| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Słownik > Darczyńca

Darczyńca

Darczyńca to jedna ze stron umowy darowizny. To od niego pochodzi rzecz, która stanowi przedmiot darowizny.

W rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego darowizna jest umową, która polega na bezpłatnym świadczeniu darczyńcy na rzecz obdarowanego. To bezpłatne świadczenie odbywa się kosztem majątku darczyńcy. Oznacza to, że majątek darczyńcy ma się przez to zmniejszyć lub co najmniej nie powiększyć.

Umowa darowizny jest umową jednostronną, w tym znaczeniu, że nie przynosi darczyńcy żadnej korzyści finansowej.

Darczyńca może w umowie darowizny obciążyć drugą stronę obowiązkiem oznaczonego działania lub zaniechania, w taki sposób, żeby nie czynić nikogo wierzycielem.

Obowiązkiem darczyńcy jest wykonanie darowizny w taki sposób, aby obdarowany uzyskał korzyść majątkową stanowiącą przedmiot darowizny.

Za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania darowizny, darczyńca odpowiada tylko wtedy, gdy szkoda została wyrządzona umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

Odpowiedzialność darczyńcy za wady, jakie posiada rzecz, którą podarował, ogranicza się do naprawienia obdarowanemu szkody, jaką wyrządził przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił o nich obdarowanego we właściwym czasie.

Darczyńca może odwołać darowiznę niewykonaną, jeżeli jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że darowizna nie mogłaby nastąpić bez spowodowania uszczerbku dla własnego utrzymania darczyńcy odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb, albo bez spowodowania uszczerbku na ciążącym na nim obowiązku alimentacyjnym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »