REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie 500 plus. 30 czerwca 2023 r. upływa ważny termin!

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Świadczenie 500 plus. 30 czerwca 2023 r. upływa ważny termin!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego wniosek o świadczenie 500 plus warto złożyć do końca czerwca 2023 r.? Czym skutkuje późniejsze zawnioskowanie o wsparcie? Odpowiadamy.

Świadczenia na nowy okres 2023 /2024

1 czerwca 2023 r. rozpoczął się nowy okres dla świadczenia wychowawczego, czyli „500 plus”. Zgodnie z przepisami prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja roku następnego.

REKLAMA

Jak złożyć wniosek?

Rodzice mogą jednak składać wnioski już od 1 lutego. Należy pamiętać, iż o wsparcie można wnioskować tylko drogą elektroniczną, a obsługą programu zajmuje się aktualnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o świadczenie rodzice składają za pośrednictwem platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia.

Pieniądze można otrzymać bez względu na dochód na dziecko do ukończenia 18. roku życia.

Wypłaty mają formę bezgotówkową. Rodzic otrzymuje przelew na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z informacji przekazywanych przez ZUS wynika, iż najszybciej rozpatrywane są wnioski, które nie zawierają błędów. Dlatego należy zadbać o poprawny PESEL dziecka i numer rachunku bankowego. Najdłużej zaś trwa rozpatrywanie podwójnych wniosków, składanych zarówno przez mamę, jak i tatę na jedno dziecko.

Kiedy warto złożyć wniosek?

Kolejną istotną kwestią, o której trzeba pamiętać są terminy. Od tego, kiedy zostanie złożony wniosek, zależy wypłata.

O ważnym terminie dla rodziców przypomina też ZUS. Otóż aby otrzymać świadczenie za wszystkie miesiące w okresie rozliczeniowym 2023/2024, rodzic musi złożyć wniosek do 30 czerwca 2023 r.

W takim przypadku ZUS będzie miał czas na wypłatę świadczenia do końca sierpnia, z wyrównaniem od czerwca.

Jeżeli zaś rodzic złoży wniosek po 30 czerwca 2023 r., to ustalenie prawa do świadczenia i jego wypłata nastąpi od miesiąca złożenia wniosku.

Przykład

Wniosek o świadczenie wychowawcze został złożony w lipcu 2023 r. W takim przypadku świadczenie za czerwiec nie zostanie wypłacone.

Wypłata świadczenia nastąpi do 30 września 2023 r.

Jeżeli wniosek zostanie złożony w sierpniu, to wypłata będzie miała miejsce do końca października 2023 r. ZUS przyzna świadczenie od sierpnia 2023 r.

Ważne

Gwarancję wypłaty „500 plus” za cały okres świadczeniowy daje złożenie wniosku do 30 czerwca 2023 r. 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 810)

Polecamy: „Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie”

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA