REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto negocjować warunki pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Praca zawodowa wiąże się z bardzo wieloma czynnikami, które można uznać za niezbędne do optymalnego funkcjonowania w środowisku pracowniczym. Czy zatem można i czy w ogóle wypada próbować negocjować warunki pracy? Jeśli tak, to kiedy jest na to odpowiedni moment – podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy już jesteśmy pewni, że zostaniemy zatrudnieni?

Jakie warunki pracy można negocjować

REKLAMA

Oczywiście warunki pracy można negocjować i nie ma w tym nic złego, natomiast należy robić to w taktowny i nienarzucający sposób, tak aby pracodawca nie poczuł, że dyktujemy mu warunki jeszcze przed ostateczną decyzją o naszym zatrudnieniu.

Warunkami pracy mogą być: wynagrodzenie – co jest najczęstszym powodem negocjacji, warunki socjalne – ubrania służbowe, pomieszczenie, w którym będzie się pracę wykonywało, opieka zdrowotna – jeśli jest możliwość zapewnienia jej przez pracodawcę, godziny pracy, zakres obowiązków, możliwości awansu i rozwoju zawodowego, możliwości dofinansowania do urlopu wypoczynkowego oraz, w razie trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny, do wyprawki szkolnej dla dzieci itp.

Specjaliści

REKLAMA

W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które są specjalistami i pracodawca zabiega o ich zatrudnienie w swojej firmie. Takie osoby często są „przechwytywane” z firm konkurencyjnych, a zatem, aby zgodziły się na pracę, należy im zapewnić lepsze warunki niż było to w poprzednim miejscu. Są to wysoko wyspecjalizowani pracownicy, eksperci w danej dziedzinie, którzy mogą być wymierną korzyścią dla firmy oraz podnieść jej wiarygodność czy prestiż. Ci kandydaci do pracy mogą sami stawiać warunki, gdyż to pracodawcy bardziej zależy na ich pozyskaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takich przypadków jest stosunkowo niewiele i większość kandydatów do pracy ma bardzo duże opory przez jakimkolwiek negocjowaniem z pracodawcą. Na obecnym runku pracy jest dość trudno, dlatego też duża część osób stawia sobie za cel samo podjęcie zatrudnienia, nie myśląc w ogóle o tym czy będzie to spełniało ich oczekiwania. Oczywiście są również takie osoby, których wymagania są wygórowane i zupełnie nieadekwatne do ich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Takie osoby często nie mogą przez długi okres czasu zaleźć stałej pracy, ponieważ pracodawca nie jest skłonny zapewnić na samym początku tak dużego kredytu zaufania.

Wiedza na temat pracodawcy

Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze zorientować się, jakie warunki pracy i płacy oferuje dana firma, aby mieć punkt odniesienia do swoich ewentualnych negocjacji. Jeśli nawet wykwalifikowani pracownicy na wysokich stanowiskach nie zarabiają określonej kwoty, to mało prawdopodobne, że pracodawca zaproponuje ją nowej osobie. Jeśli już posiadamy taką wiedzę, wówczas mamy większą szansę na realne próby rozmowy w celu ustalenia najkorzystniejszej dla nas umowy o pracę.

Zobacz również serwis: Praca

Jak negocjować

Podczas rozmowy należy przedstawić pracodawcy swój punkt widzenia danego stanowiska. Jeśli zakres obowiązków znacznie się różni od naszych przypuszczeń, wówczas warto o tym porozmawiać.

REKLAMA

Należy również jasno określić swoje oczekiwania wobec czasu pracy, zwłaszcza jeśli nie jest to pełen etat. Wówczas należy zapytać konkretnie będzie wyglądać praca, czy jest możliwa tylko z pewne dni w tygodniu czy codziennie. Warto przy tej okazji poruszyć również kwestię urlopu. Pracodawca będzie widział, że jesteśmy zorientowani w temacie i gotowi do współpracy.

Kwestie negocjowania wynagrodzenia i innych świadczeń socjalnych warto poruszyć dopiero wtedy, jeśli mamy pewność, że pracodawca jest bardzo zainteresowany naszą kandydaturą. Jeśli na samym początku zaczniemy wspominać o tym, że chcielibyśmy dostać dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego czy opieki zdrowotnej, wówczas możemy stworzyć wizerunek niezbyt kompetentnej osoby, która za wszelką cenę chce zapewnić sobie korzyści.

W pierwszej kolejności powinniśmy przedstawić siebie jako osobę, której pracodawca bardzo potrzebuje w swojej firmie. Swoje umiejętności, zdolności oraz kwalifikacje i doświadczenie zawodowe należy tak zaprezentować, aby przełożony widział potrzebę wykorzystania tych zasobów dla dobra firmy.

Warto pamiętać, że negocjacje z założenia są próbą uzyskania korzyści, jednak nie należy zapominać, ze nasz rozmówca również zamierza uzyskać jakieś profity dla siebie. Potrzeba zawsze mieć świadomość, że trzeba będzie z niektórych oczekiwań zrezygnować na rzecz pracodawcy.

Nie należy się upierać co do wynagrodzenia, jeśli jest możliwość innych możliwości finansowych w firmie, np. dodatkowe szkolenia, możliwość wyjazdów integracyjnych, dodatkowe świadczenia zdrowotne dla pracownika i jego rodziny itp. Trzeba mieć świadomość, że to również są pieniądze, które należałoby by wydać, a poprzez zapewnienie przez pracodawcę, zostaną w budżecie domowy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to należy je rozwiać jeszcze przed podpisaniem umowy. Może się bowiem okazać, że będzie za późno w momencie, kiedy będzie trzeba wypełniać obowiązki, którym nie będziemy w stanie sprostać przez warunki pracy. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

REKLAMA

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA