REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna mieszkania a odpowiedzialność odszkodowawcza darczyńcy

Magdalena Maciągowska
budynek, dom jednorodzinny Fot. Fotolia
budynek, dom jednorodzinny Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ze względu na fakt, iż darowizna jest świadczeniem o charakterze nieodpłatnym, odpowiedzialność odszkodowawcza darczyńcy jest znacznie ograniczona. Nie jest jednak całkiem wyłączona. Dlatego ofiarując komuś na przykład mieszkanie musimy pamiętać o tym, że istnieją przypadki w których obdarowany może się do nas zwrócić z roszczeniem o odszkodowanie.

Darowizna jest umową nazwaną, uregulowaną w Kodeksie Cywilnym. Polega na bezpłatnym przysporzeniu korzyści majątkowych wobec obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Zawarcie takiej umowy rodzi  po stronie obdarowującego obowiązki odszkodowawcze.

REKLAMA

Dlatego zanim zdecydujemy się na przekazanie krewnemu czy znajomemu mieszkania w formie darowizny, dowiedzmy się o negatywnych konsekwencjach jakie mogą nas w związku z tym spotkać.

Niewykonanie lub nienależyte wykonanie darowizny

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy wskazać na odpowiedzialność darczyńcy na podstawie art. 891 KC. Dotyczy on sytuacji, gdy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez darczyńcę powstanie szkoda. Przepis ten odbiega jednak od zasad ogólnie przyjętych na gruncie prawa cywilnego. Darczyńca odpowie za szkodę tylko wtedy, gdy zostanie ona wyrządzona umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa.

 Inaczej byłoby na przykład przy umowie kupna- sprzedaży mieszkania. Wtedy sprzedający odpowiedziałby za szkodę także w przypadku jej powstania na skutek niezachowania należytej staranności. Gdy mamy do czynienia z darowizną przesłanka ta jest wyłączona.

Zobacz także: Odpowiedzialność darczyńcy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie darowizny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność za wady rzeczy

Każda rzecz może posiadać wady fizyczne oraz prawne. Odpowiedzialność za ich wystąpienie również obciąża darczyńcę. W porównaniu do zasad ogólnych jest jednak znacznie złagodzona.

 Wadami fizycznymi mieszkania będą np. pękające ściany, odpadające płytki, uszkodzona instalacja gazowa itp. Natomiast wada prawna wystąpi wtedy, gdy okaże się, że ofiarowane mieszkanie jest własnością kogoś innego albo jest obciążone prawem osoby trzeciej ( np. zastaw, służebność, prawo obligacyjne).

Zobacz także: Wady fizyczne i prawne

Kiedy darczyńca będzie musiał zapłacić odszkodowanie?

REKLAMA

Darczyńca poniesie odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wadliwą rzeczą tylko wówczas, gdy wiedząc o wadach nie zawiadomił o nich obdarowanego we właściwym czasie. Nie odpowie on jednak gdy obdarowany o takiej wadzie mógł się z łatwością dowiedzieć.

Problematyczne może okazać się sformułowanie „we właściwym czasie”. Jest to pojęcie niedookreślone, które należy definiować w kontekście konkretnego stanu faktycznego. Uogólniając można jednak wskazać, iż będzie to taki czas w którym możliwe jeszcze będzie zapobieżenie powstaniu szkody.  

Jaki jest zakres odszkodowania?

Zakres odszkodowania darczyńcy ogranicza się tylko do rzeczywistego uszczerbku, wywołanego wadą darowanego przedmiotu. Nie przysługują nam w tym przypadku roszczenia na zasadach ogólnych. Obdarowany nie może więc żądać wydania rzeczy pozbawionej wad czy rozwiązania umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

  Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

  Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

  Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

  Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

  Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose; następnie posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  REKLAMA

  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze w 2024 r. punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek! Są za wysokie?

  REKLAMA