| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Jak przekazać darowiznę dziecku? Chciałbym przekazać darowiznę na rzecz mojego 10-letniego wnuka (chodzi o mieszkanie)- czy mogę to zrobić, czy muszę przekazać darowiznę jego rodzicom?

Dziecko może posiadać majątek – wynika ono bowiem z przymiotu „zdolności prawnej” – czyli zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków. Ten przymiot dotyczy każdego człowieka oraz zarejestrowanych zgodnie z prawem osób prawnych (i ułomnych osób prawnych – takich jak spółki osobowe prawa handlowego). Do posiadania majątku nie potrzebna jest zdolność do czynności prawnych (czyli skutecznego podejmowania czynności prawnych)- może więc należeć zarówno do dzieci jak i osób ubezwłasnowolnionych. Nie dotyczy to jednak nabycia majątku.

Dzieci (do osiągnięcia pełnoletności) – nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych- czyli de facto nie mogą samodzielnie podejmować prawnie skutecznych czynności. Potrzebują do tego:

- działanie rodziców w ich imieniu (do 13 roku życia);
- zaakceptowania przez rodziców dokonanych przez nich czynności (po 13 roku życia).

W tym przypadku rodzice (lub jeden z rodziców) muszą przystąpić do sporządzenia aktu notarialnego w imieniu dziecka. Darowizna jest bowiem umową dwustronną – z jednej strony znajduje się darczyńca przekazujący własność, z drugiej obdarowany, który musi złożyć oświadczenie o przyjęciu darowizny. Obie strony muszą mieć zdolność do czynności prawnych.

O ile udzielenie darowizny pieniędzy, czy przedmiotów nie jest problemem (prezenty) – o tyle czynności dokonane przed notariuszem muszą posiadać wszystkie elementy decydujące o jej ważności.

Zobacz również: Umowa darowizny - vademecum

W przypadku znacznej wartości przedmiotów- lub praw mogących generować istotne koszty (np. kwestia czynszu, czy podatku od nieruchomości) konieczna jest zgoda sądu rodzinnego- na dokonanie czynności w imieniu dziecka.

Zobacz również serwis: Darowizny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »