reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Jak przekazać darowiznę dziecku? Chciałbym przekazać darowiznę na rzecz mojego 10-letniego wnuka (chodzi o mieszkanie)- czy mogę to zrobić, czy muszę przekazać darowiznę jego rodzicom?

Dziecko może posiadać majątek – wynika ono bowiem z przymiotu „zdolności prawnej” – czyli zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków. Ten przymiot dotyczy każdego człowieka oraz zarejestrowanych zgodnie z prawem osób prawnych (i ułomnych osób prawnych – takich jak spółki osobowe prawa handlowego). Do posiadania majątku nie potrzebna jest zdolność do czynności prawnych (czyli skutecznego podejmowania czynności prawnych)- może więc należeć zarówno do dzieci jak i osób ubezwłasnowolnionych. Nie dotyczy to jednak nabycia majątku.

Dzieci (do osiągnięcia pełnoletności) – nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych- czyli de facto nie mogą samodzielnie podejmować prawnie skutecznych czynności. Potrzebują do tego:

- działanie rodziców w ich imieniu (do 13 roku życia);
- zaakceptowania przez rodziców dokonanych przez nich czynności (po 13 roku życia).

W tym przypadku rodzice (lub jeden z rodziców) muszą przystąpić do sporządzenia aktu notarialnego w imieniu dziecka. Darowizna jest bowiem umową dwustronną – z jednej strony znajduje się darczyńca przekazujący własność, z drugiej obdarowany, który musi złożyć oświadczenie o przyjęciu darowizny. Obie strony muszą mieć zdolność do czynności prawnych.

O ile udzielenie darowizny pieniędzy, czy przedmiotów nie jest problemem (prezenty) – o tyle czynności dokonane przed notariuszem muszą posiadać wszystkie elementy decydujące o jej ważności.

Zobacz również: Umowa darowizny - vademecum

W przypadku znacznej wartości przedmiotów- lub praw mogących generować istotne koszty (np. kwestia czynszu, czy podatku od nieruchomości) konieczna jest zgoda sądu rodzinnego- na dokonanie czynności w imieniu dziecka.

Zobacz również serwis: Darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama