reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum

Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum

Osoba, która jest bez pracy może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. W tym celu musi zarejestrować się w urzędzie pracy i spełnić warunki wymagane do otrzymania statusu dla bezrobotnych.

Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu  za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli  nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz między innymi przez okres co najmniej 365 dni:

  • był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, jeżeli osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług albo współpracował przy wykonywaniu tych umów.

Zobacz także: Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Bezrobotny nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych, jeśli między innymi:

  • odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie;
  • po skierowaniu nie podjął szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac lub innej formy pomocy określonej w ustawie;
  • w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron.

Zobacz także: Kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Rejestracja w urzędzie pracy

Warunkiem koniecznym otrzymania przez bezrobotnego prawa do zasiłku jest rejestracja w urzędzie pracy. Powiatowe urzędy pracy rejestrują bezrobotnych i prowadzą rejestr tych osób.

Zobacz także: Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych

W celu rejestracji bezrobotny zgłasza się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego.

Rejestracja osoby bezrobotnej następuje po przedstawieniu nią dokumentów niezbędnych do ustalenia jej statusu i uprawnień, po wypełnieniu karty rejestracyjnej oraz po poświadczeniu przez bezrobotnego własnoręcznym podpisem prawdziwości danych i oświadczeń zamieszczonych w karcie rejestracyjnej.

Zobacz także: Jak zarejestrować się w urzędzie pracy, aby otrzymać zasiłek

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od długości okresu zatrudnienia oraz innych okresów zaliczanych do okresu warunkującego nabycie prawa do zasiłku. W związku z tym wysokość zasiłku dla bezrobotnych wynosi:

  • 80 proc. dla bezrobotnych posiadających okres uprawniający do zasiłku wynoszący do 5 lat,
  • 100 proc. dla bezrobotnych posiadających okres uprawniający do zasiłku wynoszący od 5 lat do 20 lat,
  • 120 proc. dla bezrobotnych posiadających okres uprawniający do zasiłku wynoszący co najmniej 20 lat.

Zasiłek dla bezrobotnych podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Ubezpieczenie bezrobotnego

Bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Podlegają ubezpieczeniu od dnia nabycia prawa do zasiłku do dnia utraty prawa do tego zasiłku. Osoba bezrobotna nie podlegają zaś ubezpieczeniu chorobowemu, ani wypadkowemu.

Obowiązkowo bezrobotni podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zobacz także: Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.  fot. Fotolia
Bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama