| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Co można otrzymać w zamian zasiłku dla bezrobotnych?

Co można otrzymać w zamian zasiłku dla bezrobotnych?

Bezrobotni, którzy nie mają prawa do zasiłku mogą zostać skierowani przez starostę do wykonywania prac społecznie użytecznych. Jest to jedna z form aktywizacji zawodowej, która zapewnia bezrobotnym możliwości uzyskania minimalnych przynajmniej środków do życia.

Kto może wykonywać prace społecznie użyteczne?

Starosta może na wniosek gminy skierować bezrobotnego bez prawa do zasiłku korzystającego ze świadczeń z pomocy społecznej do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy, w której bezrobotny zamieszkuje lub przebywa, w wymiarze do 10 godzin w tygodniu. 

Do wykonywania prac społecznie użytecznych mogą być kierowane również osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania powiatowego urzędu pracy. 

Zobacz: Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum

Przy przydziale prac społecznie użytecznych uwzględnia się wiek osoby uprawnionej, jej zdolność do wykonywania tych prac oraz, w miarę możliwości, posiadane kwalifikacje. 

Podstawa odbywania prac społecznie użytecznych

Podstawą odbywania prac społecznie użytecznych jest porozumienie zawarte między starostą a gminą, na rzecz której prace społecznie użyteczne będą wykonywane. Porozumienie to powinno określać m.in. liczbę osób uprawnionych, które zostaną skierowane do wykonywania prac społecznie użytecznych, liczbę godzin wykonywania prac społecznie użytecznych oraz rodzaj i miejsce wykonywania tych prac wraz z oznaczeniem podmiotów, w których będą organizowane.

Osoba bezrobotna wykonująca prace społecznie użyteczne zachowuje status osoby bezrobotnej, a tym samym ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wynagrodzenie

Osoba wykonująca prace społecznie użyteczne otrzymuje świadczenie w wysokości nie niższej niż 6 zł za każdą godzinę wykonywania prac społecznie użytecznych. Co ważne świadczenie nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym za okres udokumentowanej niezdolności do pracy

Organizatorzy prac społecznie użytecznych

Organizatorami prac społecznie użytecznych mogą być:

  1. jednostki organizacyjne pomocy społecznej, tj. ośrodki pomocy społecznej, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo wychowawcze, ośrodki wsparcia , ośrodki interwencji kryzysowej, 
  2. organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej,
  3. instytucje działające na rzecz społeczności lokalnej np. szkoły, domy kultury, biblioteki, żłobki i przedszkola.

Zobacz serwis: Zasiłek dla bezrobotnych

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lipca 2011 r. w prawie organizowania praca społecznie użytecznych (Dz.U.2011.155.921).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »