| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Jak sporządzić umowę darowizny?

Jak sporządzić umowę darowizny?

Umowa darowizny powinna zawierać zarówno oświadczenie darczyńcy o chęci przekazania określonej rzeczy czy kwoty pieniędzy, jak i oświadczenie obdarowanego o tym, że darowiznę przyjmuje. Poza tym darczyńca może m.in. nałożyć na obdarowanego obowiązek określonego zachowania.

Wymagane dokumenty : brak

Stopień trudności: niski

Krok 1: Kiedy warto zawrzeć umowę przed notariuszem.

Umowa darowizny sporządzona w formie innej niż akt notarialny jest nieważna, o ile nie zostanie wykonana.

Jeśli więc darczyńca ustala datę przekazania (czyli wykonania umowy) na dalszy czas – wówczas, warto zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego- chociażby po to, aby móc przed sądem dochodzić wykonania umowy. Takie podejście może jednak zniechęcić darczyńcę – np. członka bliskiej rodziny.

Jeżeli dana czynność wymaga dla swojej ważności aktu notarialnego (np. przeniesienie własności nieruchomości) – akt jest niezbędny, a regulacje dotyczące ważności wykonanej umowy darowizny nie mają zastosowania.

Zobacz również serwis: Notariusz

Krok 2: Czy w ogóle sporządzać umowę ?

Jeśli umowa ma być od razy wykonana, wystarczająca jest umowa ustna. Jednakże dla celów dowodowych, oraz na wypadek kontroli urzędu skarbowego lepiej sporządzić umowę w formie pisemnej.

Krok 3: Strony umowy i dane wstępne

Pierwsza część umowy powinna zawierać:

  • Miejsce i datę sporządzenia umowy
  • Oznaczenie stron:
    • Darczyńca – imię, nazwisko i adres. Jeśli przedmiot darowizny znajduje się we wspólnym majątku małżonków- wówczas oboje powinni znaleźć się na umowie, oraz ją podpisać. Jeśli przedmiot należy do kilku osób w ramach współwłasności, również wszyscy powinni uczestniczyć w umowie – chyba, że przedmiotem darowizny jest udział danej osobie we współwłasności.
    • Obdarowany: imię, nazwisko i adres. Jeśli darowizna ma być na rzecz kilku osób wszyscy powinni uczestniczyć w umowie – i złożyć na niej podpis przyjmując darowiznę.

Oznaczając strony, można również w umowie wpisać ich numery PESEL, oraz numery dowodów osobistych.

Zobacz również: W jaki sposób dokonać darowizny kwoty pieniężnej?

Krok 4 : Oznaczenie przedmiotu darowizny i oświadczenie darczyńcy.

Następnym etapem sporządzania darowizny jest oświadczenie darczyńcy. Powinno się w nim zawrzeć:

- określenie przedmiotu darowizny.

- oświadczenie, że darczyńca ma prawo dysponować przedmiotem darowizny.

- oświadczenie o tym, że przedmiot nie ma wad prawnych (np. nie toczy się wobec niego postępowanie egzekucyjne, czy o windykacyjne – o zwrot rzeczy, lub że nie jest np. obciążony hipoteką lub zastawem).

Jeśli jednak przedmiot darowizny podlega jakimś ograniczonym prawom rzeczowym – powinno być to oświadczone przez darczyńcę.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »