REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna mieszkania a odpowiedzialność odszkodowawcza darczyńcy

Magdalena Maciągowska
budynek, dom jednorodzinny Fot. Fotolia
budynek, dom jednorodzinny Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ze względu na fakt, iż darowizna jest świadczeniem o charakterze nieodpłatnym, odpowiedzialność odszkodowawcza darczyńcy jest znacznie ograniczona. Nie jest jednak całkiem wyłączona. Dlatego ofiarując komuś na przykład mieszkanie musimy pamiętać o tym, że istnieją przypadki w których obdarowany może się do nas zwrócić z roszczeniem o odszkodowanie.

Darowizna jest umową nazwaną, uregulowaną w Kodeksie Cywilnym. Polega na bezpłatnym przysporzeniu korzyści majątkowych wobec obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Zawarcie takiej umowy rodzi  po stronie obdarowującego obowiązki odszkodowawcze.

REKLAMA

Dlatego zanim zdecydujemy się na przekazanie krewnemu czy znajomemu mieszkania w formie darowizny, dowiedzmy się o negatywnych konsekwencjach jakie mogą nas w związku z tym spotkać.

Niewykonanie lub nienależyte wykonanie darowizny

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy wskazać na odpowiedzialność darczyńcy na podstawie art. 891 KC. Dotyczy on sytuacji, gdy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez darczyńcę powstanie szkoda. Przepis ten odbiega jednak od zasad ogólnie przyjętych na gruncie prawa cywilnego. Darczyńca odpowie za szkodę tylko wtedy, gdy zostanie ona wyrządzona umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa.

 Inaczej byłoby na przykład przy umowie kupna- sprzedaży mieszkania. Wtedy sprzedający odpowiedziałby za szkodę także w przypadku jej powstania na skutek niezachowania należytej staranności. Gdy mamy do czynienia z darowizną przesłanka ta jest wyłączona.

Zobacz także: Odpowiedzialność darczyńcy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie darowizny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność za wady rzeczy

Każda rzecz może posiadać wady fizyczne oraz prawne. Odpowiedzialność za ich wystąpienie również obciąża darczyńcę. W porównaniu do zasad ogólnych jest jednak znacznie złagodzona.

 Wadami fizycznymi mieszkania będą np. pękające ściany, odpadające płytki, uszkodzona instalacja gazowa itp. Natomiast wada prawna wystąpi wtedy, gdy okaże się, że ofiarowane mieszkanie jest własnością kogoś innego albo jest obciążone prawem osoby trzeciej ( np. zastaw, służebność, prawo obligacyjne).

Zobacz także: Wady fizyczne i prawne

Kiedy darczyńca będzie musiał zapłacić odszkodowanie?

REKLAMA

Darczyńca poniesie odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wadliwą rzeczą tylko wówczas, gdy wiedząc o wadach nie zawiadomił o nich obdarowanego we właściwym czasie. Nie odpowie on jednak gdy obdarowany o takiej wadzie mógł się z łatwością dowiedzieć.

Problematyczne może okazać się sformułowanie „we właściwym czasie”. Jest to pojęcie niedookreślone, które należy definiować w kontekście konkretnego stanu faktycznego. Uogólniając można jednak wskazać, iż będzie to taki czas w którym możliwe jeszcze będzie zapobieżenie powstaniu szkody.  

Jaki jest zakres odszkodowania?

Zakres odszkodowania darczyńcy ogranicza się tylko do rzeczywistego uszczerbku, wywołanego wadą darowanego przedmiotu. Nie przysługują nam w tym przypadku roszczenia na zasadach ogólnych. Obdarowany nie może więc żądać wydania rzeczy pozbawionej wad czy rozwiązania umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA