reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Gdzie z wnioskiem o becikowe

Gdzie z wnioskiem o becikowe

Rodzic ubiegający się o becikowe jest obowiązany złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym pozostawanie ciężarnej kobiety pod opieką medyczną, w gminie miejsca zamieszkania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami takie zaświadczenie może wydać lekarz lub położna.

Becikowe

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (becikowe) przysługuje matce, ojcu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, niezależnie od wysokości osiąganych przez nich dochodów. Wysokość tego świadczenia wynosi 1000 zł.

Wniosek

Aby otrzymać becikowe w gminie miejsca zamieszkania trzeba złożyć następujące dokumenty:
1. kopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie,
2. skrócony akt urodzenia dziecka,
3. oświadczenie, że drugi z rodziców nie otrzymał becikowego.

Wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Zobacz również: Becikowe 2012

Zaświadczenie lekarskie

Od 1 listopada 2009 r. wprowadzone zostało dodatkowe wymaganie dla wszystkich rodziców, którzy ubiegają się o becikowe. Muszą oni przedstawić w gminie zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że ciężarna matka pozostawała pod opieką lekarza nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Zobacz również: Co to jest akt urodzenia

Zmiany w przepisach

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia określa formy opieki nad kobietą ciężarną, wzór zaświadczenia lekarskiego, które rodzic musi dołączyć do wniosku o becikowe oraz zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. To rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.

Do 31 grudnia 2011 r. zaświadczenie będzie w dalszym ciągu obowiązywać, ale nie będzie wymagany moment objęcia opieką lekarską od określonego tygodnia ciąży. Wystarczy, że zaświadczenie potwierdzi co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży. Dokument będzie mógł wystawić nie tylko lekarz, ale również położna.

Nowe przepisy dają też możliwość ponownego ubiegania się o becikowe osobom, które otrzymały wcześniej decyzję odmowną.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama