reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Czy małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny?

Czy małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny?

Małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej mają możliwość przekazywania sobie składników majątkowych za pomocą darowizny. Wspólność majątkowa charakteryzuje się istnieniem majątku wspólnego, majątku osobistego męża oraz majątku osobistego żony.

Przenoszenie przedmiotów pomiędzy majątkami

Małżonkowie mogą zawrzeć umowę, w której uzgodnią przeniesienie jakiegoś prawa czy przedmiotu z majątku osobistego jednego z małżonków do majątku osobistego drugiego małżonka. Istnieje również możliwość przeniesienia prawa lub przedmiotu z majątku osobistego małżonka do majątku wspólnego oraz z majątku wspólnego do majątku osobistego żony lub męża.

Darowizna pomiędzy małżonkami a sytuacja wierzycieli

Darowizna przedmiotów majątkowych na rzecz małżonka może spowodować pogorszenie sytuacji osób, wobec których jeden z małżonków jest dłużnikiem. Taki sam skutek może wywołać przeniesienie przedmiotu z majątku osobistego do majątku wspólnego.

Pogorszenie się sytuacji wierzycieli nie jest jednak przeszkodą do zawarcia umowy darowizny pomiędzy małżonkami.

Zobacz: W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Przenoszenie przedmiotów z majątku wspólnego do majątku osobistego

Darowizna pomiędzy majątkiem wspólnym a osobistym budzi największe zastrzeżenia. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy, zajmując stanowisko, że w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej dopuszczalne jest rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego drugiego małżonka. Możliwość zawierania takich umów wynika z faktu, że małżonkowie mają prawo dysponować swoim majątkiem, a on ma służyć przede wszystkim im samym.

Ograniczenia darowizny

Przy przenoszeniu praw i przedmiotów z majątku wspólnego do majątku osobistego istnieją pewne ograniczenia. Małżonkowie nie mogą przenieść większości składników majątku wspólnego. Chodzi tu przede wszystkim o nieruchomości. Ograniczenie takie ma na celu posiadanie przez małżonków, będących w ustawowej wspólności majątkowej, majątku wspólnego. Z tego majątku mogą zaspokajać się również wierzyciele jednego z małżonków. 

Zobacz serwis: Darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy możliwa jest umowa darowizny między małżonkami?
Czy możliwa jest umowa darowizny między małżonkami?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama