się bowiem okazać, że będzie za późno w momencie, kiedy będzie trzeba wypełniać obowiązki, którym nie będziemy w stanie sprostać przez warunki pracy. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później
  Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
  Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
  Wakacje 2022 - ostatnie z bonem turystycznym
  Wakacje to dobry moment na to, by wykorzystać bon turystyczny. Płatności w tej formie będzie można dokonać do 30 września 2022 r.
  Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
  Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.
  Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm
  Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.
  Dopłaty do węgla - ustawa gwarantująca cenę węgla uchwalona przez Sejm
  Dopłaty dla węgla dla sprzedawców mają umożliwić wprowadzenie ceny gwarantowanej węgla dla kupujących. Ustawowa cena gwarantowana ma wynieść 996 zł za tonę. Jakie będę warunki i zasady skorzystania z ceny gwarantowanej i z dopłaty do węgla?
  Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?
  W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.
  Pozwolenie na broń palną w Polsce – jak je uzyskać
  Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce może mieć miejsce tylko w określonych ustawą przepisach. Jej nabycie i posiadanie bez zezwolenia jest zabronione. Jak je uzyskać?
  Będzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych - RPO oczekuje wyjaśnień
  Rejestr ciąż i wkładek antykoncepcyjnych w Polsce wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak poważne wątpliwości m.in. co ich konstytucyjności.
  Kodeks karny wykonawczy
  Kodeks karny wykonawczy jest istotnym aktem prawnym dla skazanych. Jakie prawa i obowiązki określa?
  Szpitalne jedzenie do poprawy
  Wprowadzenie stawki dziennej i zatrudnienie dietetyków – to zdaniem ekspertów klucz do poprawienia jakości żywienia w szpitalach. Przepisy powinny zaś regulować, do jakiego posiłku pacjent ma prawo.
  Dziecko nie chce kontaktu z rodzicem? Ważny wyrok TK
  Przepisy pozwalające na nałożenie na rodzica obowiązku zapłaty drugiemu rodzicowi w związku z utrudnianiem mu ustalonych kontaktów z dzieckiem są niezgodne z konstytucją, jeśli do kontaktu nie dojdzie z woli dziecka. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
  Szybka eksmisja lokatora. Czy hotel robotniczy to pomieszczenie tymczasowe?
  Niektórzy wynajmujący proponują przekwaterowanie najemcy do hotelu robotniczego uważając, że dzięki temu możliwa będzie szybka eksmisja. Artykuł 1046 kodeksu postępowania cywilnego potwierdza, że właściciel lokum może zapewnić dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. W takiej sytuacji, komornik nie powinien wstrzymywać się z eksmisją. Problem polega na tym, że pokój w hotelu robotniczym często nie spełnia wymogów przewidzianych dla tymczasowego pomieszczenia. Szybka eksmisja na zasadach zgodnych z prawem jest dużo łatwiejsza w przypadku najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.