REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Becikowe 2010/2011 – jak ubiegać się o świadczenie

Wioleta Matela
Do otrzymania becikowego niezbędne jest zaświadczenie, że kobieta odbyła przynajmniej jedno badanie lekarskie w czasie ciąży.
Do otrzymania becikowego niezbędne jest zaświadczenie, że kobieta odbyła przynajmniej jedno badanie lekarskie w czasie ciąży.

REKLAMA

REKLAMA

Do otrzymania becikowego niezbędne jest zaświadczenie, że kobieta odbyła przynajmniej jedno badanie lekarskie w czasie ciąży.

Pomoc materialna z tytułu urodzenia dziecka może mieć dwojaką formę:

REKLAMA

 • jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka;
 • dodatku do zasiłku rodzinnego.

Wysokość świadczenia z tytułu urodzenia dziecka to 1 000 złotych, niezależnie czy ma formę jednorazowej zapomogi czy dodatku do zasiłku rodzinnego.

Konieczne jest zaświadczenie lekarskie

Do otrzymania „becikowego” niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, że kobieta odbyła przynajmniej jedno badanie lekarskie w czasie ciąży.

Zaświadczenie wydaje lekarz lub położna.

Opiekunowie faktyczni oraz prawni nie muszą przedstawiać zaświadczenia lekarskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Otrzymanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka nie jest uzależnione od otrzymywania świadczeń rodzinnych. Może ją otrzymać każda uprawniona osoba, to znaczy:

 • matka dziecka;
 • ojciec dziecka;
 • opiekun prawny dziecka
 • opiekun faktyczny dziecka

Świadczenie wypłaca się niezależnie od wysokości osiąganych dochodów

Świadczenie przyznawane jest na każde urodzone dziecko, co ma znaczenie przy ciążach mnogich oraz w sytuacji rodziców adopcyjnych przysposabiających więcej niż jedno dziecko.

REKLAMA

Jednorazowa zapomoga przysługuje jedynie w przypadku urodzenia się żywego dziecka. Zgon dziecka nie powoduje utraty uprawnienia przysługującego jego rodzicom do otrzymania świadczenia, jeżeli dziecko urodziło się żywe (Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 12 września 2006 r., SKO 4318/8/06).

Do otrzymania świadczenia niezbędne jest złożenie wniosku. Składa się go w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka. Rodzice adopcyjni oraz opiekunowie składają wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Nie rozpoznaje się wniosków złożonych po terminie.

„Becikowe” nie przysługuje, jeżeli rodzic odbiera świadczenie za granicą (chyba że co innego wynika z umów międzynarodowych).

Wniosek o "becikowe" do pobrania TUTAJ

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Osoba otrzymująca zasiłek rodzinny ma prawo do ubiegania się o dodatki. Jednym z nich jest dodatek z tytułu urodzenia dziecka.

Świadczenie przysługuje:

 • matce dziecka;
 • ojcu dziecka;
 • opiekunowi prawnemu dziecka. – dodatek przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

Do ubiegania się o zasiłek rodzinny konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego, które wynosi: 504 złote w przeliczeniu na jednego członka rodziny oraz 583 złote, gdy w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko.

Aby ubiegać się o zasiłek rodzinny należy złożyć wniosek Wnioski na okres świadczeniowy trwający od 1 listopada 2010 r. do 31 października 2011 można składać od 1 września.

Zobacz również: Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny

Zobacz również: Becikowe 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

REKLAMA

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA