REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto negocjować warunki pracy

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Praca zawodowa wiąże się z bardzo wieloma czynnikami, które można uznać za niezbędne do optymalnego funkcjonowania w środowisku pracowniczym. Czy zatem można i czy w ogóle wypada próbować negocjować warunki pracy? Jeśli tak, to kiedy jest na to odpowiedni moment – podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy już jesteśmy pewni, że zostaniemy zatrudnieni?

Jakie warunki pracy można negocjować

REKLAMA

Oczywiście warunki pracy można negocjować i nie ma w tym nic złego, natomiast należy robić to w taktowny i nienarzucający sposób, tak aby pracodawca nie poczuł, że dyktujemy mu warunki jeszcze przed ostateczną decyzją o naszym zatrudnieniu.

Warunkami pracy mogą być: wynagrodzenie – co jest najczęstszym powodem negocjacji, warunki socjalne – ubrania służbowe, pomieszczenie, w którym będzie się pracę wykonywało, opieka zdrowotna – jeśli jest możliwość zapewnienia jej przez pracodawcę, godziny pracy, zakres obowiązków, możliwości awansu i rozwoju zawodowego, możliwości dofinansowania do urlopu wypoczynkowego oraz, w razie trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny, do wyprawki szkolnej dla dzieci itp.

Specjaliści

REKLAMA

W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które są specjalistami i pracodawca zabiega o ich zatrudnienie w swojej firmie. Takie osoby często są „przechwytywane” z firm konkurencyjnych, a zatem, aby zgodziły się na pracę, należy im zapewnić lepsze warunki niż było to w poprzednim miejscu. Są to wysoko wyspecjalizowani pracownicy, eksperci w danej dziedzinie, którzy mogą być wymierną korzyścią dla firmy oraz podnieść jej wiarygodność czy prestiż. Ci kandydaci do pracy mogą sami stawiać warunki, gdyż to pracodawcy bardziej zależy na ich pozyskaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takich przypadków jest stosunkowo niewiele i większość kandydatów do pracy ma bardzo duże opory przez jakimkolwiek negocjowaniem z pracodawcą. Na obecnym runku pracy jest dość trudno, dlatego też duża część osób stawia sobie za cel samo podjęcie zatrudnienia, nie myśląc w ogóle o tym czy będzie to spełniało ich oczekiwania. Oczywiście są również takie osoby, których wymagania są wygórowane i zupełnie nieadekwatne do ich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Takie osoby często nie mogą przez długi okres czasu zaleźć stałej pracy, ponieważ pracodawca nie jest skłonny zapewnić na samym początku tak dużego kredytu zaufania.

Wiedza na temat pracodawcy

Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze zorientować się, jakie warunki pracy i płacy oferuje dana firma, aby mieć punkt odniesienia do swoich ewentualnych negocjacji. Jeśli nawet wykwalifikowani pracownicy na wysokich stanowiskach nie zarabiają określonej kwoty, to mało prawdopodobne, że pracodawca zaproponuje ją nowej osobie. Jeśli już posiadamy taką wiedzę, wówczas mamy większą szansę na realne próby rozmowy w celu ustalenia najkorzystniejszej dla nas umowy o pracę.

Zobacz również serwis: Praca

Jak negocjować

Podczas rozmowy należy przedstawić pracodawcy swój punkt widzenia danego stanowiska. Jeśli zakres obowiązków znacznie się różni od naszych przypuszczeń, wówczas warto o tym porozmawiać.

REKLAMA

Należy również jasno określić swoje oczekiwania wobec czasu pracy, zwłaszcza jeśli nie jest to pełen etat. Wówczas należy zapytać konkretnie będzie wyglądać praca, czy jest możliwa tylko z pewne dni w tygodniu czy codziennie. Warto przy tej okazji poruszyć również kwestię urlopu. Pracodawca będzie widział, że jesteśmy zorientowani w temacie i gotowi do współpracy.

Kwestie negocjowania wynagrodzenia i innych świadczeń socjalnych warto poruszyć dopiero wtedy, jeśli mamy pewność, że pracodawca jest bardzo zainteresowany naszą kandydaturą. Jeśli na samym początku zaczniemy wspominać o tym, że chcielibyśmy dostać dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego czy opieki zdrowotnej, wówczas możemy stworzyć wizerunek niezbyt kompetentnej osoby, która za wszelką cenę chce zapewnić sobie korzyści.

W pierwszej kolejności powinniśmy przedstawić siebie jako osobę, której pracodawca bardzo potrzebuje w swojej firmie. Swoje umiejętności, zdolności oraz kwalifikacje i doświadczenie zawodowe należy tak zaprezentować, aby przełożony widział potrzebę wykorzystania tych zasobów dla dobra firmy.

Warto pamiętać, że negocjacje z założenia są próbą uzyskania korzyści, jednak nie należy zapominać, ze nasz rozmówca również zamierza uzyskać jakieś profity dla siebie. Potrzeba zawsze mieć świadomość, że trzeba będzie z niektórych oczekiwań zrezygnować na rzecz pracodawcy.

Nie należy się upierać co do wynagrodzenia, jeśli jest możliwość innych możliwości finansowych w firmie, np. dodatkowe szkolenia, możliwość wyjazdów integracyjnych, dodatkowe świadczenia zdrowotne dla pracownika i jego rodziny itp. Trzeba mieć świadomość, że to również są pieniądze, które należałoby by wydać, a poprzez zapewnienie przez pracodawcę, zostaną w budżecie domowy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to należy je rozwiać jeszcze przed podpisaniem umowy. Może się bowiem okazać, że będzie za późno w momencie, kiedy będzie trzeba wypełniać obowiązki, którym nie będziemy w stanie sprostać przez warunki pracy. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

REKLAMA

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

REKLAMA

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA